Bernhard Moormann
wtorek, 15 grudnia 2009 06:52

od 2006 Student Nauk Prawniczych Reńskiego Uniwersytetu Friedricha Wilhelma w Bonn, ze specjalizacją prawa europejskiego, regulacje prawne w sektorze telekomunikacji i energetycznym oraz europejskie i międzynarodowe prawo ochrony środowiska.

21.09.2009 roku rozpoczął trzytygodniową praktykę w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta we Wrocławiu. Na zupełnie uzasadnione pytanie, jak to się stało, że student z Bonn podejmuje praktykę w oddalonym o 1000 km Wrocławiu, nie na się odpowiedzieć w jednym zdaniu,Jego zainteresowania zwróciły się ku Wschodowi dopiero w czasie zagranicznego pobytu w Budapeszcie w ramach studenckiej wymiany Erasmus. Podróże i wyjazdy po Węgrzech, ale także do polskich miast wzbudziły moje zainteresowania historią i stylem życia w krajach Europy Centralnej i Wschodniej.

Z opowieści przyjaciół z Budapesztu dowiedziałem się o istnieniu Centrum Studiów Niemieckichi Europejskich im. W. Brandta we Wrocławiu.Praktyka na przełomie stycznia i lutego tego roku u deputowanego Bundestagu G. Fritza, którego praca polegała również na intensyfikacji nawiązanych kontaktów z Polską i wspieraniu wymiany pomiędzy Polską i Niemcami, była kolejnym zetknięciem się ze współpracą pomiędzy oboma krajami.Dlatego zdecydował się złożyć podanie o praktykę w CSNiE we Wrocławiu. Tu poznał metody pracy w takiej instytucji, zdobył głębszą wiedzę o formach wymiany, a ponadto "pogłębił wiedzę o pięknej Polsce".