Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

poniedziałek, 06 maja 2024

Zapraszamy na wykład dr. Ansberta Baumanna „Gastarbeiterfußball. Fußball und Migrationen in Deutschland”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ansbert Baumann baner2

 

Pracownia Badań nad Historią Niemieckiego i Europejskiego Sportu we współpracy z Pracownią Badań nad Migracjami Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta zapraszają na wykład dr. Ansberta Baumanna „Gastarbeiterfußball. Fußball und Migrationen in Deutschland” („Gastarbeiterfußball. Piłka nożna i migracje w Niemczech”).

 

Termin: 22.05.2024, godz. 16.00

 

Wykład odbędzie się w języku niemieckim

 

Opis wykładu:

Piłka nożna została ukształtowana przez procesy migracyjne bardziej niż jakikolwiek inny sport.

Uproszczeniem byłoby jednak wyciąganie wniosku, że futbol miał i nadal ma bezpośredni wpływ na integrację migrantów. W trakcie wykładu uwzględniona zostanie perspektywa historyczna, dzięki której na przykładzie migrantów zarobkowych, którzy przybywali do Republiki Federalnej Niemiec jako tak zwani „gastarbeiterzy” od późnych lat pięćdziesiątych XX wieku, zilustrowane zostanie zagadnienie, według którego wprawdzie piłka nożna często początkowo miała raczej oddzielający, separacyjny efekt, to jednak w dłuższej perspektywie w znacznym stopniu przyczyniła się do procesu integracji i asymilacji migrantów.

 

Dr Ansbert Baumann - jest pracownikiem naukowym Universität Tübingen, Sciences Po Paris, oraz Universität des Saarlandes w Saarbrücken. Do jego zainteresowań badawczych należy historia Niemiec i Europy Zachodniej w XX wieku, historia integracji europejskiej, zagadnienia związane z piłką nożną i procesami migracyjnymi a także historia Żydów w Niemczech.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

--

Czytany 261 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 maja 2024 11:00