Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

agnieszka

agnieszka

Montag, 13 Mai 2024 14:06

Drzwi otwarte w CSNE

ISE spotkanie otwarte baner 2024

 

 

INTERDYSCYPLINARNE STUDIA EUROPEJSKIE

Drzwi otwarte Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta UWr (CSNE)

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu otwartym poświęconym rekrutacji na kierunek studiów magisterskich „Interdyscyplinarnych Studiów Europejskich” (ISE) prowadzonego na Uniwersytecie Wrocławskim przez Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta (CSNE).

 

Spotkanie odbędzie 22 maja (środa) w godzinach 11:00-12:30 w trybie hybrydowym.

 

Czekamy na Was w CSNE (ul. Strażnicza 1-3 we Wrocławiu) w sali nr 43.

 

Jeżeli preferujecie spotkać się z nami w trybie zdalnym będziemy dla Was dostępni w formule zdalnej (platforma zoom).

 

Link do spotkania:

https://zoom.us/j/93983054532?pwd=bG4vYngyTmlmN251NlhWOWozVUlnZz09

Meeting ID: 939 8305 4532
Passcode: 607961

 


Plan spotkania:

1. Działalność CSNE (11.00-11.15)

2. Studia magisterskie: Interdyscyplinarne Studia Europejskie. Co to takiego i dlaczego to jest to? (11:15-11.45)

3. Q&A (11.45-12.30)

 

Serdecznie zapraszamy!

Mittwoch, 08 Mai 2024 14:41

Projekcja filmu "Fritz Bauer’s Legacy"

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
zapraszają na projekcję filmu:
"Dziedzictwo Fritza Bauera" / "Fritz Bauer’s Legacy"
 
Spotkanie odbędzie się w środę 15 maja 2024 o godz. 17:00 w siedzibie Centrum przy ul. Strażniczej 1-3 we Wrocławiu. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem prof. Krzysztofa Ruchniewicza oraz dr. Andrzeja Bryla.
 
O filmie:
61 lat temu, 16 kwietnia 1963 r., Fritz Bauer oskarżał we frankfurckim procesie oświęcimskim sprawców masowej zagłady w Auschwitz-Birkenau i innych nazistowskich obozach koncentracyjnych i zagłady. Sam Bauer zawsze podkreślał, że zbrodnia przeciwko ludzkości na taką skalę była możliwa tylko dlatego, że nawet rzekomo małe trybiki w machinie zabijania spełniały swoją funkcję. Nawet sekretarka, która „tylko” prowadziła spis więźniów w obozie, była jednym z takich trybików i dlatego powinna zostać ukarana jako współwinna morderstwa. Przyjęcie tego punktu widzenia przez niemieckie sądownictwo zajęło dużo czasu – dokument poświęcony jest ostatnim otwartym jeszcze sprawom, które trwają do dziś i powinny w końcu przynieść spóźnioną sprawiedliwość dziedzictwu Fritza Bauera.
 
Film w języku niemieckim, angielskim i hebrajskim z angielskimi napisami.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
2024-05-15 Fritz Bauer plakat
 
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrcoławskiego zaprasza na projekcję filmu „Traktat/Der Vertrag”
 
 
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 14 maja 2024 o godz.17:00 w siedzibie Centrum przy ul. Strażniczej 1-3 we Wrocławiu.
 
O filmie:
Do 1970 r. między oboma państwami nie było stosunków dyplomatycznych, RFN nie uznawała granicy na Odrze i Nysie.  W Polsce wciąż była bardzo świeża pamięć krzywd wojennych. 
 
Willy Brandt, socjaldemokratyczny kanclerz, krytykowany był przez konserwatywną opozycję jako "zdrajca", a z kolei towarzysze radzieccy podejrzliwie obserwowali przywódcę PRL, Władysława Gomułkę, nazywanego w zachodnich mediach "narodowym komunistą". 
 
Układ o podstawach normalizacji stosunków PRL-RFN z 1970 r. był wydarzeniem przełomowym. 
 
Można zaryzykować tezę, iż zapoczątkował procesy, zwieńczone upadkiem muru berlińskiego, a później - stopniowym jednoczeniem Europy. 
 
Producentem filmu jest Wydawnictwo Miejskie Posnania.
 
 
Po filmie zapraszamy na rozmowę udziałem reżysera filmu dr. Jacka Kubiaka oraz dyrektora Centrum im. Willy’ego Brandta UWr prof. Krzysztofa Ruchniewicza.
 
--
Dr Jacek Kubiak - wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, kierownik Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej, jako dziennikarz i filmowiec specjalizuje się w tematyce niemiecko-polskiej.
 
Serdecznie zapraszamy!
 
Traktat
 

CfP: Vergnügungskultur im östlichen Europa (1880-1945) / Entertainment Culture in Eastern Europe (1880-1945)

 

Oldenburg, 24.-25.03.2025

 

  • Termin nadsyłania wniosków: 31.10.2024,

 

  • Kontakt: Maria Luft ( Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann. ) i/lub PhD Andrzej Dębski ( Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann. )

 

Szczegółowe informacje: 

Ansbert Baumann baner2

 

Pracownia Badań nad Historią Niemieckiego i Europejskiego Sportu we współpracy z Pracownią Badań nad Migracjami Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta zapraszają na wykład dr. Ansberta Baumanna „Gastarbeiterfußball. Fußball und Migrationen in Deutschland” („Gastarbeiterfußball. Piłka nożna i migracje w Niemczech”).

 

Termin: 22.05.2024, godz. 16.00

 

Wykład odbędzie się w języku niemieckim

 

Opis wykładu:

Piłka nożna została ukształtowana przez procesy migracyjne bardziej niż jakikolwiek inny sport.

Uproszczeniem byłoby jednak wyciąganie wniosku, że futbol miał i nadal ma bezpośredni wpływ na integrację migrantów. W trakcie wykładu uwzględniona zostanie perspektywa historyczna, dzięki której na przykładzie migrantów zarobkowych, którzy przybywali do Republiki Federalnej Niemiec jako tak zwani „gastarbeiterzy” od późnych lat pięćdziesiątych XX wieku, zilustrowane zostanie zagadnienie, według którego wprawdzie piłka nożna często początkowo miała raczej oddzielający, separacyjny efekt, to jednak w dłuższej perspektywie w znacznym stopniu przyczyniła się do procesu integracji i asymilacji migrantów.

 

Dr Ansbert Baumann - jest pracownikiem naukowym Universität Tübingen, Sciences Po Paris, oraz Universität des Saarlandes w Saarbrücken. Do jego zainteresowań badawczych należy historia Niemiec i Europy Zachodniej w XX wieku, historia integracji europejskiej, zagadnienia związane z piłką nożną i procesami migracyjnymi a także historia Żydów w Niemczech.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

--

<< Start < Zurück 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Weiter > Ende >>
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL