Dominika Uczkiewicz
poniedziałek, 08 listopada 2010 12:06

dominika1

Jestem studentką IV roku prawa na wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 2007-2009 studiowałam w kolegium MISH (Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych) na kierunkach: kultura antyczna, filozofia, germanistyka. Przyczyną, dla której zdecydowałam się na taki profil studiów było zainteresowanie historią cywilizacji europejskiej i przekonanie, że dla jej zrozumienia potrzebne jest spojrzenie z wielu perspektyw. Zaś zrozumienie współczesności Europy wymaga aktywnego działania w życie społeczności lokalnej, na przestrzeni której w pierwszej kolejności  definiowane są takie wartości jak społeczeństwo obywatelskie, wolność, tożsamość narodowa czy kulturowa. Stąd moje zaangażowanie w działalność wrocławskich organizacji pozarządowych (m.in. Stowarzyszenia „Civitas Europae”), samorządu studenckiego oraz organizację projektów, mających na celu edukację obywatelską („Letni Obóz Akademii Obywatelskiej”, Konferencja Instytutu Tertio Millenio „Barwy Sąsiedztwa/Farben der Nachbarschaft”, seminarium „Teologii Politycznej”).

Na praktykę w Centrum Willy Brandta zgłosiłam się ze względu na swoje zainteresowania przedmiotem prowadzonych tu badań, przede wszystkim jednak z powodu połączenia przez Centrum roli ośrodka naukowego oraz inicjatora życia publicznego na szczeblu lokalnym i międzynarodowym.   Dzięki temu uczestnictwo w pracy Centrum daje możliwość nabycia doświadczenia w wielu dziedzinach – z jednej strony poszerzenia wiedzy, z drugiej nabycia umiejętności jej praktycznego zastosowania.