wtorek, 19 września 2017

Międzynarodowe Forum "Koniunktury pamięci. Praca przymusowa w Europie w czasie II wojny światowej"

International Forum

Icon Inter ForumW dniach 27-30 września 2017 r. we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowe Forum "Koniunktury pamięci. Praca przymusowa w Europie w czasie II wojny światowej", organizowane wspólnie przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” ("Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”, EVZ).

Zadaniem trzydniowego Międzynarodowego Forum jest umożliwienie jego uczestnikom intensywnej wymiany poglądów i doświadczeń w obrębie problematyki pracy przymusowej. Forum prowadzone będzie w różnorodnych formach, takich jak wykłady otwarte, panele dyskusyjne, warsztaty oraz wycieczki. Spotkanie ma charakter interdyscyplinarny i skierowane jest do badaczy, a w szczególności do młodych naukowców, reprezentujących przede wszystkim dziedziny takie jak historia i nauki humanistyczne oraz nauki społeczne. Do udziału zapraszamy też multiplikatorów kształcenia historyczno-politycznego oraz instytucje zajmujące się utrwalaniem pamięci o doświadczeniu pracy przymusowej wykonywanej na rzecz III Rzeszy. Forum wpisuje się w projekt Fundacji EVZ zatytułowany „Zapomniane ofiary pracy przymusowej”.

Oficjalne otwarcie konferencji odbędzie się w środę 27 września o godz. 18.00 na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomi Uniwersytetu Wrocławskiego (sala D2). Uczestników przywita rektor UWr prof. Adam Jezierski oraz dyrektor Fundacji EVZ, dr Andreas Eberhardt. Wykład inauguracyjny pt. „Historia a pamięć historyczna” wygłosi prof. Adam Daniel Rotfeld - b. minister spraw zagranicznych RP. Wykład jest otwarty dla publiczności, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Zwieńczeniem drugiego dnia konferencji (28 września, godz. 18:00, WPAiE, sala D2) będzie wykład otwarty prof. Constantina Goschlera, z Ruhr-Universität Bochum pt. „Forced Labour, Memory and Polish-German Relations” na który również serdecznie wszystkich zapraszamy. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne podczas konferencji.

Ponadto Forum towarzyszy wystawa plenerowa o tym samym tytule, którą będzie można oglądać przed Gmachem Głównym UWr. Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 28 września o godz. 12:45 i poprowadzi je kurator wystawy - dr Anna Kurpiel. W trakcie trwania konferencji w CSNE będą również zaprezentowane dwie wystawy fotografii związane z pracą przymusową.

Po PROGRAM oraz więcej informacji zapraszamy na stronę konferencji oraz FB

Zainteresowanych udziałem w konferencji oraz podróżach studyjnych informujemy, że do 23.09 można jeszcze zgłosić swój udział, wystarczy przesłać na adres mailowy:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  następujące dane:

• Imię i nazwisko
  • Nazwa reprezentowanej instytucji

Opłata konferencyjna wynosi 130 zł (doktoranci są zwolnieni z opłaty).

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy również do kontaktu mailowego:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

ZAPRASZAMY!

Czytany 5883 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 października 2017 00:08