Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Opinia studentów i absolwentów 
Interdyscyplinarnych Studiów Europejskich o kierunku

 

 

 

anonim-female

 

 

 

 

 

 

 

 

Hanna Schudy

 

"Studia na ISE to dobra okazja do specjalizacji po kierunkach licencjackich jak np. germanistyka czy np. socjologia. Zdobędziecie na nich wiedzę z historii najnowszej, pamięci kulturowej i komunikacyjnej, dowiecie się o podstawach funkcjonowania Unii Europejskiej oraz jej historii. Będziecie mogli korzystać z kół naukowych, dostępu do bogato wyposażonej biblioteki. Na pewno wielu z Was zainteresuje też wyjazd na studia w ramach programu Erasmus. Ja wybrałam Salzburg, gdzie na uniwersytecie PLUS rozwijam swoją wiedzę właśnie dotyczącą Unii Europejskiej, historii najnowszej, ale też czasu Narodowego Socjalizmu w wydaniu niemieckim i austriackim. Jeżeli interesujesz się krajami niemieckojęzycznymi, ich historią, polityką i kulturą, to na ISE z pewnością rozwiniesz te zainteresowania"

 

 

 

 

Kacper Cholewa2

 

 

 

 

 

 

Kacper Cholewa

 

"Interdyscyplinarne Studia Europejskie to dynamiczny program edukacyjny skupiony na badaniu i promowaniu komunikacji międzykulturowej, zagadnień politycznych dotyczących Unii Europejskiej i szeroko pojętej kultury.  Studia oferują unikalne podejście, łącząc nauki społeczne, humanistyczne i polityczne, które pomogły mi na kompleksowe zrozumienie europejskich realiów. Na zajęciach miałem możliwość zgłębiania się w interesujące mnie tematy związane z Europą (i nie tylko!) -  historia, polityka, ekonomia, prawo, kultura, literatura i socjologia. Wykładowcy to doświadczeni specjaliści, którzy posiadają szeroką wiedzę w swoich specjalizacjach, jednak przede wszystkim są to wspaniałe, wyrozumiałe i sympatyczne osoby. W Interdyscyplinarnych Studiach Europejskich priorytetem jest rozwijanie umiejętności komunikacji międzykulturowej, które są niezbędne w dzisiejszym globalnym świecie. Atutem programu ISE jest łatwy dostęp do wymian międzynarodowych i praktyk zagranicznych. Centrum współpracuje z wieloma renomowanymi uniwersytetami w Europie, co umożliwiło mi zdobycie cennego doświadczenia za granicą i rozwinięcie umiejętności międzykulturowego dialogu."

 

 

Paulina Gadzała2

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulina Gadzała

 

"Interdyscyplinarne Studia Europejskie to kierunek, który skierowany jest do osób o żywym zainteresowaniu odkrywaniem naszego kontynentu - jego historii integracji, rozwoju politycznego, kultury i wyzwań.

Studia na tym kierunku zapewniają nie tylko solidne podstawy teoretyczne, ale również stawiają nacisk na praktyczne podejście do tematów europejskich. Wykładowcy są wybitnymi ekspertami w swojej dziedzinie i prezentują wiedzę z różnych perspektyw, co pozwala na pełniejsze zrozumienie i spojrzenie na zagadnienia europejskie.

Co wyróżnia Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich, to nowoczesne podejście do prowadzenia zajęć. Nauczanie opiera się na interakcjach i dyskusjach, które zachęcają studentów do aktywnego uczestnictwa. Wykładowcy nie tylko przekazują wiedzę, ale również inspirują do krytycznego myślenia i rozwoju własnych perspektyw.

W ramach Interdyscyplinarnych Studiów Europejskich istnieje również możliwość spędzenia pewnego okresu za granicą. Jako osoba, która skorzystała z tej niepowtarzalnej okazji, chciałbym gorąco polecić to doświadczenie. Jest to szansa na poznanie nowych perspektyw, rozwinięcie umiejętności językowych oraz zdobycie cennego doświadczenia międzykulturowego. To niezapomniana przygoda, która otworzy Was na różnorodność europejskich kultur i sposobów myślenia. Nie będziecie żałować!"

 

 

piech-możejko   

 

 

Ewelina Piech-Możejko

 

"Interdyscyplinarne Studia Europejskie to nowatorski kierunek stworzony dla wszystkich tych, którzy chcą połączyć zdobywanie wiedzy z zakresu integracji europejskiej z zajęciami z zakresu historii, komunikacji międzykulturowej i rozwijaniem tak ważnych w dzisiejszym świecie kompetencji miękkich. Dwa lata spędzone na ISE to dla mnie czas intensywnego samorozwoju, pasjonujących dyskusji, niesztampowych zadań i poznawania ciekawych, różnorodnych ludzi. Dzięki temu, że kierunek jest interdyscyplinarny, nasze zajęcia prowadzone były przez historyków, politologów, kulturoznawców, literaturoznawców. Zdobywaliśmy wiedzę, zajęcia były interesujące, a egzaminy nie polegały na wykuciu na pamięć fragmentu rozdziału z danego podręcznika. ISE wyróżnia indywidualne podejście do studentów, które jest możliwe dzięki małym, kameralnym grupom oraz prostudenckiemu podejściu pracowników Centrum.  Gorąco polecam ten kierunek."

 

 

 

natali-murdzek   

 

 

 

Natalia Murdzek

 

"Interdyscyplinarne Studia Europejskie to kierunek dla miłośników niekonwencjonalnych rozwiązań oraz indywidualnego kształtowania swojej ścieżki naukowej. Studia magisterskie na tym kierunku pozwoliły mi na podejmowanie nowych tematów w kameralnej grupie, stwarzającej przestrzeń do dyskusji i wymiany zdań. Dały mi one także dużą swobodę w wyborze tematu pracy magisterskiej - mogłam znaleźć własną niszę w szerokiej gamie nauk związanych ze sprawami europejskimi i podjąć badania nad tym, co naprawdę mnie interesuje. Dla mnie osobiście bardzo ważna była też szansa wyjechania na wymianę w ramach programu Erasmus+ na ostatnim semestrze studiów. Na wielu kierunkach nie jest to możliwe, natomiast dzięki studiom w Centrum W. Brandta otrzymałam taką możliwość i spełniłam marzenie o półrocznym pobycie w Rzymie. ISE poleciłabym osobom, które chcą na studiach wykazać się własną kreatywnością, gdyż możliwości ku temu jest wiele, a ilość zdobytych doświadczeń zależy w dużej mierze od chęci i inicjatywy, którą wykaże student"

 

 

 

 

 

Kolbusz foto   

 

 

 

 

Paweł Kolbusz

 

"Chcąc zrozumieć świat, a w szczególności Europę oraz żyjące w niej społeczeństwa trzeba spoglądać na nie i analizować je na wielu płaszczyznach. Można wymienić dziesiątki różnych specjalności i kierunków kształcenia, z których każdy będzie miał ogromną przewagę w zakresie znakomitej znajomości swojego obszaru badawczego. Ta przewaga jednak może stać się największą wadą, ponieważ skupia się jedynie na wycinku tego, co składa się na obraz całości świata, który próbujemy zrozumieć. Interdyscyplinarność jest odpowiedzą dla tych, których interesuje obraz kompleksowy i ogólny, nie zaś szczegółowy i cząstkowy. Interdyscyplinarne studia europejskie oferują bardzo duży zakres różnych przedmiotów, które prowadzone są przez znakomitych i zaangażowanych naukowców. Studentów kierunku jest zaledwie garstka, a grupy na zajęciach malutkie, dzięki czemu można liczyć na zupełnie inny i o wiele bardziej indywidualny charakter kontaktu studenta z prowadzącymi zajęcia. Wielu profesorów prowokuje do twórczej dyskusji i poleca studentom ciekawe i niebanalne lektury. Jeśli ktoś tylko zechce otworzyć się na interdyscyplinarne studiowanie w Centrum Willy'ego Brandta na pewno zyska szanse na rozwój intelektualny w wielu wymiarach. Oprócz tego może liczyć na propozycje udziału w różnych wydarzeniach w centrum, wyjazdach oraz wymianach, co pracownicy centrum promują i wspierają"

 

 

 

 

Łukaszewski foto2

 

 

 

Mateusz Łukaszewski 


"Interdyscyplinarne Studia Europejskie to z całą pewnością kierunek godny polecenia dla wszystkich zainteresowanych zarówno historią i kulturą Europy, jak i współczesnymi uwarunkowaniami społeczno-politycznymi, panującymi na Starym Kontynencie. Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi tych studiów możesz poszerzyć swoją wiedzę w rozmaitych dziedzinach oraz doszukać się wzajemnych powiązań między nimi. Partnerska, a zarazem profesjonalna atmosfera, jaką kreują wykładowcy, stwarza optymalne warunki do nauki. Kameralny budynek Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich jak i życzliwy stosunek wykładowców do studentów sprawia, że z czasem można poczuć się tam prawie jak w domu. Warto podkreślić również to, że Centrum oferuje także wiele możliwości co do dodatkowych aktywności, takich jak wyjazdy na stypendia zagraniczne (m. in. dzięki współpracy z DAAD), szkoły letnie. Podsumowując, polecam rekrutację na ten kierunek studiów, który, w mojej, opinii, jest jednym z bardziej innowacyjnych jeśli chodzi o humanistykę na UWr. Obecnie, gdy Europa tak szybko zmienia się i przeobraża, potrzeba jej zrozumienia jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Jeśli czujesz się świadomym Europejczykiem, nie zwlekaj, rekrutuj się już teraz!"

 

Chcesz zapytać "u źródła"?

 

Zachęcamy do dołączenia do Grupy Prywatnej "ISE: kandydaci i studenci - Interdyscyplinarne Studia Europejskie - UWr", która znajduje się na facebooku.

Będziesz mógł tam zadać pytania studentom i absolwentom ISE na temat naszego kierunku.