-
Public lecture: “Gaining Historical Agency: Ukrainian Society from Euromaidan to the Full-scale Russian Invasion”
Napisany Agnieszka Grzeszczuk
-
Public lecture: "The well-being of Ukrainian children with the experience of forced displacement in the education systems of EU member states"
Napisany Agnieszka Grzeszczuk
-
Międzynarodowa konferencja: „Teaching entangled history. A multilateral dialogue on teaching Ukrainian history in schools in the context of Russia’s war of aggression against Ukraine"
Napisany Agnieszka Grzeszczuk
-
Public lecture: ‘BEHAVIORAL PATTERNS OF UKRAINIAN REFUGEES IN GERMANY IN THE CONTEXT OF THEIR INTENTIONS TO STAY AND RETURN’
Napisany Agnieszka Grzeszczuk
-
Spotkanie z Wolfgangiem Templinem wokół jego książki o Józefie Piłsudskim
Napisany agnieszka
Agnieszka Kapuściarek
Seria: Polska-Niemcy-Europa. Materiały dydaktyczne
Polska-Niemcy-Europa. Materiały dydaktyczne- nowa seria wydawnicza CSNE
Rada Naukowa
Ireneusz Paweł Karolewski
Elżbieta Opiłowska
Krzysztof Ruchniewicz (przew.)
Monika Sus
Dariusz Wojtaszyn
Mirosława Zielińska
Marek Zybura
W ostatnich latach w ofercie studiów wyższych pojawiło się niemało nowych kierunków. W ten sposób szkoły wyższe starają się reagować na wyzwania współczesności i potrzeby nowoczesnego rynku edukacji. Niestety, nie zawsze z tworzeniem nowych kierunków wiąże się pogłębiona refleksja nad przedmiotem nauczania. Prowadzący zajęcia, jak i studenci mają nieraz problem z dostępem do potrzebnej literatury, brak jest odpowiednich podręczników i przydatnych materiałów pomocniczych.
Proces integracji europejskiej wkroczył w decydującą o jego przyszłości fazę. Kształt i zakres integracji, jej zróżnicowane skutki dla UE jako całości i dla tworzących ją państw narodowych pozostają stałym wyzwaniem politycznym i intelektualnym, jak i przedmiotem konkretnych działań. W zintegrowanym obszarze europejskim nie straciły jednak na znaczeniu stosunki bilateralne. Dla Polski bardzo ważne są relacje z Niemcami, sąsiadem, głównym partnerem politycznym i gospodarczym. Obecność Polski i jej aktywny udział w pracach struktur europejskich oraz bardzo dobry stan relacji polsko-niemieckich nie powinien jednak zniechęcić nas do stawiania ponownie pytań o przeszłość, ale także i przyszłość projektu Europa oraz stosunków z sąsiadami.
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej. Centrum w ścisłej współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych UWr organizuje studia na pierwszym i drugim stopniu na kierunku Dyplomacja Europejska. Publikowane tomy materiałów dydaktycznych mają wesprzeć dydaktykę Centrum i zachęcić studentów do pogłębionej refleksji na zajęciach i w ramach samodzielnej pracy.
Konkurs na stanowisko profesora nadzwyczajnego w CSNE im. Willy'ego Brandta
Konkurs na stanowisko profesora nadzwyczajnego pełniącego funkcję kierownika Katedry Nauk Społecznych w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
Zadaniem Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego,
które jest finansowane wspólnie przez Uniwersytet Wrocławski oraz Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD), jest upowszechnianie nauki i prowadzenie pracy dydaktycznej na najwyższym poziomie, w celu lepszego zrozumienia i owocnego kształtowania stosunków polsko-niemieckich w zintegrowanej Europie. Osoba na stanowisku profesora w Katedrze Nauk Społecznych w Centrum im. Willy’ego Brandta będzie zatrudniona od 01.02.2013 na okres do czterech lat.
Od kandydata wymagane są:
- tytuł profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego,
- dorobek naukowy i dydaktyczny z zakresu procesów integracyjnych w Europie z uwzględnieniem Polski i Niemiec
- gotowość do prowadzenia praktycznych badań naukowych i do rozwijania innowacyjnych kierunków studiów, które będą przygotowywać studentów m.in. do pracy w organizacjach międzynarodowych,
- gotowość do interdyscyplinarnej i integracyjnej współpracy z innymi katedrami Centrum im. Willy’ego Brandta i z odpowiednimi instytutami i wydziałami Uniwersytetu Wrocławskiego,
- doświadczenie w kształceniu młodych naukowców,
- bardzo dobra znajomość języka niemieckiego lub polskiego; podstawowa znajomość drugiego z języków i gotowość do poszerzania jej; dobra znajomość języka angielskiego,
- gotowość do zaangażowania w realizowanie celów i rozwój Centrum im. Willy’ego Brandta i w związku z powyższym do przeprowadzenia się do Wrocławia na czas pracy w Centrum im. Willy’ego Brandta,
- znaczne i oryginalne osiągnięcia w pracy naukowej lub zawodowej,
Płacę podstawową ustala się na podstawie przepisów krajowych. Ze względu na ponadregionalny (międzynarodowy) zasięg CSNE, płaca ta zostanie stosownie podniesiona ze środków DAAD.
Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać:
- podanie skierowane do JM Rektora UWr o zatrudnienie w katedrze w Centrum im. Willy’ego Brandta
- życiorys
- spis publikacji naukowych
- list motywacyjny zawierający charakterystykę planowanych badań naukowych
- opinię przynajmniej dwóch pracowników naukowych ze stopniem naukowym doktora habilitowanego w Niemczech / Polsce o osiągnięciach w dotychczasowej pracy naukowej oraz o kwalifikacjach kandydata na ww. stanowisko (z wyjątkiem promotora i rodzimego instytutu)
- autoreferat zawierający charakterystykę dotychczasowych osiągnięć naukowych, dydaktycznych oraz organizacyjnych
- odpis dyplomu uzyskania stopnia naukowego doktora habilitowanego
lub dokumentu nadania tytułu profesora
Dokumenty należy składać przynajmniej w jednym z tych języków, w miarę możliwości zarówno w języku niemieckim jak i języku polskim.
Przewidziany jest wstępny wybór na podstawie przedłożonych dokumentów. Następnie Rada Kuratorów Centrum im. Willy’ego Brandta przeprowadzi szczegółowe rozmowy z kandydatami/kandydatkami i wyda odpowiednie rekomendacje JM Rektorowi Uniwersytetu Wrocławskiego i pani prezydent DAAD.
Termin składania podań upływa z dniem 15 października 2012 r.
Proszę przesyłać dokumenty wyłącznie w wersji elektronicznej na następujący adres:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
, w tytule proszę podać: „Konkurs na stanowisko kierownika katedry Nauk Społecznych”; kopie proszę przesłać do DAAD na adres:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
BULWAR FRANZA WAXMANA w DCF 26.06.2012
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
wspólnie z Odra-Film,
serdecznie zaprasza na film „BULWAR FRANZA WAXMANA”
Projekcja odbędzie się w 26 czerwca (wtorek) o godz. 18 w Dolnośląskim Centrum Filmowym
Po projekcji prof. Andrzej Gwóźdź będzie rozmawiał z reżyserem Markiem Kosma-Cieślińskim.
Franz Waxmann:
Gdy w 1934 roku przekraczał granicę Stanów Zjednoczonych, przed amerykańskim urzędnikiem imigracyjnym jako kraj pochodzenia podał: Polska. Cóż innego miał powiedzieć Żyd, uciekający przed atakami hitlerowskich antysemickich bojówek? Dzisiaj, gdy znany jest jako jeden z muzycznych filarów klasycznego Hollywood, mało kto pamięta, że ten dwukrotny zdobywca Oscara pochodzi z Górnego Śląska, a urodził się sto lat temu w Königshütte….
Pogmatwana biografia Franza Waxmana - pochodzącego z Chorzowa na Górnym Śląsku kompozytora muzyki filmowej, dwukrotnego laureata Oscara. Film ukazuje drogę jaką przeszedł twórca-emigrant, jeden z muzycznych filarów amerykańskiego kina lat 40-tych i 50-tych i odkrywczy wpływ, jaki swoją twórczością wniósł do światowego kina w latach złotej ery Hollywood.
Dokument inscenizowany oparty jest na materiałach archiwalnych, wywiadach z filmoznawcami i historykami, wzbogacony inscenizowanymi scenami aktorskimi przedstawiającymi kluczowe momenty w życiu bohatera.
"BULWAR FRANZA WAXMANA"
Produkcja: Polska 2011, czas: 76 min.; DVD, Blu-Ray Disc
Scenariusz i reżyseria: Marek Kosma Cieśliński
Zdjęcia: Paweł Płonka Marek Kosma Cieśliński
Montaż Antoni Strzempa
Muzyka: Andrzej Minkacz
Konsultacja merytoryczna: Prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź
Występują:
Marta Bizoń, Jacek Borusiński, Jerzy Cnota, Jan Maria Dyga, Jerzy Gościński, Jacek Gwóźdź, Łukasz Jarzyński, Jacenty Jędrusik, Anna Kandziora, Grzegorz Kasperczyk, Maciej Nogieć, Michał Piotrowski, Andrzej Skupiński, Bartosz Socha, Szymon Strużek, Justyna Świętojańska, Robert Talarczyk, Magdalena Tramer, Michał Tramer, Izabela Walczybok, Beata Zawiślak, Kamil Żaczkiewicz
Scenografia: Maciej Nogieć, Michał Tramer
Kostiumy i rekwizyty: Michał Tramer
Charakteryzacja: Agnieszka Hodowana
Dźwięk: Andrzej Prugar
Więcej informacji o filmie: Bulwar Franza Waxmana
Dziennik Zachodni o filmie: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/531833,franz-waxman-z-hodowli-kur-po-oscary-wideo,id,t.html?cookie=1
Ale życie toczy się dalej w ramach cyklu filmowego "SPOTKANIA PL-DE"
Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego
wspólnie z Odra-Film, Instytutem Goethego w Krakowie i Polsko-Niemiecką Fundacją na rzecz Nauki
i HMT Heldener Metalltechnik Polska Sp. z o.o. & Co. Sp.K.
serdecznie zaprasza na film Ale życie toczy się dalej…
w ramach cyklu filmowego "SPOTKANIA PL-DE"
Film opowiada historię trzech polskich i trzech niemieckich kobiet, przedstawicielek różnych pokoleń, których rodzinne losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą po zakończeniu drugiej wojny światowej.
Ilse Kaper to mama reżyserki. Hertha Christ to siostra Ilse. Obie przed wojną mieszkały w rodzinnym gospodarstwie położonym 25 km na wschód od Görlitz, w ówczesnej wsi Niederlinde, obecnie Platerówka. Zmuszone zostały do opuszczenia stron rodzinnych w 1946 roku, osiedlając się w okolicach Bremy.
Edwarda Żukowska przeżyła wypędzenie przez armię sowiecką z rodzinnej wsi na Kresach Wschodnich. Jej przymusowa odyseja, prowadząca m.in. przez Syberię, zakończyła się w Platerówce, gdzie uzyskała rekompensatę w postaci gospodarstwa należącego do rodziny Niemek. Przez rok obie rodziny mieszkały pod wspólnym dachem, a nawiązane wówczas kontakty skutkują do dziś, znajdując kontynuację w zbliżeniu kolejnych pokoleń, które nie odżegnując się od przeszłości, szukają możliwości współczesnego polsko-niemieckiego dialogu.
Film w mądry sposób porusza tematykę ucieczek, wypędzeń, utraty ojczyzny. Niemieckim widzom otwiera oczy na losy Polaków na Kresach, mało im do tej pory znane. Dla polskich widzów stanowi okazję do zapoznania się z niemiecką perspektywą wydarzeń, które również w naszym kraju wzbudzają żywe dyskusje. To ważny głos w debacie na temat historii, ale i obecnych relacji polsko-niemieckich.
Po projekcji planowana jest rozmowa z twórcami filmu.
05.06.2012 (wtorek) o godz. 20.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym
Ale życie toczy się dalej…
Niemcy-Polska 2011, scen. i reż. Karin Kaper, Dirk Szuszies;
wyst. Edwarda Żukowska, Maria Wojewoda, Gabriela Matniszewska, Ilse Kaper, Hertha Christ, Karin Kaper i. in.
104 min., dok.,film finansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
W trakcie cyklu "Spotkanie pl-de" prezentowane są współczesne filmy, zarówno fabuły jak i dokumenty, ukazujące różnorodność relacji polsko-niemieckich. Spotkania poświęcone są kontekstom ekonomicznym, stereotypom, relacjom personalnym, historii.
Serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji na temat cyklu filmowego SPOTKANIA PL-DE
Nagroda dla młodych naukowców - niemieccy i polscy historycy kultury otrzymują stypendia im. Fritza Sterna.
Niemiecka Fundacja Narodowa z siedzibą w Weimarze została ustanowiona w 1993 r. Jej założycielami byli m.in. były kanclerz Niemiec Helmut Schmidt, Gerd Bucerius i biznesmen Michael Otto. Patronat fundacji piastuje prezydent Republiki Federalnej Niemiec Christian Wulff. Jednym z głównych celów fundacji jest propagowanie idei narodu niemieckiego jako części zjednoczonej Europy.
Od 1997 fundacja wyróżnia corocznie Niemiecką Nagrodą Narodową osoby prywatne jak również instytucje, które swoją działalnością wzorowo wpisują się w jej profil. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in.: Inicjatywa Odbudowy Kościoła Marii Panny w Dreźnie, Nowe Forum, Tadeusz Mazowiecki, Fritz Stern, międzynarodowa sieć młodych historyków „Eustory”, inicjatorzy pomnika wolności i jedności w Berlinie oraz w roku 2010 polski i niemiecki „budowniczy porozumienia” Karl Dedecius i arcybiskup Alfons Nossol.
W ramach tej nagrody w 2005 r. ufundowano stypendia Fritza Sterna dla młodych badaczy o łącznej wysokości 25 000 euro. Naukową opiekę nad laureatami powierzono Centrum Studiów Niemcoznawczych i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiemu Uniwersytetowi Viadrina z Frankfurtu nad Odrą. W 2007 r. nastąpiła reedycja programu stypendialnego Fritza Sterna, miało to miejsce podczas przyznania Niemieckiej Nagrody Narodowej wyżej wspomnianej sieci historyków „Eustory”.
W roku 2010 stypendium im. Fritza Sterna, obecnie przemianowane na Nagrodę im. Richarda von Weizsäckera, otrzymało 8 osób. Uroczyste przekazanie nagrody odbędzie sie 4 marca 2011 r. w Centrum Studiów Niemcoznawczych i Europejskich im. Willy’ego Brandta w obecności Fritza Sterna oraz Richarda von Weizsäckera.
Do tej pory dzięki tej nagrodzie 31 historyków kultury z Polski i Niemiec mogło kontynuować badania naukowe. Tematy opracowywane przez stypendystów edycji 2010 koncentrują się wokół historycznych oraz aktualnych zagadnień polsko-niemieckich. Wszyscy stypendyści przedstawią swoje projekty 5 marca w ramach warsztatów naukowych. Stypendia zostały wykorzystane na prowadzenie badań w w bibliotekach i archiwach (polscy stypendyści w Niemczech, niemieccy w Polsce), co jest niezbędne dla postępu w pracy naukowej. Uzyskane w toku badań wyniki zostaną zaprezentowane oraz przeanalizowane podczas warsztatów.
Stypendyści edycji 2010 i badane przez nich tematy:
Marta Kasztelan | „Rewolta młodzieżowa 1968 r. w Niemczech i w Polsce” |
Kalina Szary | „Organizacja życia kulturalnego w NRD“ |
Magdalena Kaluzna | „Opowiedzieć niepowiedziane: Pojęcie traumy w nowej niemieckiej literaturze deprywacji“ |
Dagmara Dudek | „Opowieści o upadku muru berlińskiego“ |
Katharina Friedla | „Żydowski Wrocław w XX w.“ |
Daniel Wagner | „Zmiana elit w średniowiecznym Krakowie i jej wpływ na język” |
Jakob Hübner | „Badacze wysp językowych w narodowym socjaliźmie “ |
Markus Nesselrodt | „Gmina żydowska w Dzierżoniowie 1945-1948“ |
Dzięki warsztatom stypendyści i stypendystki uzyskają możliwość wymiany doświadczeń oraz nawiązania wzajemnych kontaktów. Przy okazji zaprezentują oni fundatorom wyniki swoich badań naukowych.