Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta
szkoła letnia 2015
Tuesday, 03 March 2015 08:18
There are no translations available.

Interdyscyplinarna Szkoła letnia (5-11 lipca 2015, Strasburg) - "Jedność w różnorodności? Zbieżności i rozbieżności w relacjach francusko-niemiecko-polskich".

 

Czy na rozbieżności polityczne, ale i na współpracę między Francją, Niemcami i Polską mają wpływ różnice kulturowe między naszymi krajami? Kryzys i związane z nim społeczne i polityczne protesty sprawiają, że różnice te często widzimy jako przeszkodę, a zapominamy o konstruktywnym potencjale konfliktów kulturowych, które nierzadko bywają motorem postępu. Z drugiej strony, tendencje do harmonizacji, a nawet ujednolicania budzą liczne głosy protestu. Podczas szkoły letniej podejmiemy te politycznie aktualne tematy, dając uczestnikom z trzech partnerskich krajów okazję do spojrzenia na nie oczami studentów i wykładowców z innych krajów. 

 

Strasburg i jego uniwersytet

Strasburg ‒ stolica Europy ‒ jest oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ale jest też miastem silnie naznaczonym przez historię, którego centrum wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Strasburskie muzea i zabytki, wśród nich sławna katedra, znane są na całym świecie. Strasburg jest też uznanym ośrodkiem uniwersyteckim skupiającym ponad 45 000 studentów. Uniwersytet Strasburski, który od początku swego istnienia wydał 18 laureatów nagrody Nobla, należy do czołówki ośrodków badawczych i szczególnie otwarty jest na współpracę z uczelniami zagranicznymi.

 

Szkołę letnią „Jedność w różnorodności” organizują wspólnie wykładowcy z uniwersytetów w Bonn, Strasburgu, Paryżu (Sorbona), Warszawie i Wrocławiu (CSNE). Ten interdyscyplinarny projekt łączący nauki humanistyczne i społeczne skierowany jest do studentów wyższych lat partnerskich uczelni. Szkoła pozwoli im na zaprezentowanie własnych przemyśleń oraz pogłębienie ich w dyskusjach ze specjalistami.

 

szkoła_letnia_2015.pngTematy

Uczestnicy wybierają jeden z czterech tematów, nad którymi pracować będą w niewielkich grupach podczas trwania szkoły letniej:

- Kryzysy i sposoby ich rozwiązywania w Europie

- Europejskie miasto jako scena historii

- Intelektualiści wobec Europy

- Języki w społeczeństwach Europy

 

Program

Praca nad wybranymi tematami odbywać sie będzie przed południem. Druga część dnia przeznaczona będzie na inne zajęcia w grupach, takie jak zwiedzanie, dyskusje czy udział w wykładach w ramach uniwersytetu i poza nim. Na koniec tygodnia przewidziany jest bilans prac w grupach i jednodniowa wycieczka w okolice Strasburga. Ponadto międzynarodowy skład grup ma na celu oswojenie uczestników z wyzwaniami współpracy międzykulturowej i sposobami rozwiązywania wynikających z niej problemów.

 

Warunki uczestnictwa

Oferta szkoły skierowana jest do studentów historii, nauk politycznych, germanistyki i romanistyki studiów magisterskich i doktoranckich, ale przyjmowane będą też zgłoszenia studentów trzeciego roku licencjatu. Podstawowym językiem jest język francuski: wymagana jest jego znajomość co najmniej na poziomie B1 (wg europejskiej skali poziomu biegłości językowej), ale używane będą też języki niemiecki i polski, toteż od uczestników z Francji oczekiwana jest podstawowa znajomość co najmniej jednego z nich.

 

Wykładowcy kontaktowi w uczelniach partnerskich

 

Universität Bonn

Dr. Willi Jung, Romanistique This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Prof. Dr. Wolfram Hilz, Sciences politiques This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

Université de Strasbourg

Prof. Dr. Catherine Maurer, Sciences historiques This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Dr. Audrey Kichelewski, Sciences historiques This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Dr. Ségolène Plyer, Sciences historiques This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Prof. Dr. Pascal Fagot, Germanistique This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

Uniwersytet Warszawski

Dr. Wieslaw Kroker, Romanistique This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Dr. hab. Jerzy Pysiak, Histoire This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Dr. Rafal Ulatowski, Relations internationales This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

Uniwersytet Wroclawski

Prof. Dr. Krzysztof Ruchniewicz

Zentrum für Deutschland- und Europastudien This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

Université Paris-Sorbonne

Dr. Séverine Adam, Germanistique This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

 

ECTS

Czynny udział w szkole letniej pozwoli uczestnikom uzyskać sześć punktów ECTS (uznawanych przez wszystkie partnerskie uczelnie).

 

Koszt i pomoc finansowa 

Każdy z uczestników ponosi koszt w wysokości 50 euro (z wyjątkiem studentów z

Uniwersytetu w Strasburgu). Uniwersytet w Strasburgu zapewnia bezpłatny nocleg i zwrot 90% kosztów podróży w obie strony (ewentualny zwrot w wysokości 100% będzie zależał od dofinansowania otrzymanego przez organizatorów).

 

Zgłoszenia

Zgłoszenia należy nadsyłać do 1 kwietnia 2015 roku do Magali Bord ( This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ), dołączając następujące dokumenty

w postaci załącznika w formacie pdf w języku uniwersytetu macierzystego:

- krótki list motywacyjny (maksymalnie 1 strona) ze wskazaniem, w kolejności preferencji, dwóch wybranych tematów,

- krótki życiorys,

- kopię dyplomów i zaświadczenia o osiągniętych wynikach,

- w miarę możliwości zaświadczenie o znajomości języków (francuskiego i ewentualnie niemieckiego lub polskiego).

 

Termin nadsyłania zgłoszeń: 1 kwietnia 2015

 

Więcej informacji i szczegółów w broszurce do POBRANIA.

 
Dialog w Mediatece do 16 maja
Monday, 10 May 2010 13:34
There are no translations available.

Wystawa Magazynu Dialog w ramach I w Polsce Zjazdu Niemcoznawców otwarta jest codziennie do 16 maja 2010

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

"Get the Flash Player" "to see this gallery."

fotografie: Katarzyna Baran

 

 

 
Piszą o nas
Tuesday, 13 April 2010 09:00
There are no translations available.

 

Zjazd Niemcoznawców w mediach:

 

Portal Onet.pl i Interia.pl


Pierwszy w Polsce zjazd niemcoznawców

Ponad 200 naukowców z Polski i zagranicy weźmie udział w I Zjeździe Niemcoznawców, który w maju odbędzie się we Wrocławiu. To pierwsze tego rodzaju spotkanie organizowane w Polsce.

Udział w zjeździe zapowiedzieli m.in. koordynator Rządu RFN ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej Cornelia Pieper oraz pełnomocnik Premiera RP ds. Dialogu Międzynarodowego Władysław Bartoszewski.

Jak powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor Centrum im. Willy'ego Brandta prof. Krzysztof Ruchniewicz, w zjeździe wezmą udział przedstawiciele rożnych dyscyplin naukowych m.in. historycy, politolodzy, germaniści, medioznawcy, filozofowie. Wszystkich ich łączy zainteresowanie szeroko pojętą problematyką niemiecką.

"Zjazd ma pomóc w integracji środowiska niemcoznawców. Do tej pory odbywały się konferencje gromadzące przedstawicieli poszczególnych dziedzin naukowych, nie było jednak forum, gdzie zainteresowani tematyką niemiecką mogliby wymienić doświadczenia i wziąć udział w dyskusjach" - podkreślił profesor.

Celem zjazdu ma być również dokonanie bilansu badań nad problematyką niemiecką. "Nie interesują nas przy tym stricte relacje polsko-niemieckie, bo takich konferencji odbyło się wiele, interesuje nas, w jaki sposób w Polsce bada się problematykę niemiecką czy, innym słowy, jak postrzegane są Niemcy" - tłumaczył Ruchniewicz.

Polscy badacze będą mieli okazję wymienić doświadczenia z niemcoznawcami z zagranicy. Do Wrocławia przyjadą naukowcy m.in. z Niemiec, Francji, USA, Kanady, Ukrainy i Izraela.

W trakcie trzydniowego zjazdu zostanie zaprezentowanych ok. 150 referatów podczas 20 sekcji naukowych. Problematyka poruszanych tematów ma być bardzo szeroka, od zagadnień społeczno-kulturalnych przez politykę, gospodarkę, po historię.

Organizatorzy podkreślają, że zjazd ma być również szansą dla młodych naukowców, którzy wezmą udział w Forum Młodych Badaczy. Poprowadzą je wrocławscy doktoranci. Przedmiotem forum będą wyzwania badań niemcoznawczych, jako dziedziny interdyscyplinarnej.

Do udziału we wrocławskim zjeździe zaproszono również ponad 40 wydawnictw, które w ostatnich latach publikowały książki na temat Niemiec i relacji polsko-niemieckich.

Imprezie będą towarzyszyć dwie wystawy. Na pierwszej zostanie pokazana 20-letnia historia polsko-niemieckiego magazynu "Dialog", druga zaprezentuje 35-letnią historię Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.

Zjazd odbędzie w dniach 9-11 maja. Jego organizatorem jest Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

W przyszłości zjazd ma się odbywać w cyklu dwuletnim. Kolejne takie spotkanie zaplanowano w Poznaniu.


http://wiadomosci.onet.pl/2149456,16,item.html

 

http://fakty.interia.pl/newsroom/news/news/i-zjazd-niemcoznawcow-we-wroclawiu,1459357,3286?fs=m

 

 

 

Polskie Radio Wrocław

 

W dniach 9-11 maja do Wrocławia przyjedzie większość naukowców i wielu dziennikarzy zajmujących się na co dzień tematyką niemiecką w Polsce.

Zaproszenie do udziału w zjeździe zostało wystosowane do historyków, kulturoznawców, politologów, germanistów, prawników, ekonomistów, medioznawców, socjologów, filozofów, jak i reprezentantów innych dyscyplin, zajmujących się szeroko pojętą problematyką niemiecką.

Już teraz swój udział w imprezie potwierdziło 200 naukowców z Polski, Niemiec, Francji, USA, Kanady, Ukrainy i Izraela, reprezentujących liczące się ośrodki naukowe zajmujące się tematyką niemcoznawczą. Nadchodzą kolejne zgłoszenia.

Patronami honorowymi zjazdu zostali politycy, którzy na co dzień są odpowiedzialni za relacje polsko-niemieckie:

ze strony polskiej Władysław Bartoszewski - Sekretarz stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej ds. Dialogu Międzynarodowego, a
ze strony niemieckiej Cornelia Pieper - Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN, Koordynator Rządu RFN ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W ciągu trzech dni zaplanowano obrady 20 sekcji naukowych. Ponadto zjazdowi towarzyszyć będzie szereg imprez towarzyszących: panele dyskusyjne polityków, naukowców, przedstawicieli mediów, młodych badaczy, wystawy, wieczór autorski.

Dodatkowo na I Zjeździe Niemcoznawców kilkanaście fundacji, instytucji oraz wydawnictw zajmujących się tematyką niemcoznawczą, zaprezentuje swój wieloletni dorobek.

W czasie Zjazdu 10 maja 2010 zaplanowano też DEBATĘ MEDIALNĄ. Do udziału w niej zaproszono czołowych polskich i niemieckich dziennikarzy i publicystów zajmujących się na co dzień tematyką niemiecką i relacjami między oboma krajami. Dyskusja koncentrować się będzie na prasowym dyskursie polsko-niemieckim ostatnich lat i obrazie Niemiec w polskich mediach. Zaproszenie organizatorów przyjęły redakcje miedzy innymi Newsweeka, Polityki czy Deutsche Welle. Spotkanie w poniedziałkowy wieczór 10 maja 2010 w amfiteatrze Wydziału Prawa ma charakter otwarty.

Wrocławianie zaproszeni są także:

- 9 maja na dyskusję wokół książki prof. Huberta Orłowskiego Moje Niemcy - moi Niemcy. Odpominania polskie, w gmachu Instytutu Prawa UWr,

- 10 maja na spotkanie autorskie z prof. Władysławem Bartoszewskim w nowo otwieranym budynku Ossolineum, na wrocławskim Rynku.

Szczegółowe informacje na temat zjazdu łącznie z programem i zaproszonymi gośćmi znaleźć można na stronach organizatorów.

 

http://www.prw.pl/articles/view/15906/zjazd-niemcoznawcow

 

 
Debata medialna I w Polsce Zjazdu Niemcoznawców
Wednesday, 16 June 2010 10:39
There are no translations available.

 

Rokrocznie w Polsce i Niemczech powstaje kilka tysięcy tekstów opisujących sytuację za Odrą. I mowa tu o artykułach polskich dziennikarzy na tematy niemieckie i Niemców tematyzujących sprawy polskie. W czasie I ogólnopolskiego Zjazdu Niemcoznawców udało się zaprosić do Wrocławia najważniejszych dziennikarzy specjalizujących się w tej tematyce. Poniżej zamieszczamy dwie kilkunastominutowe relacje dźwiękowe z tego spotkania.

 

Tomasz Sikora (moderator debaty)

 

Do Wrocławia przyjechali dziennikarze z Warszawy, Berlina i Kolonii. Debata odbyła się 10 maja o 19:30 w nowoczesnej sali amfiteatralnej Wydziału Prawa przy ulicy Więziennej 8/12, budynek C, aula B. Cały zjazd zorganizowało wrocławskie Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta

 

Tutaj znajdziesz pierwszą część debaty (minut: 25'00'')

 

A tutaj jej drugi fragment (minut: 17'49")

 

 

 

Read more...
 
Prof. Krzysztof Ruchniewicz - O potrzebie nowej dyskusji na temat kształtu i zadań Fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”.
Monday, 11 October 2010 12:40
There are no translations available.


W ostatnich tygodniach znów ożywiły się dyskusje wokół wystawy o ucieczce, wypędzeniu i wysiedleniu Niemców w latach 1944-1946. Przed kilkoma dniami zakończyła się konferencja Fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”, podczas której jej przewodniczący, prof. Kittel przedstawił główny zarys tego projektu. Prezentacja ta mogła jednak przynieść rozczarowanie. Nie podano bowiem właściwie żadnych szczegółów wystawy, sam przewodniczący zasłaniał się potrzebą konsultacji z gremiami fundacji. Tydzień wcześniej publiczność miała jednak doskonałą okazję zapoznać się dogłębnie z innym pomysłem związanym z tematem przymusowych migracji Niemców. Grupa historyków pod przewodnictwem monachijskiego profesora historii najnowszej, Martina Schulze-Wessela przedstawiła w Berlinie szczegółową koncepcję wystawy im poświęconej. Gdyby pokusić się o porównanie obu koncepcji – choć już teraz trzeba zastrzec, że i pierwsza i druga, nie były ostatecznym słowem w tej sprawie – widać znaczące różnice. Projekt prof. Kittela zakłada ukazanie wysiedlenia Niemców na tle całego XX wieku. Taki sposób ujęcia – zdaniem niemieckiego historyka – nie ma nic wspólnego z relatywizacją tego zjawiska, a wręcz odwrotnie, na podstawie ukazania szerszej perspektywy dla tej trudnej problematyki, łatwiej dostrzec grozę tych wydarzeń i tragedie pojedynczych osób. Tak jednak opinia jest jednak podważana przez wielu krytyków fundacji. Natomiast projekt prof. Schulze-Wessela koncentruje się na okresie II wojny światowej i w jej skutkach doszukuje się – co zresztą wielokrotnie podkreślali historycy z Europy Środkowo-Wschodniej – przyczyny wojennych i powojennych wysiedleń Niemców. Ten zabieg sprawia, iż ten trudny kompleks zagadnień, który do dzisiaj wywołuje tyle emocji w naszych krajach, zyskuje głębsze tło historyczne.

 

Ukazanie kwestii wysiedleń Niemców, co trzeba zaznaczyć, jest przedmiotem badań historyków z Polski i innych krajów od wielu już lat. Godzi się w tym miejscu przypomnieć czterotomowy wybór źródeł do dziejów Niemców w Polsce, który pod koniec lat 90. XX wieku wydali po polsku i niemiecku profesorowie W. Borodziej i H. Lemberg. Przed dwoma laty do księgarni polskich wszedł atlas o charakterze popularno-naukowym, którego autorami są polscy historycy młodszego pokolenia. Jego tytuł jest znamienny: „Wysiedlenia, wypędzenia, ucieczki. Atlas ziem polskich”. Autorzy ukazali problem przymusowych migracji na ziemiach polskich w latach 1939-1959, zajmując się losem Polaków, Niemców, Żydów, Ukraińców i przedstawicieli innych narodów zamieszkujących ten fragment Europy (atlas ten jest także dostępny w wersji niemieckiej m.in. w Bundeszentrale fuer politische Bildung). Z dużym zainteresowaniem spotkał się także Leksykon wypędzeń, którego redaktorami są wybitni znawcy problemu profesorowi H. Sounthausen, S. Troebst oraz D. Brandes. W jego opracowaniu uczestniczyło ponad 100 autorów z całej Europy.

 

Grupa Schulze-Wessela mogła więc korzystać nie tylko z własnych doświadczeń badawczych, lecz także z prac innych historyków. Trudne procesy migracji grupa ta postanowiła ukazać nie tylko poprzez przybliżenie całości problemu, ale i na przykładzie dziejów konkretnych miejscowości, które w sposób szczególny zostały dotknięte w czasie wojny i pierwszych latach powojennych. I tu oba projekty, i prof. Kittela, i prof. Schulze-Wessela, wykazują pewien element wspólny. Dodatkową zaletą projektu monachijskiego historyka jest to, że pracę nad projektem, i dyskusję na jego temat można śledzić w Internecie. Tekst projektu przetłumaczono na polski, czeski i słowacki, co dodatkowo zachęca historyków z tych krajów, ale nie tylko ich, do dyskusji. Ta otwartość jest godna podkreślenia, realizuje bowiem szczytny cel swobodnej debaty naukowej z udziałem różnych partnerów.

 

Wielka szkoda, że prezentacja i dyskusja na projektem Schulze-Wessela przyćmiona została niefortunnymi wypowiedziami niektórych polityków niemieckich na tematy historyczne. Nie chcę być źle zrozumiany, ale to nie jest chyba rzeczą dobrą, jeśli politycy roszczą sobie prawo do wypowiadania się na te tematy, mając siłą rzeczy wiedzę dość ograniczoną. Przeszłość pokazuje, iż nie służy to ani im, ani sprawie, w której się wypowiadają. Wydaje się, że zgłoszone w ostatnich dniach projekty oraz dyskusja wokół nich jest dobrym zaproszeniem do poważnego zastanowienia się nad dalszymi losami projektu i powołanej do jego realizacji fundacji. Jedno jest pewne. Historykom, których stanowiska są zresztą w wielu aspektach zbliżone, łatwiej jest prowadzić debatę, gdy sfera polityczna nie zaburza jej wypowiedziami wprost ferującymi jakieś stanowisko interpretacyjne. Zadaniem polityków, w imię porozumienia i pojednania, do którego tak często się odnoszą w swych wypowiedziach, jest taktowne i dość ogólne wspieranie wysiłków specjalistów. Tylko w ten sposób, jak się wydaje, będzie można odpolitycznić obecną dyskusję i skierować ją na tory rzeczowego dialogu.

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 49