poniedziałek, 26 listopada 2012

biblioteka - działalność

działalność biblioteki csne

• Spotkanie autorskie z Dorotą Danielewicz-Kerski i promocja książki pt.: Berlin. Przewodnik po duszy miasta 2014-03-31

więcej tutaj

Kerski

• Hannah Arendt (1906-1975) od 2014-02-05

Z okazji polskiej premiery filmu o Hannah Arendt pokazaliśmy w naszej Bibliotece wszystkie posiadane książki Jej autorstwa oraz publikacje o tej niezwykłej niemieckiej teoretyk polityki i filozof.

• Arend jest uznana za jedną z najbardziej wpływowych myślicielek XX w. Stworzyła pojęcie „banalność zła" i teorię totalitaryzmu. Jej dzieła były oficjalnie publikowane w Polsce dopiero po 1985 r. Wystawkę uzupełniają tablice informacyjne oraz kinowy plakat.

Hanna Arendt studenci 780x383 scaled cropp

• II Zjazd Niemcoznawców od 2013-11-21 do 2013-11-23

W ramach organizowanego przez CSNE 2 Zjazdu Niemcoznawców zaplanowano Forum Bibliotekarzy na temat: Współczesne Niemcy (1989- ) w księgozbiorach polskich bibliotek i instytucji kultury. Celem tego spotkania była 5-10 minutowa prezentacja każdej instytucji i kolekcji bibliotecznych lub archiwalnych, które dotyczą współczesnych Niemiec. Materiały w formie posterów, przygotowane przez uczestników spotkania, posłużyły jako ilustracja do dyskusji o przyszłej współpracy, a także do stworzenia fizycznej wystawy w korytarzu Centrum.

Więcej informacji o zjeździe: http://zjazdniemcoznawcow.pl

• Tydzień zakazanych książek w Bibliotece CSNE od 2013-09-22 do 2013-09-28

Po raz pierwszy w dziejach naród stawia pomniki nie swoim „wojownikom i bohaterom",

ale ofiarom popełnionych przez współziomków zbrodni

(Salomon Korn)

Biblioteka po raz drugi włączyła się w akcję Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) koordynowaną w całej Polsce przez portal bibliosfera.net.
W naszej Bibliotece przygotowano wystawę książek pt.: „Zakazani, wykluczeni, prześladowani - autorzy i dzieła w Trzeciej Rzeszy (1933-1945)" oraz prezentację.

[fot. ze strony]

W tekście znalazły się informacje o tragicznych wydarzeniach palenia książek od 1933 r. w uniwersyteckich miastach ówczesnych Niemiec. Akcja ta stała się początkiem prześladowania wszystkich tych, którzy byli przeciwni "niemieckiemu duchowi" i nie zgadzali się na współpracę z nazistami. Skazywano ich na emigrację, wykluczenie lub śmierć. Lista prześladowanych niemieckich naukowców, polityków, artystów, pisarzy, przedsiębiorców, prawników, czy sportowców niestety jest długa. W prezentacji wymieniono tylko nielicznych przedstawicieli oraz ich dzieła. Wspomniano również o emigracji wewnętrznej oraz o opozycji, a w tym o Kręgu z Krzyżowej na Dolnym Śląsku.

Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji:

• praktyki studenckie od 2013-07-01 do 2013-07-26

W lipcu 2013 r. swoją praktykę biblioteczną odbyli studenci Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapoznali się z organizacją i tokiem prac w naszej specjalistycznej bibliotece naukowej, zostali włączeni w bieżące działania biblioteczne "od gromadzenia po marketing" oraz poznali biblioteczny warsztat pracy. Sprawozdanie z praktyki opublikowano w Biuletynie EBIB. Zapraszamy do lektury:

Studenckie praktyki zawodowe w Bibliotece CSNE ― jak to zrobiliśmy / Edyta Kotyńska // W: Biuletyn EBIB [on-line] 2013, nr 7 (143), Biblioteki szkolne [Dostęp 15.10.2013]. Dostępny w World Wide Web: http://open.ebib.pl/ojs/index.php/ebib/article/view/47. ISSN 1507-7187

2013-07-20 Praktykanci Biblioteka

Więcej informacji o zjeździe: http://zjazdniemcoznawcow.pl

Zapraszamy do udziału w naszym spotkaniu!

280162 264678506982691 524100536 o-1 780x283 scaled cropp

• "Książka dla żaka" od 2012-10-22 do 2-12-10-24

W sierpniu i we wrześniu przeprowadzono, wg profilu gromadzenia zbiorów, czasochłonne prace porządkowe i selekcję darowizn (166 pudeł, ok. 7,5 tony). W efekcie publikacje po selekcji zostały zaproponowane wrocławskim bibliotekom

i pracownikom naukowym, a na końcu trafiły do studentów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowanie.

W organizacji pomogły nam studentki dyplomacji europejskiej oraz nasi praktykanci.

tydzien zakazanych ksiazek 2 780x283 scaled cropp-kopia

• "Tydzień zakazanych książek" od 2012-09-25 do 2012-10-06

Biblioteka uczestniczyła w ogólnokrajowej akcji „Tydzień zakazanych książek 2012” przygotowując wystawkę pt. „Opozycja systemowa”.

Uzyskaliśmy pochwały za koncepcję tematu oraz aranżację fotograficzną, a nasza praca znalazła się w krajowym podsumowaniu akcji: http://static.bibliosfera.net/pdf/tzk-raport2012.pdf

• biblioteka CSNE na Facebooku 2012-09-05

Założyliśmy profil i stronę dla biblioteki na fb. Systematycznie zamieszczane są tam informacje dotyczące centrum, z zakresu niemcoznawstwa i bibliotekoznawstwa oraz ze świata nauki.

Czytany 68230 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 23 października 2014 11:52

Najnowsze od Biblioteka WBZ