Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Opinia studentów i absolwentów 
Interdyscyplinarnych Studiów Europejskich o kierunku

 

 

piech-możejko   

 

 

 

Ewelina Piech-Możejko

 

"Interdyscyplinarne Studia Europejskie to nowatorski kierunek stworzony dla wszystkich tych, którzy chcą połączyć zdobywanie wiedzy z zakresu integracji europejskiej z zajęciami z zakresu historii, komunikacji międzykulturowej i rozwijaniem tak ważnych w dzisiejszym świecie kompetencji miękkich. Dwa lata spędzone na ISE to dla mnie czas intensywnego samorozwoju, pasjonujących dyskusji, niesztampowych zadań i poznawania ciekawych, różnorodnych ludzi. Dzięki temu, że kierunek jest interdyscyplinarny, nasze zajęcia prowadzone były przez historyków, politologów, kulturoznawców, literaturoznawców. Zdobywaliśmy wiedzę, zajęcia były interesujące, a egzaminy nie polegały na wykuciu na pamięć fragmentu rozdziału z danego podręcznika. ISE wyróżnia indywidualne podejście do studentów, które jest możliwe dzięki małym, kameralnym grupom oraz prostudenckiemu podejściu pracowników Centrum.  Gorąco polecam ten kierunek."

 

 

 

natali-murdzek   

 

 

 

 

Natalia Murdzek

 

"Interdyscyplinarne Studia Europejskie to kierunek dla miłośników niekonwencjonalnych rozwiązań oraz indywidualnego kształtowania swojej ścieżki naukowej. Studia magisterskie na tym kierunku pozwoliły mi na podejmowanie nowych tematów w kameralnej grupie, stwarzającej przestrzeń do dyskusji i wymiany zdań. Dały mi one także dużą swobodę w wyborze tematu pracy magisterskiej - mogłam znaleźć własną niszę w szerokiej gamie nauk związanych ze sprawami europejskimi i podjąć badania nad tym, co naprawdę mnie interesuje. Dla mnie osobiście bardzo ważna była też szansa wyjechania na wymianę w ramach programu Erasmus+ na ostatnim semestrze studiów. Na wielu kierunkach nie jest to możliwe, natomiast dzięki studiom w Centrum W. Brandta otrzymałam taką możliwość i spełniłam marzenie o półrocznym pobycie w Rzymie. ISE poleciłabym osobom, które chcą na studiach wykazać się własną kreatywnością, gdyż możliwości ku temu jest wiele, a ilość zdobytych doświadczeń zależy w dużej mierze od chęci i inicjatywy, którą wykaże student"

 

 

 

 

 

Kolbusz foto   

 

 

 

 

 

Paweł Kolbusz

 

"Chcąc zrozumieć świat, a w szczególności Europę oraz żyjące w niej społeczeństwa trzeba spoglądać na nie i analizować je na wielu płaszczyznach. Można wymienić dziesiątki różnych specjalności i kierunków kształcenia, z których każdy będzie miał ogromną przewagę w zakresie znakomitej znajomości swojego obszaru badawczego. Ta przewaga jednak może stać się największą wadą, ponieważ skupia się jedynie na wycinku tego, co składa się na obraz całości świata, który próbujemy zrozumieć. Interdyscyplinarność jest odpowiedzą dla tych, których interesuje obraz kompleksowy i ogólny, nie zaś szczegółowy i cząstkowy. Interdyscyplinarne studia europejskie oferują bardzo duży zakres różnych przedmiotów, które prowadzone są przez znakomitych i zaangażowanych naukowców. Studentów kierunku jest zaledwie garstka, a grupy na zajęciach malutkie, dzięki czemu można liczyć na zupełnie inny i o wiele bardziej indywidualny charakter kontaktu studenta z prowadzącymi zajęcia. Wielu profesorów prowokuje do twórczej dyskusji i poleca studentom ciekawe i niebanalne lektury. Jeśli ktoś tylko zechce otworzyć się na interdyscyplinarne studiowanie w Centrum Willy'ego Brandta na pewno zyska szanse na rozwój intelektualny w wielu wymiarach. Oprócz tego może liczyć na propozycje udziału w różnych wydarzeniach w centrum, wyjazdach oraz wymianach, co pracownicy centrum promują i wspierają"

 

 

 

 

Łukaszewski foto2

 

 

 

Mateusz Łukaszewski 


"Interdyscyplinarne Studia Europejskie to z całą pewnością kierunek godny polecenia dla wszystkich zainteresowanych zarówno historią i kulturą Europy, jak i współczesnymi uwarunkowaniami społeczno-politycznymi, panującymi na Starym Kontynencie. Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi tych studiów możesz poszerzyć swoją wiedzę w rozmaitych dziedzinach oraz doszukać się wzajemnych powiązań między nimi. Partnerska, a zarazem profesjonalna atmosfera, jaką kreują wykładowcy, stwarza optymalne warunki do nauki. Kameralny budynek Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich jak i życzliwy stosunek wykładowców do studentów sprawia, że z czasem można poczuć się tam prawie jak w domu. Warto podkreślić również to, że Centrum oferuje także wiele możliwości co do dodatkowych aktywności, takich jak wyjazdy na stypendia zagraniczne (m. in. dzięki współpracy z DAAD), szkoły letnie. Podsumowując, polecam rekrutację na ten kierunek studiów, który, w mojej, opinii, jest jednym z bardziej innowacyjnych jeśli chodzi o humanistykę na UWr. Obecnie, gdy Europa tak szybko zmienia się i przeobraża, potrzeba jej zrozumienia jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Jeśli czujesz się świadomym Europejczykiem, nie zwlekaj, rekrutuj się już teraz!"

 

Chcesz zapytać "u źródła"?

 

Zachęcamy do dołączenia do Grupy Prywatnej "ISE: kandydaci i studenci - Interdyscyplinarne Studia Europejskie - UWr", która znajduje się na facebooku.

Będziesz mógł tam zadać pytania studentom i absolwentom ISE na temat naszego kierunku.