Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Wednesday, 20 May 2015

Pierre-Frédéric Weber "Timor Teutonorum. Angst vor Deutschland seit 1945: eine europäische Emotion im Wandel" - prezentacja książki i spotkanie z autorem

Written by 
Rate this item
(0 votes)

 

Pierre-Frédéric Weber gościem Centrum Willy'ego Brandta

 

Jako efekt uboczny konfliktów, które rozerwały Europę w XX. wieku, strach między aktorami zawsze odgrywa(ł) kluczową rolę we wzajemnej percepcji jak i również w procesach decyzyjnych. Autor podejmuje analizę jednej z najgłębiej zakorzenionych europejskich emocji zbiorowych w długofalowej perspektywie historycznej, zastanawiając się nad jej typologią, geografią oraz rozwojem od roku 1945. Przez próbę opisywania historii najnowszej zmieniających się kultur uczuciowych w stosunku do Niemców przedstawia rodzaj socjologii stosunków międzynarodowych w Europie, wzbogaconej o podejście kulturoznawcze. Interesuje się zarówno konstrukcją, trwałością, redukcją, reaktywacją jak i instrumentalną wartością polityczną tego wielorakiego uczucia strachu, podsumowanego świadomie dwuznacznym pojęciem Timor Teutonorum. Naświetla również częściowo stresogenny efekt strachu innych aktorów dla samych Niemiec.

 

Zrzut_ekranu_2015-05-20_o_14.56.38.png

 

 

Pierre-Frédéric Weber, ur. w 1980 r., studiował germanistykę, historię i polonistykę w Paryżu. W roku 2006 obronił doktorat na Sorbonie (Uniwersytet Paryż III) na podstawie pracy nt. polsko-niemieckiego procesu normalizacyjnego w latach 60. i 70. dwudziestego wieku. Tematycznie interesuje się Europą Środkową i Wschodnią, naukowo zajmuje się historią najnowszą stosunków międzynarodowych oraz historią emocji. Obecnie jest profesorem wizytującym w Polsce, na Uniwersytecie Szczecińskim.

 

 Spotkanie poprowadzi Dyrektor Centrum - prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz

 


 

 

Data: 28.05.2015, godzina 17:00

Miejsce: CSNE, ul. Strażnicza 1-3, Wrocław

Plakat do pobrania TUTAJ

Read 5386 times Last modified on Wednesday, 20 May 2015 13:14