środa, 05 października 2022

Projekcje filmowe w ramach IV Zjazdu niemcoznawców

IV zjazd znowu w ukrainie ban

Znowu w Ukrainie. Powrót fotografa Jurija Kosina

(film i dyskusja)

W czwartek 20 października o godz. 14.00 zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) na projekcję filmu Znowu w Ukrainie. Powrót fotografa Jurija Kosina (Zurück in die Ukraine. Die Heimkehr des Fotografen Juri Kosin, reż. Andrzej Klamt, Niemcy 2022, 38 min.).

Po spotkaniu zapraszamy na rozmowę z reżyserem Andrzejem Klamtem i redaktorką ZDF/3sat Margarete Janikowski, moderacja: dr Ewa Fiuk.

O filmie:

Jurij Kosin nie wie, jaka sytuacja zastanie go po powrocie do Irpienia po wyzwoleniu przez wojska ukraińskie w marcu 2022 roku, ale wie, że tamtejszy świat nie będzie już taki sam. Jakie obrazy zniszczenia zobaczy Jurij Kosin po powrocie do domu? Co opowiedzą mu jego przyjaciele, sąsiedzi, inni artyści? Ten znany fotograf śledzi najnowszą historię Ukrainy od lat 80. XX wieku. Niektóre z jego zdjęć stały się ikonami: pomnik Lenina leżący na otwartej ciężarówce, impresje ze strefy śmierci w Czarnobylu, zdjęcia z kijowskiego Majdanu w 2014 roku. Teraz są nimi świadectwa rosyjskiej napaści na jego kraj, które uwiecznia na swoich fotografiach.

Dyskutanci:

Andrzej Klamt – urodzony w Polsce i mieszkający w Niemczech reżyser oraz producent filmowy, założyciel spółki Halbtotal Filmproduktion (1994). W swoich filmach porusza tematy polityczno-historyczne i współczesne, a także dotyczące kultury, religii, ojczyzny i tożsamości we współczesnej Europie. Wiele miejsca w jego twórczości zajmuje Polska (m.in. 4-odc. serial Niemcy i Polacy. Historia sąsiedztwa) i Europa Wschodnia. Za swoje filmy był wyróżniony m.in. Heską Nagrodą Filmową, Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską czy nagrodą redakcji ARTE za najlepszy film dokumentalny.

Margarete Janikowski – redaktorka ZDF i 3sat, inicjatorka wielu produkcji powstałych na zlecenie tych telewizji na temat Polski i Europy Wschodniej (w tym wielu filmów Andrzeja Klamta). Miała znaczny wkład w powstanie filmu Znowu w Ukrainie.

Dr Ewa Fiuk – adiunktka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; autorka książek Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków (2012) i Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera (2016); zajmuje się badaniami nad kinem niemieckim ze szczególnym uwzględnieniem (post)migracji i transkulturowości, badaniami porównawczymi nad kinem polskim i niemieckim, a także związkami filmu z innymi dziedzinami sztuki, antropologią i polityką.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w Muzeum Pana Tadeusza. Serdecznie zapraszamy!

Zaplanowane spotkanie jest częścią IV Zjazdu Niemcoznawców.

Organizatorzy:

- Uniwersytet Wrocławski, Centrum im. Willy’ego Brandta

- Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Muzeum Pana Tadeusza

- Europejskie Stowarzyszenie Badań Niemcoznawczych

- ZDF

- 3sat

IV zjazd Klucze baner up

Klucze

(film i dyskusja)

W piątek 21 października o godz. 16.00 zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) na projekcję filmu Klucze (Die Schlüssel, reż. Egon Günther, NRD 1974, 95 min.).

Po spotkaniu zapraszamy na dyskusję „Niemieccy filmowcy w drodze do sąsiada” z udziałem prof. Andrzeja Gwoździa i dr Ewy Fiuk, moderacja: dr hab. Andrzej Dębski.

O filmie:

Para młodych Niemców z NRD postanawia spędzić urlop w Krakowie. On – student, nastawiony do życia pryncypialnie, język kraju, który odwiedza, przyswaja poprzez reguły gramatyczne. Ona – pracownica fabryki, niepokorna wobec swojego partnera, polski poznaje ucząc się zdań na pamięć. Podróż do Krakowa, odbywająca się na tle wydarzeń o charakterze społeczno-politycznym, które reżyser odmalowuje z reporterskim zacięciem, ma zaskakujący koniec. Film, w którym pojawiają się gwiazdy polskiego kina – Anna Dymna, Magdalena Zawadzka, Leon Niemczyk – jest nie tylko owocem niemiecko-polskiej współpracy, ale i dowodem autentycznego zainteresowania polską mentalnością, obyczajowością i kulturą ze strony niemieckiego reżysera, będącego wielbicielem Czesława Niemena.

Dyskutanci:

Prof. Andrzej Gwóźdź – pracuje w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego; autor m.in. takich książek jak Obok kanonu, tropami kina niemieckiego (2011), Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933-1949(2018), Kino na biegunach. Filmy niemieckie i ich historie 1949-1991 (2019); redaktor kilkudziesięciu antologii i tomów zbiorowych z zakresu teorii mediów, historii myśli filmowej, dziejów kina na Górnym Śląsku, kina niemieckiego i polsko-niemieckich relacji filmowych.

Dr hab. Andrzej Dębski – adiunkt w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego; autor książek Historia kina we Wrocławiu w latach 1896-1918 (2009) i Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919-1945 (2019); (współ)redaktor publikacji na temat historii kina na Dolnym Śląsku, wrocławskich reżyserów (Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński), polsko-niemieckich relacji filmowych i wczesnego kina.

Zaplanowane spotkanie jest częścią IV Zjazdu Niemcoznawców.

Organizatorzy:

- Uniwersytet Wrocławski, Centrum im. Willy’ego Brandta