Piotr Przybyła

Adiunkt w katedrze Filologii Germańskiej

wt.:

godz. 11:0012:00

Studia germanistyczne na Uniwersytecie Opolskim i Freie Universität w Berlinie; seminarium doktorskie w CSNE im. W. Brandta UWr., udział w międzynarodowym kolegium doktoranckim „Promotionskolleg Ost-West" na Uniwersytecie Ruhry w Bochum. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (2012, dysertacja nt. „Mit 'Ziem Odzyskanych' a konstrukcja przestrzeni pamięci na przykładzie Góry św. Anny i Ślęży w latach 1945-59" napisana pod kierunkiem prof. M. Zybury i obroniona z wyróżnieniem w Instytucie Historycznym UWr.). Liczne stypendia (DAAD, KAAD, Stiftung Mercator, Volkswagen-Stiftung) i pobyty badawcze na niemieckich uczelniach. Od 2014 adiunkt w Katedrze Germanistyki Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta UWr.

• Narracje (i) infrastruktury. »Mit Ziem Odzyskanych« w pamięci politycznej wczesnej Polski Ludowej (na przykładzie Góry św. Anny i Ślęży), Poznań 2014 (złożona do druku)
  • Die Heilige und der Vulkan. [W:] Deutsch-polnische Erinnerungsorte, Band 1: Geteilt/Gemeinsam, hrsg. von Hans-Henning Hahn und Robert Traba, Paderborn 2014, s. 467-489 (w druku).
  • Wymienne nośniki pamięci (politycznej). Przewodniki turystyczne o Ślęży. [W:] Ślężańskie Światy, pod red. Wojciecha Kunickiego i Joanny Smereki. Wrocław 2011, s. 129-145.
  • Gospodarowanie dziedzictwem, zarządzanie tożsamością. Ślęża from below. [W:] Błogosławiony kraj? Szkice o historii i pamięci Dolnego Śląska, pod red. Dagmary Margieli-Korczewskiej i Krzystofa Ruchniewicza. Wrocław 2011, s. 197-213.
  • 1410, »gedächtnisfrisch«. Deutsche und polnische Tannenberg-/Grunwald-Imaginationen zwischen Geschichte und Gedächtnis (1789-1914). [W:] Narrative des Nationalen. Deutsche und polnische Nationsdiskurse im 19. und 20. Jahrhundert, hrsg. von Izabela Surynt und Marek Zybura. Osnabrück 2010, s. 159-180.
  • Kto autochtonem, kto okupantem? Z dziejów dyskursywnej 'archeologii polskości' na Ślęży w latach 1945-1959. [W:] Amicus Poloniae. Teksty ofiarowane Profesorowi Heinrichowi Kunstmannowi w osiemdziesiątą piątą rocznicę urodzin, pod red. Krzysztofa Ruchniewicza i Marka Zybury. Wrocław 2009, s. 329-341.
  • Wiedergewonnene Gebiete als Vor- und Feststellung. Zum Verhältnis von Propaganda, Migration und Besiedlung von Polens neuen Gebieten im Jahr 1945. [W:] Wahl und Wagnis Migration. Beiträge des Promotionskollegs Ost-West, hrsg. von Silke Flegel, Anne Hartmann und Frank Hoffmann, Berlin 2007, s. 97-126.
  • Pod Grunwaldem i pod (pre-)tekstem. Narodowa instrumentalizacja bitwy pod Grunwaldem w polskim i niemieckim dyskursie historycznym „długiego" XIX wieku. [W:] Opowiedziany naród. Literatura polska i niemiecka wobec nacjonalizmów XIX wieku, pod red. I. Surynt i M. Zybury. Wrocław 2006, s. 155-183.

• pamięć kulturowa/polityczna,
  • imagologia,
  • transfer kulturowy,
  • translatoryka (w polsko-niemieckich kontekstach)