Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur

 

Instytucja realizująca:

CSNE, Uniwersytet w Trewirze, Polskie Towarzystwo Kulturalne

Instytucja finansująca:

Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki

Kierownik projektu:

dr Andrzej Dębski

Okres realizacji:

15.10.2010 —30.09.2015

Członkowie zespołu:

prof. Andrzej Gwóźdz (Uniwersytet Śląski), prof. Martin Loiperdinger (Uniwersytet w Trewirze), Magdalena Abraham-Diefenbach (doktorantka CSNE i Sarah Schneider (doktorantka CSNE)

 

Opis projektu: 

 

Celem projektu jest ukazanie związków pomiędzy kinem polskim i niemieckim, jak też przybliżenie kina niemieckiego w Polsce. Koncentruje się on nie tylko na tradycyjnych problemach filmoznawczych w odniesieniu do poszczególnych twórców i ich dzieł, nurtów i formacji artystycznych, ale ujmuje „kino” szeroko – jako przestrzeń łączącą technikę, społeczeństwo i kulturę. Dużą wagę przywiązuje się do regionów pogranicza polsko-niemieckiego, wykorzystując metodologię regionalnych historii kina.

 

W ramach projektu podjęto szereg inicjatyw o charakterze naukowym oraz popularno-naukowym. Obok powstających publikacji (zarówno zbiorowych, jak i monografii, w tym dysertacji doktorskich) organizowane są wykłady oraz przeglądy filmowe. 

 

W 2011 roku zorganizowano międzynarodową konferencję pt.: „Kino polskie i niemieckie na pograniczu kultur”, której plonem jest książka: „W drodze do sąsiada. Polsko-niemieckie spotkania filmowe” (red. A. Dębski, A. Gwóźdź, Oficyna Wydawnicza Atut, Wrocław 2013), wydana w uruchomionej przez CSNE w 2011 roku serii: „Niemcy – Media – Kultura”.

 

 

 

Czytany 6156 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 12 marca 2015 06:34
Więcej w tej kategorii: historia kina »