Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Dienstag, 24 Oktober 2023

Migracje w świecie postindustrialnym - drugie spotkanie w ramach cyklu filmowego

Written by 
Rate this item
(0 votes)

W najbliższy poniedziałek (30 października) o godz. 17:00 zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu filmowego "Migracje we współczesnym kinie niemieckim”

 

  • Więcej informacji o całym cyklu można przeczytać TUTAJ.

Spotkanie2

 

30.10.2023. Spotkanie 2: Migracje w świecie postindustrialnym

 

Żyrafa (Giraffe), reż. Anna Sofie Hartmann, Niemcy–Dania 2019 (88 min.)

 

O filmie:

W związku z budową tunelu łączącego Danię i Niemcy, młoda etnolożka z Berlina – Dara – jedzie w rodzinne strony, na duńską wyspę Lolland. Chce udokumentować, jak zakrojony na szeroką skalę projekt zmieni życie miejscowych. Wśród nich są Birte i Leif, którzy muszą opuścić swój dom, dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Życie Agnes jest odzwierciedlone w jej pamiętnikach, pamiątkach i na ścianach domu, który zostanie zburzony. Równolegle toczy się historia młodego Polaka Lucka i jego polskich kolegów, którzy pracują na budowie.

 

„Anna Sofie Hartmann splata w swoim filmie luźną sieć historii, obrazów i głosów. Poruszają się one w szeroko zakrojonym związku gospodarki, migracji zarobkowej i utraty świata życia. Chociaż obrazy są precyzyjne, podkreślając wzajemne współoddziaływanie ciał i przestrzeni, nastroju i światła, to ton filmu jest nieokreślony, niejasny, zawsze nieco ‘pomiędzy’ – także pomiędzy dokumentem, dramatem fabularnym i eseistyczną obserwacją.” [Film-Dienst]

 

„Dla mnie Lolland jest mikrokosmosem zmian i warunków świata postindustrialnego: tak, jak w wielu innych, wcześniej przeważnie wiejskich, obszarach świata zachodniego, możliwości zatrudnienia stają się tutaj coraz bardziej ograniczone, a to prowadzi do wyludnienia i rozpadu ściśle powiązanych społeczności. Prowadzi to do pytania: jeśli nie mogę pozostać tam, skąd pochodzę, to gdzie jest moje miejsce?” [Anna Sofie Hartmann]

 

Wyróżnienia: Nagroda FIPRESCI na Viennale w Wiedniu (2019), Nagroda za najlepszy film fabularny na festiwalu achtung berlin (2020), Nagroda Niemieckiej Krytyki Filmowej za najlepszy film fabularny (2020).

 

W dyskusji po filmie wezmą udział: 

dr Anna Kurpiel (Katedra Nauk Społecznych i Ekonomicznych Centrum im. W. Brandta UWr) i dr Iga Pękala (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr).

 

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Read 969 times Last modified on Dienstag, 24 Oktober 2023 10:20