Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Redakcja public history weekly
Keine Übersetzungen vorhanden.

dominika kadr

dr Dominika Uczkiewicz

kierownik pracowni badań: Sprawiedliwość Okresu Przejściowego

redaktor portalu public history weekly

#projektODRA

e-mail:

 

strony www:

PHW

 

#projektODRA

Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.

Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.

 

https://public-history-weekly.degruyter.com

https://www.odra.info/pl/projektowy-odra/

wtorek:

 

9.3010.30 on-line

 

Magister prawa, doktor nauk humanistycznych. W roku 2020 obroniła pracę doktorską pt. „O sprawiedliwość dla Polski”. Problem odpowiedzialności karnej za zbrodnie wojenne w pracach rządu polskiego na emigracji w latach 1939-1945, przygotowaną w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandt'a Uniwersytetu Wrocławskiego. Od września 2016 roku jest redaktorką międzynarodowego czasopisma naukowego online: Public History Weekly. Pracowniczka naukowa CSNE w ramach projektu edukacyjno-badawczego #projektODRA oraz kierowniczka pracowni badań: Sprawiedliwość Okresu Przejściowego.

Rozliczenia zbrodni z okresu II wojny światowej, prawo karne międzynarodowe, stosunki polsko-niemieckie, studia nad pamięcią; sprawiedliwość okresu przejściowego

W roku akademickim 2020/21 w CSNE im. Willy Brandta utworzona została Pracownia Badań nad Sprawiedliwością Okresu Przejściowego, której pracami kieruje dr Dominika Uczkiewicz. Obszarem badań pracowni są interdyscyplinarne studia nad praktykami i mechanizmami stosowanymi w procesach odbudowy instytucji demokratycznych oraz rządów prawa i przemian systemowych w społeczeństwach post-konfliktowych, dotkniętych przez wojny i dyktatury oraz procesy transformacji.  Szczególny nacisk kładziony jest na badania z dziedziny prawa i historii nad tą problematyką w kontekście historii Polski w XX i XXI wieku i stosunków polsko-niemieckich (rozliczenie zbrodni reżimu nazistowskiego i komunistycznego w obu krajach) oraz na wieloaspektową analizę procesów transformacji politycznych, społecznych i prawnych związanych z przełomami lat 1918, 1945 i 1989 w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Partnerem naukowym pracowni jest Międzynarodowym Centrum Badań i Dokumentacji Procesów Zbrodniarzy Wojennych przy Uniwersytecie w Marburgu (Internationale Forschungs- und Dokumentationszentrum für Kriegsverbrecherprozesse, ICWC)

Public History Weekly (PHW) to międzynarodowe czasopismo naukowe Open Access, poświęcone problematyce historii w przestrzeni publicznej, dydaktyce historii, historii politycznej, zagadnieniom ze styku świata mediów i nauki. Głównym celem projektu wydawniczego Public History Weekly jest stworzenie dostępnej dla szerokiego grona odbiorców platformy debaty naukowej na najwyższym poziomie. W każdy czwartek strona aktualizowana jest o nowe artykuły. Teksty autorów z całego świata publikowane są w angielskiej i niemieckiej wersji językowej, oraz - w miarę możliwości - w języku ojczystym autora. Wielojęzyczność, interdyscyplinarność i otwarty charakter publikacji składają się na jej wysoką popularność – Public History Weekly ma 8,000 czytelników miesięcznie i 93,000 wyświetleń strony.

Public History Weekly ukazuje się od 2013 roku w wyniku współpracy Uniwersytetu Technicznego Północno-Zachodniej Szwajcarii (FNHW) w Bazylei oraz wydawnictwa De Gruyter Oldenbourg Od września 2016 do redakcji Public History Weekly dołączyły: Uniwersytet Wiedeński (Universität Wien), Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Lucernie(PH Luzern) i Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandt'a Uniwersytetu Wrocławskiego.