Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

ISE: zajęcia we Wrocławiu… i nie tylko!

 

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta jest nie tylko jednostką Uniwersytetu Wrocławskiego, ale jednocześnie częścią globalnej sieci europeistycznych i niemcoznawczych centrów DAAD. Działające w ramach tej sieci partnerskie ośrodki rozsiane są po całym świecie: od Montrealu po Jerozolimę, od Berkeley po Tokio. A co to oznacza dla naszych studentów i doktorantów?

 

DAAD mapa

 

 

CSNE powstało przed ponad 20 laty jako wspólny projekt Uniwersytetu Wrocławskiego i DAAD, czyli Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej. DAAD to jedna z największych na świecie organizacji wspierających międzynarodową wymianę akademicką. Stypendia dla studentów i doktorantów, międzynarodowe konferencje i szkoły letnie, zajęcia prowadzone przez niemieckich profesorów czy lektorów, to tylko część oferty DAAD, z której korzystają także studenci ISE.

 

DAAD 2

 

W roku 2022 współorganizowaliśmy szkołę letnią z partnerami z Montrealu i Porto Alegre. 

Kolejna edycja ma się odbyć w tym ostatnim mieście. Na zdjęciu goście z Brazylii.

 

 

1. Wespół z naszymi partnerami z sieci DAAD zorganizowaliśmy jedenaście międzynarodowych szkół letnich, w których wzięło udział w sumie kilkuset młodych ludzi z kilku kontynentów, w tym oczywiście nasi studenci i doktoranci. Szkoły letnie to nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy i kompetencji, podszlifowania języków obcych i poznania ciekawych wykładowców, ale też zwiedzenia atrakcyjnych miejsc i rozsmakowania się w egzotycznej czasem kuchni (p. niżej!). Przy organizacji dotychczasowych edycji współpracowaliśmy z partnerskimi centrami w Paryżu, Berlinie, Hajfie, Montrealu i Porto Alegre. Kolejna szkoła letnia planowana jest w Brazylii.

 

DAAD 3

 

Nieodłączny element szkół letnich: nocne studentów rozmowy przy suto zastawionym stole (Hajfa 2019).

 

2. Bycie częścią sieci DAAD oznacza dla naszych studentów także możliwość uczestnictwa wymianach i innych imprezach naukowych organizowanych przez centralę DAAD lub bezpośrednio przez nasze partnerskie centra. Przeważnie są to konferencje, podróże studyjne, sesje wykładowe czy warsztaty dla doktorantów. Czasem nasi partnerzy przyjeżdżają do nas (jak na poniższym zdjęciu), czasem my jedziemy do nich z rewizytą.

 

DAAD 4

 

Nasi partnerzy z Berlina i Pekinu z odwiedzinami we Wrocławiu (2017).

 

 

3. DAAD to także stypendia na semestralne, całoroczne, a nawet kilkuletnie pobyty na niemieckich uczelniach. Stypendiami dla polskich studentek i studentów zawiaduje centrala DAAD w Warszawie (na zdjęciu poniżej), ale my oczywiście także pomagamy naszym studentom w załatwieniu formalności. Aktualną ofertę stypendiów DAAD dla polskich studentów i absolwentów można znaleźć tu: https://www.daad.pl/pl/stypendia/stypendia-do-niemiec/stypendia-dla-studentow-i-absolwentow/. Oprócz DAAD możemy pomóc w uzyskaniu stypendium innej niemieckiej organizacji - KAAD. Warto podkreślić, że w obu przypadkach warunki finansowe są zdecydowanie atrakcyjniejsze niż oferta Erasmus+.

 

DAAD 5

 

Po lewej budynek, w którym mieści się siedziba DAAD w Warszawie, tuż obok znanej wszystkim PASTy.

 

 

4. DAAD zaprasza do Niemiec studentów, natomiast do innych krajów „wysyła” niemieckich profesorów i lektorów języka niemieckiego. W Centrum od początku jego istnienia funkcjonuje tzw. profesura DAAD, w ramach której prowadzone są zajęcia (przeważnie) przez wykładowczynie i wykładowców z Niemiec przeważnie w języku… angielskim. Nasi studenci i doktoranci korzystają też z zajęć językowych prowadzonych przez tzw. native speakerów. Okazją do podszlifowania języków (liczba mnoga!) i poznania metodyki wykładowczyń i wykładowców z dalekich krajów - np. USA, Izraela czy Korei - są wspomniane szkoły letnie i wymiany z partnerskimi centrami.

 

DAAD 6

 

Światowej sławy historyk, prof. Michael Werner, oprowadza nas po Paryżu (2016)

 

 

5. Dla naszych absolwentów, którzy chcieliby pozostać w kręgu oddziaływania Centrum, mamy dwie propozycje: seminarium doktorskie CSNE i Europejskie Stowarzyszenie Badań Niemcoznawczych (ESBN). O seminarium doktorskim Centrum można więcej dowiedzieć się tu: http://www.wbz.uni.wroc.pl/pl/dydaktyka/seminarium-doktorskie/rekrutacja-na-seminariu-doktorskie.html. ESBN z kolei angażuje się w organizowanie konferencji i projektów naukowych o tematyce (nie tylko) niemcoznawczej i często wspiera też naszych studentów i członków działającego przy Centrum Koła Naukowego Interdyscyplinarnych Działań Europejskich. Nasze koło naukowe może się pochwalić organizacją m. in. trzech międzynarodowych konferencji naukowych i wydanie jednego tomu pokonferencyjnego. W organizacji tych pierwszych zostało wsparte przez swoich starszych, ale ciągle jeszcze bardzo młodych duchem kolegów. Przy okazji pochwalimy się też, że wśród naszych absolwentów oprócz nauczycieli akademickich, menedżerów czy właścicieli firm, jest profesorka Uniwersytetu w Birmingham i redaktor naczelny regionalnego tygodnika. 

 

DAAD 7

 

Studentki/ci ISE i członkinie/owie KN IDE podczas międzynarodowej konferencji w CSNE (listopad 2022).