czwartek, 10 listopada 2022

Wykład gościnny dr Nikity Lomakin pt. Memorial: The past and the future

Zrzut ekranu 2022-11-14 o 09.40.41

Katedra Jean'a Monnet'a działająca w Centrum im. W. Brandta zaprasza na wykład gościnny dr Nikity Lomakin (Memorial & University of Bremen) pt. Memorial: The past and the future. „Memoriał” -  Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka (ros.Международное историко-просветительское, правозащитное и благотворительное общество «Мемориал») to rosyjskie stowarzyszenie powstałe formalnie w styczniu 1989 roku, zajmujące się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Organizacja otrzymała pokojową Nagrodę Nobla za 2022 rok.

Dr Nikita Lomakin jest historykiem, a od 2022 roku pracownikiem naukowym w Forschungstelle Osteuropa na Uniwersytecie w Bremie w Niemczech. Wcześniej dr Lomakin pracował w Memoriale jako kierownik programu digitalizacji archiwów, był także wizytatorem na Uniwersytecie w Jenie i na Uniwersytecie Humbolta w Berlinie. Jego ostatnie projekty badawcze dotyczyły otwartego archiwum listów z i do GUŁAG-u, geograficznej bazy danych osiedli z lat 1920-1989, publikacji wspomnień o GUŁAG-u oraz digitalizacji dokumentów dotyczących Ostarbeiterów/robotników przymusowych z Europy Środkowej i Wschodniej.

Wyklad odbędzie się 17 listopada w godz. 11:00-12:30 w trybie hybrydowym - stacjonarnie w siedzibie Centrum przy ul. Strażniczej 1-3 oraz zdalnie przez Zoom.

Link do spotkania: https://zoom.us/j/99855946990?pwd=dzI1aWxVTjZ4dkVvby9vTmZjbUZGZz09

Meeting-ID: 998 5594 6990

Code: 624728

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu: prof. Aleksandra Maatsch ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

Czytany 879 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 listopada 2022 08:44