Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Rzecz o Angeli Merkel. Spotkanie z Julianem Bartoszem
wtorek, 08 czerwca 2010 07:49

 


Rzecz o Angeli Merkel

Spotkanie z Julianem Bartoszem 

 


"Angela Merkel. Kariera – władza – polityka"

 

 

Okładka książki

 

 
Rzecz o Angeli Merkel jest po publikacjach o Willym Brandcie i Helmucie Kohlu trzecią pozycją o kanclerzach niemieckich w dorobku autora. W książce zostało przedstawione życie Angeli Merkel w byłej NRD, kariera w RFN, sposób sprawowania władzy oraz polityka, w tym – na zakończenie – jej stosunek do Polski.

"Karierę Angeli Merkel śledzono w Polsce zrazu nie tylko z pewnym zdziwieniem, lecz także z sympatią. Objęciu przez nią władzy w Niemczech towarzyszyła u nas nadzieja na poprawę polsko-niemieckich relacji. Jej polityka wzbudza nieustanne zainteresowanie. To są przyczyny, które skłoniły mnie do napisania tej książki."

 

 

Julian Bartosz - 76 lat, w tym roku 60-lecie pracy dziennikarskiej ("Arbeiterstimme", "Gazeta Robotnicza", "Sprawy i Ludzie", a od 1993 roku polski korespondent socjalistycznego dziennika "Neues Deutschland", Berlin). 22 książki ( dwie po niemiecku wydane w Wiedniu) z zakresu historii Niemiec i stosunków polsko-niemieckich, w tym 3 o kanclerzach niemieckich - Willy Brandt, Helmut Kohl i Angela Merkel. mgr dziennikarstwa po Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego (1955), dr nauk historycznych - w 1964 na Uniwersytecie Wrocławskim. Docentura w Instytucie Nauk Politycznych U.Wr w latach 1982-1987. Uczestnik w Forum Polska-RFN (czterokrotnie), uczestnik (podstolik prasowy) Okrągłego Stołu. Wiele tekstów w czasopismach polskich oraz niemieckich i austriackich. Od 1993 roku mieszka z żoną Jadwigą w starym chłopskim domu pod Sycowem. Dwie córki, wnuczka i 2 wnuków.

 

16 czerwca (środa), godz. 17.45, sala nr 13 (Lutza)

Spotkanie autorskie prowadzi prof. Krzysztof Ruchniewicz  

Wstęp wolny