Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

wtorek, 31 października 2023

Ucieczki z NRD – przez Wschód na Zachód, trzecie spotkanie filmowe

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W najbliższy poniedziałek (6 listopada) o godz. 17:00 zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach cyklu filmowego "Migracje we współczesnym kinie niemieckim”

 

  • Więcej informacji o całym cyklu można przeczytać TUTAJ.

 

Spotkanie3

 

6.11.2023. Spotkanie 3: Ucieczki z NRD – przez Wschód na Zachód

 

Adam & Evelyn, reż. Andreas Goldstein, Niemcy 2018 (100 min.)

 

O filmie:

NRD, lato 1989 roku. Adam, damski krawiec, i Evelyn, kelnerka marząca o studiowaniu historii sztuki, planują wspólne wakacje nad Balatonem. Po tym, jak Evelyn przyłapuje swojego chłopaka na zdradzie, postanawia wyruszyć na Węgry tylko z najlepszą przyjaciółką Simone i jej kuzynem. Adam, podąża za nimi, po drodze spotykając Katję. Podczas pobytu nad jeziorem dowiadują się oni, że Węgry otworzyły granicę z Austrią. Evelyn widzi w tym szansę na nowe życie na Zachodzie, natomiast Adam nie podziela jej perspektywy.

 

„Reżyser Andreas Goldstein dokładnie wie, o czym opowiada. Dorastał i socjalizował się na Wschodzie i właśnie wtedy, gdy żył pełnią życia, wszystko się zmieniło. Czy Zachód jest złotą szansą, kuszącym jabłkiem, czy może mirażem, który wabi po to, by unieszczęśliwić? Właśnie to pytanie, o przyszłość i korzenie, napędza Adama i Evelyn w okresie przełomu, jeszcze przed doświadczeniem upadku muru berlińskiego.” [Kino-Zeit]

 

„Większość filmów na temat NRD redukuje konflikt do narracji przeciwstawiającej wolność i represje państwowe, z upadkiem NRD jako wielkim wyzwoleniem. Mówią mi, że powinienem być szczęśliwy z tego powodu, że trafiłem do społeczeństwa, w którym żyję. Niepokojące w tej wykładni jest ignorowanie faktu, że nie mamy dzisiaj społeczeństwa, na jakie mieli nadzieję ludzie w 1989 roku.” [Andreas Goldstein]

 

Wyróżnienia: Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego na Ahrenshooper Filmnächte (2018), Predykat „szczególnie wartościowy” Deutsche Film- und Medienbewertung (2019).

 

W dyskusji po filmie wezmą udział: 

prof. Andrzej Gwóźdź (Instytut Nauk o Kulturze UŚ) i dr hab. Dariusz Wojtaszyn (Katedra Historii Najnowszej Centrum im. W. Brandta UWr)

 

Wstęp wolny.

 

Serdecznie zapraszamy!

Czytany 160 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 października 2023 14:26