środa, 25 czerwca 2014

CSNE tegorocznym laureatem Nagrody Wrocławia

Z rąk prezydenta miasta, dra Rafała Dutkiewicza w Ratuszu Wrocławskim dyrektor Centrum, prof. Krzysztof Ruchniewicz, odebrał tegoroczną Nagrodę Wrocławia. CSNE wyróżniono za propagowanie wiedzy o relacjach polsko-niemieckich i działania na rzecz dialogu i porozumienia między Polakami i Niemcami. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie przyznaje miasto Wrocław i stanowi duże wyróżnienie. Centrum jest pierwszą jednostką Uniwersytetu Wrocławskiego, którą w ten sposób uhonorowano.

CSNE UWr powstało w 2002 r. jako wspólne przedsięwzięcie UWr i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej. Jest placówką międzywydziałową o charakterze interdyscyplinarnym. Trzy główne punkty ciężkości pracy Centrum to: badania naukowe, dydaktyka, działalność publiczna. Badania koncentrują się na pięciu zakresach tematycznych: wizje Europy w XIX i XX wieku, nacjonalizm, religie i integracja europejska, kultura, literatura i pamięć w stosunkach polsko-niemieckich, historia Niemiec i kontrowersje polsko-niemieckie oraz Polska i Niemcy w zjednoczonej Europie. Wyniki badań publikowane są w różnych seriach wydawniczych w kraju i zagranicą. CSNE opublikowało ok. 130 monografii i prac zbiorowych. Ponadto wydaje lub współwydaje trzy czasopisma. Przed kilkoma tygodniami ukazał się w prestiżowym wydawnictwie Edinburgh University Press pierwszy numer rocznika „Annual of European and Global Studies“.

We współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych UWr Centrum uruchomiło w roku akademickim 2010/2011 r. zajęcia na kierunku Dyplomacja Europejska (studia 1 i 2 stopnia). Studia ukończyło 39 licencjuszy, 24magistrantów. Sprawnie działają dwa seminaria doktorskie. Jedno z nich: Polska i Niemcy we współczesnej Europie jest organizowane we współpracy z Centrum Studiów nad Europą Wschodnią Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium. Ponad 20 słuchaczy Centrum obroniło z powodzeniem swoje dysertacje. Kolejne są w przygotowaniu.

Od trzech lat Centrum organizuje z Centre interdisciplinaire d'études et de recherches sur l'Allemagne, CIERA w Paryżu oraz Uniwersytetem Ludwiga Maximiliana w Monachium międzynarodową szkołę letnią.

W tych dniach odbywa się jej czwarta edycja. Dużym zainteresowaniem cieszą się także konferencje, dyskusje, prezentacje książek i otwarte wykłady wybitnych naukowców, twórców, przedstawicieli świata polityki. Centrum zorganizowało dwa ogólnopolskie zjazdy niemcoznawców, ostatni odbył się we Wrocławiu w ubiegłym roku. We współpracy z innymi instytucjami organizuje obecnie cykl wykładów poświęconych zjednoczonej Europie, jej problemom i wyzwaniom.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także portal informacyjny niemcy-online, który na bieżąco informuje o kraju zachodniego sąsiada.

Przed kilkoma tygodniami Centrum zainicjowało kolejny projekt naukowo-dydaktyczny, którego celem jest utworzenie multimedialnej mapy Wrocławia w 1989 r. (www.wroclaw1989.pl).

Dwa lata temu Centrum przeszło pozytywną międzynarodową ewaluację. Był to ogromny sukces placówki i potwierdzenie jej pozycji naukowo-dydaktycznej. Osiągnięcia te nie byłyby możliwe bez owocnej współpracy z władzami uczelni, a także zaangażowania pracowników Centrum i jego partnerów w kraju i zagranicą.

Nagroda Miasta Wrocławia jest więc znaczącym wyróżnieniem i zachętą do dalszej, pogłębionej pracy na rzecz miasta, regionu, a także dalszego rozwoju relacji polsko-niemieckich.

Czytany 8436 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 czerwca 2014 06:53