Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur
Opis projektu:
Celem projektu jest ukazanie związków pomiędzy kinem polskim i niemieckim, jak też przybliżenie kina niemieckiego w Polsce. Koncentruje się on nie tylko na tradycyjnych problemach filmoznawczych w odniesieniu do poszczególnych twórców i ich dzieł, nurtów i formacji artystycznych, ale ujmuje „kino” szeroko – jako przestrzeń łączącą technikę, społeczeństwo i kulturę. Dużą wagę przywiązuje się do regionów pogranicza polsko-niemieckiego, wykorzystując metodologię regionalnych historii kina.
W ramach projektu podjęto szereg inicjatyw o charakterze naukowym oraz popularno-naukowym. Obok powstających publikacji (zarówno zbiorowych, jak i monografii, w tym dysertacji doktorskich) organizowane są wykłady oraz przeglądy filmowe.
W 2011 roku zorganizowano międzynarodową konferencję pt.: „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur”, której plonem jest książka: „W drodze do sąsiada. Polsko-niemieckie spotkania filmowe” (red. A. Dębski, A. Gwóźdź, Oficyna Wydawnicza Atut, Wrocław 2013), wydana w uruchomionej przez CSNE w 2011 roku serii: „Niemcy – Media – Kultura”.