Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

 

Instytucja realizująca:

Willy Brandt Zentrum, Universität Wrocław und dem Zentrum Technik und Gesellschaft, Arbeitsgruppe Technik und Protest der Technischen Universität Berlin

Instytucja finansująca:

Otto-Brenner-Stiftung

Kierownik projektu:

prof. dr hab. Jochen Roose

Okres realizacji:

10.2013-12.2015

Członkowie zespołu:

Franziska Scholl

 

W związku z tym, że praca wolontaryjna rozpoczyna się zazwyczaj w młodości, to właśnie młodzież ma szczególne znaczenie dla udziału społeczeństwa w wolontariacie. Zgodnie z prowadzonymi w tej dziedzinie badaniami wykazano, że poziom wolontariatu we Niemczech wschodnich jest znacznie niższy niż na zachodzie tego kraju. Mając to na uwadze, w projekcie grupę badawczą stanowić będzie młodzież z Niemiec wschodnich. Analiza tej grupy, a także zakres i rodzaj prac wolonatryjnych prowadzona będzie przy pomocy aktualnych danych standardowych. Do tej  pory prowadzono również badania „Freiwilligensurvey” czy badania dotyczące dorastania w Niemczech i mimo tego, że są one cenne, nie są doceniane.

Pierwszy etap projektu stanowić będzie opis istniejącego poziomu wolontariatu wśród młodzieży pochodzącej z Niemiec wschodnich. Następnie, duże wielowymiarowe metody pozwolą na opracowanie typologii, która stanowić będzie podstawę dla powstania zróżnicowanych modeli opisujących wolontariat. Brakujące w próbie dane mogą być kompensowane przez informacje pochodzące z innych prób. W ostatnim etapie projektu typy wolontariatu wyjaśnione w oparciu powstałe modele pozwolą na przeprowadzenie zróżnicowanej analizy potencjały wolontariatu. W każdym z podjętych w projekcie kroków szczególną uwagę przywiązuje się do wolontariatu w związkach.


Instytucja realizująca:

Willy Brandt Zentrum, Universität Wrocław, der Freien Universität Berlin und der University of Crete

Instytucja finansująca:

Bundesministerium für Bildung und Forschung, Deutschland und General Secretariat for Research and Technology (GSRT) of the Ministry of Education and Religious Affairs, Culture and Sports of Greece

Kierwonik projektu:

Prof. Dr. Jochen Roose, Prof. Maria Kousis, PhD

Okres realizacji:

11.2013-12.2015

Członkowie zespołu:

Franziska Scholl, Moritz Sommer, Kostas Kanellopoulos, Marina Papadaki

Strona internetowa:

www.ggcrisi.info

Opis projektu:

Społeczne wydarzenia, takie jak kryzys w strefie euro podnoszą kluczowe pytania: Kto ponosi winę za kryzys? Kto jest odpowiedzialny za odnoszone sukcesy w walce z kryzysem i kto powinien być odpowiedzialny za zwalczanie skutków kryzysu? W opinii publicznej istnieje wiele odpowiedzi na te pytania. Politycy, grupy protestujące, podmioty gospodarcze i inni przedstawiają w mediach własną opinię dotyczącą kryzysu. Dla realizowanego projektu kluczowe znaczenie ma owa debata publiczna.

Projekt opierać się będzie na analizie informacji dotyczących kryzysu strefy euro, które zostały zaczerpnięte z niemieckich i greckich dzienników oraz tygodników, jak np. wiadomości pozyskane z agencji informacyjnej Reuters od września 2009 r. do września 2013 r. Przy pomocy „ Discursive Actor Attribution Analysis” odpowiemy na pytanie: kto, kogo obwinia, za co, w jakiej formie i przy użyciu jakich argumentów. Projekt dodatkowo zawierać będzie analizę i wyjaśnienie atrybutów osobowych danych podmiotów na podstawie  pozycji strukturalnej czy strategii, np. zakorzenionych wzorów kulturowych. Do tego dojdzie również opis sytuacji w poszczególnych krajach i odniesienie do podmiotów z innych państw, które mają szczególne znaczenie.

Czytany 4657 razy
Więcej w tej kategorii: « katedra nauk historycznych