poniedziałek, 31 stycznia 2022

Dwunaste: poznaj kino sąsiada swego

Baner Filmy Dwunaste 2022

W związku z Tygodniem Filmu Niemieckiego, którego edycja kinowa rozpoczęła się 21 stycznia, a edycja online (na portalu MOJEeKINO) potrwa od 4 do 10 lutego, zapraszamy na spotkanie poświęcone współczesnemu filmowi niemieckiemu.

Tytuł spotkania nawiązuje do produkcji otwierającej TFN: „Jedenaste: znaj sąsiada swego”. Porozmawiamy bowiem zarówno o filmach pokazywanych w ramach przeglądu, jak i o ich szerszych kontekstach: produkcyjnych, społeczno-historycznych, literackich.

Spotkanie zostanie podzielone na dwie części. W pierwszej dyskutować będą zaproszeni goście: dr Aleksandra Burdziej (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr hab. Andrzej Dębski (Uniwersytet Wrocławski) i dr Ewa Fiuk (Polska Akademia Nauk). W drugiej części odbędzie się dyskusja z widzami.

Spotkanie będzie miało formę webinaru z podziałem na panelistów i słuchaczy. Osoby chętne do dyskusji w drugiej części spotkania zostaną przeniesione do pokoju dyskusyjnego. Link do spotkania: https://zoom.us/j/95059163720...

Paneliści:
Dr Aleksandra Burdziej – adiunktka w Katedrze Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX–XXI wieku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka monografii „Utracony »Heimat«. Pamięć rodzinna a tożsamość »niemieckich wnuków« we współczesnej prozie niemieckiej” (2018), redaktorka tomu „Wspomnienia z czasu wojny 1939–1945” (2017). Prezeska Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu.

Dr hab. Andrzej Dębski – kierownik Pracowni Badań nad Filmem i Kulturą Audiowizualną Niemieckiego Obszaru Językowego w Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor książek „Historia kina we Wrocławiu w latach 1896–1918” (2009) i „Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919–1945” (2019), współredaktor tomów poświęconych m.in. polsko-niemieckim relacjom filmowym.

Dr Ewa Fiuk – adiunktka w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Autorka książek „Inicjacje, tożsamość, pamięć. Kino niemieckie na przełomie wieków” (2012) i „Obrazo-światy – dźwięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera” (2016), obecnie pracuje nad publikacją dotyczącą wątków migracyjnych i postmigracyjnych we współczesnym filmie niemieckim. Członkini zarządu Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Krakowie.

Organizatorzy:
- Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego