Anna Kurpiel

czw.:

godz. 12:45 - 13:45

godz. 09:45 - 10:45

Studia: etnologia i antropologia kulturowa na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie im. Śś Cyryla i Metodego w Skopje oraz Uniwersytecie René Descartes w Paryżu; seminarium doktorskie w CSNE im. W. Brandta UWr., udział w dwunarodowym programie doktoranckim „The New Europe” na Uniwersytecie Lipskim. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (2013, dysertacja nt. „Macedońscy uchodźcy z greckiej wojny domowej na Dolnym Śląsku. Adaptacja, migracje, pamięć" napisana pod kierunkiem prof. K. Ruchniewicza). Od 2017 adiunkt w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta UWr.

• migracje,
  • regiony pogranicza i wielokulturowości,
  • pamięć i upamiętnianie,
  • metodologia nauk społecznych,
  • życie codzienne

• Dziesięć zasad burżuazji. Przypadek Erfurtu i Kalisza [w:] „Czas Kultury” 1:2017, (z B. Thériault)
  • Lokalność dolnośląskich PIK-ów [w:] Kultura małych i średnich miast. Otwarta grupa robocza, red. M. Sztark, Wrocław 2016, s. 247-252.
  • Polski azyl [w:] Karta t. 86: 2016, s. 30-41
  • Cztery nazwiska, dwa imiona. Macedońscy uchodźcy wojenni na Dolnym Śląsku, Wydawnictwo „Nauka i Innowacje”, Poznań 2015, ss. 328
  • Regionalizm zespołów ludowych [w:] Zeszyty wiejskie, t. 21: 2015 (z D. Kasprzyk)
  • Public history w Polsce – spojrzenie z oddali i z bliska [w:] Archiwa społeczne – modele współpracy z państwem, Warszawa 2015, s. 182-193.
  • Pamięci opowiadane [w:] „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”, t IV: 2015, s. 21-45.
  • Biografia (nie)codzienna reemigranta z Francji [w:] „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”, t IV: 2015, s. 238-265.
  • Pamiętniki pierwszych oleśniczan [w:] „Miscellanea Oleśnickie” nr 1:2015, s. 17-27.
  • Autobiographies of Macedonian Refugees [w:] Autobiography – Biography – Narration: Research Practice for Biographical Perspectives, red. M. Kafar, M. Modrzejewska - Świgulska, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2014, s. 79-90.
  • Czy jestem po ich stronie? Oral history w badaniu wojny i przymusowych migracji. [w:] „Rocznik Antropologii Historii”, nr 1:2012, s. 325-328.
  • Uchodźcy z greckiej wojny domowej na Dolnym Śląsku – zarys problematyki [w:] Ziemie  Zachodnie – historia i perspektywy, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Wrocław 2012, s. 157 – 169.
  • Macedońskie „dzieci –uchodźcy” z greckiej wojny domowej – zapomniani przybysze na powojenny Dolny Śląsk, [w:] „Kwartalnik Pamięć i Przyszłość" nr 3: 2010 „OBCY? INNI? BLISCY. Mniejszości narodowe i etniczne na ziemiach zachodnich po 1945 r.”, s. 24-31.
  • Die Wahrnehmung Niederschlesiens durch makedonische Flüchtlinge des griechischen Bürgerkrieges, [w:] Inter Finitimos, nr 8: 2010, s. 167-182.

• Nagroda im. Miklosa Tomki za najlepszy artykuł dotyczący religii w Europie Środkowo-Wschodniej (2016)
  • pobyt badawczy w Centre Canadien d’Etudes Allemandes et Européennes (CCEAE) w Montrealu – Kanada (2013)
  • uczestnictwo w dwunarodowym programie doktoranckim „New Europe” na  Uniwersytecie w Lipsku (Niemcy). (2012)
  • pobyt w Geisteswissenschaftliche Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas (GWZO) w Lipsku (Niemcy) jako naukowiec wizytujący. (2010)