-
Zapraszamy na wykład on-line Piotra Przybyły "Element ciężki”. Zbigniew Herbert i Niemcy
Written by agnieszka -
Wokół Berlin Alexanderplatz czyli gdzie?
Written by Agnieszka Grzeszczuk -
Cicho pod prąd - seans filmowy online
Written by Agnieszka Grzeszczuk -
Artur Pawlicki opowie o początkach polskiego wymiaru sprawiedliwości dla zbrodniarzy nazistowskich
Written by Agnieszka Grzeszczuk -
Informacja dla studentów ISE w sprawie języka obcego
Written by Agnieszka Grzeszczuk

Agnieszka Grzeszczuk
Wokół Berlin Alexanderplatz czyli gdzie?
26 stycznia o godz. 18.00 Centrum im. Willy’ego Brandta UWr zaprasza na rozmowę
Wokół Berlin Alexanderplatz czyli gdzie?
z udziałem: dr. Andrzeja Dębskiego, dr Ewy Fiuk i prof. Andrzeja Gwoździa
Berlin Alexanderplatz (reż. Burhan Qurbani, 2020) pokazywany będzie w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego (22-29.01.2021). Film dostępny będzie od 24 stycznia, godz. 19, przez 72 godziny w wirtualnej sali kinowej Mojeekino.pl.
Film został wyróżniony Niemiecką Nagrodą Filmową w pięciu kategoriach (m.in. Srebrną Lolą za najlepszy film fabularny) i Europejską Nagrodą Filmową za najlepszą muzykę. Chociaż jego akcję osadzono we współczesnym Berlinie, to jest on adaptacją głośnej powieści Alfreda Döblina z 1929 roku, o której sam pisarz mówił, że została napisana w „stylu kinowym”. Film Qurbaniego nie jest jej pierwszą ekranizacją: w 1931 roku przeniósł ją na ekran Phil Jutzi, a w roku 1980 Rainer Werner Fassbinder (14-odcinkowa wersja telewizyjna).
O różnych kontekstach filmu Qurbaniego, a także o wcześniejszych ekranizacjach rozmawiać będą dr Andrzej Dębski, dr Ewa Fiuk i prof. Andrzej Gwóźdź. Rozmowa odbędzie się na platformie Zoom i będzie transmitowana online przez Facebook.
Po rozmowie przewidziana jest dyskusja z udziałem widzów. Chętnych do uczestnictwa (Zoom) prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it . Link do spotkania zostanie wysłany w dniu poprzedzającym wydarzenie (25.01.2021).
Cicho pod prąd - seans filmowy online
25 stycznia o godz. 19.30 Centrum im. Willy’ego Brandta UWr zaprasza na film Cicho pod prąd (reż. Tomasz Kycia i Robert Żurek PL/DE 2010, dok. 50 min.) w ramach cyklu „Polska i Niemcy: seanse filmowe online”.
Film poprzedzony zostanie wstępem, a po seansie odbędzie się dyskusja. Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, natomiast film udostępniony zostanie na platformie Vimeo (link wraz z hasłem podane zostaną na czacie podczas spotkania w Zoomie).
Link do spotkania w Zoomie:
https://zoom.us/j/91679740862?pwd=cnZvVmpubHh1bGNkc3JIWXZtZGMyUT09
Meeting ID: 916 7974 0862
Passcode: 479839
Film opowiada o wydarzeniach z lata 1965 roku, kiedy pomiędzy Polakami a Niemcami nadal panowała wrogość i prawie nikt nie próbował jej przełamać. Ale 16 młodych ludzi z NRD wybrało się do Polski na rowerową pielgrzymkę do obozu zagłady Auschwitz. Ta podróż zmieniła zarówno ich, jak i ich polskich gospodarzy. 43 lata później kamera towarzyszy trzem ówczesnym pielgrzymom, którzy przebywają tę samą drogę jeszcze raz.
Nietypowa podróż młodych Niemców z NRD do Auschwitz była jednym z kroków poprzedzających list polskich biskupów do biskupów niemieckich, z którego pochodzi słynne zdanie: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Władysław Bartoszewski wspominał, że od tego gestu Niemców „zaczęła się zmieniać atmosfera w polsko-niemieckich stosunkach na płaszczyźnie kontaktów obywatelskich i kościołów”.
Film pochodzi z Kolekcji Filmowej Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Koordynatorem cyklu jest dr Andrzej Dębski z Pracowni Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Niemieckiego Obszaru Językowego w Centrum im. Willy’ego Brandta UWr.
Kontakt: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
--
Plakat do POBRANIA (.pdf)
Artur Pawlicki opowie o początkach polskiego wymiaru sprawiedliwości dla zbrodniarzy nazistowskich
Artur Pawlicki, "Specjalne sądy karne w Poznaniu, Toruniu i Warszawie z siedzibą w Łodzi. Początki polskiego wymiaru sprawiedliwości dla zbrodniarzy nazistowskich".
29 stycznia 2021 r., godz. 16:00
Spotkanie wokół książki ”Procesy osób oskarżonych o popełnienie zbrodni niemieckich w Kraju Warty przed polskimi sądami specjalnymi w latach 1945-1946” (IPN, Poznań-Warszawa 2019).
Spotkanie odbędzie się online na platformie ZOOM. Link do spotkania można uzyskać po uprzednim mailu na adres:
- This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Zapraszamy na wykład dr. Artura Pawlickiego dotyczący funkcjonowania specjalnych sądów karnych w systemie prawnym ,,Polski ludowej”. Przedstawiona zostanie geneza podstaw prawnych ścigania i karania zbrodniarzy wojennych w powojennej Polsce, a w szczególności dwa podstawowe dekrety PKWN, określające zasady procedury karnej w sprawach zbrodni nazistowskich. Pierwszy z nich, Dekret PKWN z dnia 31 sierpnia 1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego określał rodzaje zbrodni nazistowskich i przewidzianych dla nich kar. Przestępstwa wymienione w tym dekrecie podlegać miały właściwości specjalnych sądów karnych, które zostały utworzone na mocy Dekretu PKWN z dnia 12 września 1944 r. o specjalnych sądach karnych dla spraw zbrodniarzy faszystowsko-hitlerowskich. W wykładzie omówione zostaną elementy postępowania przed specjalnymi sądami karnymi oraz w sposób szczegółowy organizacja prac i obsada personalna Specjalnych Sądów Karnych w Poznaniu, Toruniu i Warszawie z siedzibą w Łodzi, przed którymi w latach 1945-46 toczyły się procesy osób oskarżonych o popełnienie w latach II wojny światowej zbrodni w Kraju Warty.
Dokonując ogólnej oceny orzecznictwa Specjalnych Sądów Karnych w Poznaniu, Toruniu i Warszawie z siedzibą w Łodzi, dr Pawlicki skupi się na skuteczności tej formy sądownictwa w pionierskim okresie polskiego powojennego wymiaru sprawiedliwości. Zostanie przy tym postawione pytanie o instrumentalizację przez władze komunistyczne procesów zbrodniarzy nazistowskich jako elementu konsolidacji społeczeństwa i legitymizacji własnych działań.
Dr Artur Pawlicki jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza (praca magisterska ,,Fundacje i donacje dla instytucji kościelnych w Nowej Marchii w dobie panowania Wittelsbachów i Luksemburgów (1323-1402)”). W 2014 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Jego praca doktorska ukazała się pod koniec 2019 r. jako dwutomowe wydawnictwo pt. ,,Procesy osób oskarżonych o popełnienie zbrodni niemieckich w Kraju Warty przed polskimi sądami specjalnymi w latach 1945-1946”. Jest autorem artykułów historycznych oraz współautorem wydawnictwa źródłowego pt. ,,Referendum z 30 czerwca 1946 roku w województwie poznańskim w dokumentach UB. Wybór źródeł” (Poznań 2015). Od 2002 r. pracuje w pionie archiwalnym w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Organizatorzy:
CSNE im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego,
Pracownia Badań: Sprawiedliwość Okresu Przejściowego
Koordynacja: dr Dominika Uczkiewicz
Informacja dla studentów ISE w sprawie języka obcego
UWAGA! Informacja ze SPNJO w sprawie dodatkowego terminu testów kwalifikacyjnych z języka obcego
Dodatkowy test kwalifikacyjny dla studentów pierwszego roku, którzy nie mogli do niego przystąpić w terminie wyznaczonym dla ich kierunku oraz studentów przeniesionych z innych uczelni odbędzie się w następującym terminie:
-
15.01.2021
Testy odbywają się zdalnie.
Testy zostaną otwarte 15.01.2021 o godz. 9.00 a zamknięte 15.01.2021 o godz. 21.00
Studenci powinni skończyć rozwiązywać test najpóźniej 15.01.2021 o godz. 21.00.
Test przeznaczony jest JEDYNIE dla OKREŚLONEJ grupy studentów.
Do testu MOGĄ przystąpić:
- studenci przeniesieni z innych uczelni;
- studenci ze starszych lat, którzy nie rozpoczęli nauki (nie są zapisani do grup i nie zdawali egzaminu) a chcieliby rozpocząć naukę języka obcego;
- studenci, którzy nie podeszli (przeoczyli termin) do testu wraz ze swoim rokiem i kierunkiem w wyznaczonym dla nich terminie w listopadzie i grudniu 2020;
- studenci, których test kwalifikacyjny stracił ważność.
Do testu NIE MOGĄ przystąpić:
- studenci, którzy już go pisali a test jest nadal ważny (test traci ważność po 3 semestrach);
- studenci, którzy rozpoczęli już naukę w grupach.
Jeśli student przystąpi do testu drugi raz, to wynik drugiego testu zostanie anulowany.
Student rozwiązuje i przesyła test online, bez konieczności uprzedniej rejestracji i zapisów.
- Student otwiera test korzystając z podanego LINKU – linki są umieszczone na stronie SPNJO i pozostają aktywne jedynie w godzinach otwarcia testu.
- Test trwa 100 minut i składa się ze 120 zadań. Student ma jedno podejście do testu.
- Student ma obowiązek wypełnić test samodzielnie.
- Po napisaniu testu kwalifikacyjnego studenci zostaną przydzieleni do grup na odpowiednim poziomie. Listy studentów i wykaz grup dla kierunków, które zgodnie z programem rozpoczynają lektorat w drugim semestrze ukażą się na stronie SPNJO w kafelku WYKAZ GRUP przed rozpoczęciem zajęć w semestrze letnim w roku akademickim 2020/2021.
Z pokolenia na pokolenie - seans filmowy online
11 stycznia o godz. 19.30 Centrum im. Willy’ego Brandta UWr zaprasza na film Z pokolenia na pokolenie (reż. Andrzej Sapija, PL/DE 2009, dok. 60 min.) w ramach cyklu „Polska i Niemcy: seanse filmowe online”.
Film poprzedzony zostanie wstępem, a po seansie odbędzie się dyskusja.
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom, natomiast film udostępniony zostanie na platformie Vimeo w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej (linki z hasłem podane zostaną na czacie podczas spotkania w Zoomie).
Link do spotkania:
https://zoom.us/j/99234280465?pwd=S29xN3hjZ3l3QmRBbVhSZ0hwRnpsdz09
Meeting ID: 992 3428 0465
Passcode: 596030
Film ma niezwykle ciekawy punkt wyjścia: Polak, Żyd i Niemiec byli kiedyś w tym samym czasie i w tym samym miejscu: w Warszawie w czasie II wojny światowej. Bohaterem polskiej części jest Wacław Gluth-Nowowiejski, były żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. W części niemieckiej głos zabiera Paul Weber, były żołnierz Wehrmachtu. Część trzecia koncentruje się na wspomnieniach żydowskiego prawnika, urodzonego w Radomiu Edwarda Kossoya, który po wojnie jako adwokat reprezentował w Niemczech ofiary zbrodni hitlerowskich w sprawach o zadośćuczynienia. Każdy z nich pamięta wydarzenia z tamtego okresu z własnej perspektywy. A jak historia wpłynęła na życie ich dzieci? Co wnuki wiedzą o dramatycznej przeszłości swoich dziadków? Film kończy się obrazami współczesnych wojen, które znamy z dzienników telewizyjnych.
Film pochodzi z Kolekcji Filmowej Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Koordynatorem cyklu jest dr Andrzej Dębski z Pracowni Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Niemieckiego Obszaru Językowego w Centrum im. Willy’ego Brandta UWr.
Kontakt: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it