Specjalność „Pamięć kulturowa i tożsamość” ma charakter interdyscyplinarny i skierowana jest do studentów, chcących w swych pracach magisterskich poruszać tematykę konstruowania pamięci kulturowej i tożsamości zbiorowych w kontekście transnarodowym i/lub europejskim, a w swej pracy zawodowej — w instytucjach europejskich, międzynarodowych, ale też np. w działalności edukacyjnej czy dziennikarskiej — skupiać się na zagadnieniach takich jak: europejskie dziedzictwo kulturowe, polityka tożsamości, stereotypy narodowe, konflikty pamięci i inne.
Istotny obszar zainteresowania specjalności stanowić będą wyobrażenia, wartości, normy społeczne i wzorce kulturowe stabilizujące (i destabilizujące) europejską „wspólnotę wyobrażoną”. W ramach specjalności studenci zapoznają się z aktualnymi trendami teoriotwórczymi w odniesieniu do zagadnień pamięci, tożsamości i transnarodowych struktur dyskursywnych.
Specjalność “Europeizacja i regionalizacja” jest skierowana do studentów, którzy pragną pogłębić tematykę procesów europeizacji i regionalizacji w Europie w wymiarze historycznym, politycznym i społecznym. W swoich pracach magisterskich studenci mogą skoncentrować się np. na aspektach instytucjonalnych Unii Europejskiej, wyzwaniach w zarządzaniu UE, integracją w wymiarze regionalnym czy też porównawczym ujęciem integracji europejskiej. Będą oni mogli pogłębiać problematykę europeizacji politycznej i społecznej, analizować wizje integracji europejskiej w historycznym przekroju czy też zmiany społeczne w Europie.
Specjalność „Europeizacja i regionalizacja” koncentruje się na procesach zmiany politycznej i społecznej, które zaszły i nadal zachodzą w Europie. Specjalność ta sięga po politologiczną, socjologiczną i historyczną literaturę dotyczącą europeizacji i regionalizacji, analizuje te procesy przekrojowo oraz na wybranych przykładach. Studenci będą mogli zastosować nabytą wiedzę w pracy w instytucjach międzynarodowych, organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządowych oraz pracy dziennikarskiej.
Celem specjalności jest przekazanie interdyscyplinarnej wiedzy, która pozwala na kompleksowe podejście do problematyki europeizacji i regionalizacji w Europie. Specjalność ma ponadto za zadanie pogłębienie wiedzy studentów wokół kluczowych pojęć dotyczących europeizacji i regionalizacji takich jak polityczne zarządzanie (governance), deficyt demokratyczny, wielopoziomowy system decyzyjny, polityzacja czy migracje.
Alternatywne formy stosunków międzynarodowych
Anatomia konfliktów
Challenges of European Integration
Długa droga na Zachód. Europa Środkowa w XX w.
European Societies in Comparative Perspective
Europeizacja – teoria i praktyka
Foreign Policy and its development
Identity Construction in Europe
Lektorat specjalistyczny z języka niemieckiego
Literatura w komunikacji europejskiej
Podstawy ekonomii
Problemy społeczne w Europie
Przemiany cywilizacji europejskiej
Przemiany społeczne w Europie
Region w ujęciu kulturowo-artystycznym
Regiony w Europie
Social Research Methods in European Studies
Tożsamość regionalna w Europie
Transnarodowe przestrzenie pamięci
Warsztat pisarski badacza
Wizje integracji europejskiej w XIX i XX wieku
|