Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

czwartek, 11 kwietnia 2019

Niemieckojęzyczni laureaci literackiej Nagrody Nobla. Prezentacja książki i wernisaż wystawy Damiana Pietrka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nakład pierwszego wydania tomu szkiców pt. „Niemieckojęzyczni laureaci literackiej Nagrody Nobla” rozszedł się jak świeże bułki (poznańskie), staraniem Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr i (poznańskiego) Wydawnictwa Nauka i Innowacje lada dzień do księgarń trafi jego drugie wydanie. Z tej okazji serdecznie zapraszamy na spotkanie z redaktorami tomu, profesorami Krzysztofem Ruchniewiczem i Markiem Zyburą. Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia o godz. 17:00 w CSNE im. W. Brandta (sala nr 13), a poprowadzi je dr Piotr Przybyła (CSNE). Spotkaniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy rysunku Damiana Pietrka pt. „Po drodze. Szkice i portrety”, w ramach której zostaną zaprezentowane m.in. szkice i portrety powstałe na potrzeby tego wydawnictwa.

 

Damian Pietrek to rysownik i malarz, absolwent, pracownik, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Filii w Katowicach. Na koncie ma 48 wystaw indywidualnych, brał ponadto udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jako autor rysunków i projektów graficznych współpracował wielokrotnie z CSNE im. W.Brandta UWr.

 

92249121oWspółczesny kult sukcesu kusi podstępnie, aby w literackiej Nagrodzie Nobla widzieć coś w rodzaju olimpiady lub mistrzostw świata w sztuce pisanego słowa. Były kiedyś czasy, kiedy przy okazji igrzysk olimpijskich rzeczywiście urządzano premiowane medalami konkursy literackie. W roku 1928 taki złoty medal otrzymał podczas olimpiady w Amsterdamie Kazimierz Wierzyński (za Laur olimpijski). „Sportowe” podejście do Nagrody Nobla to postawa dzisiaj jednak bardziej rozpowszechniona wśród czekających niecierpliwie każdego roku na werdykt Akademii krytyków, wydawców, dziennikarzy, wśród literackiej „gawiedzi”, aniżeli wśród samych pisarzy czy szwedzkich akademików, choć Tomasz Mann jeszcze w 1929 roku po przyznaniu mu tej nagrody mówił z całkowitą powagą o „nagrodzie światowej” (Weltpreis), o „światowej sympatii” (Weltsympathie), której była ona dla niego wyrazem. W obecnych czasach raczej nie powtórzy tego żaden z żyjących laureatów nagrody czy z przyszłych jej odbiorców. Kult sukcesu, mentalność konsumpcyjna i medialny charakter dzisiejszego społeczeństwa komercjalizują ją jednak globalnie, nawet jeśli sami laureaci usiłują się temu przeciwstawić, nie pojawiając się na przykład na uroczystości jej wręczania. Tak uczyniła choćby Elfriede Jelinek w 2004 roku. Do samej nagrody wszelako pisarze mają generalnie stosunek pozytywny, bo poza Jeanem Paulem Sartre’em nikt jeszcze nie odmówił jej przyjęcia (Borysa Pasternaka sowieckie władze w 1958 roku do tego zmusiły), a większość zdaje się dzielić pogląd hiszpańskiego noblisty z 1989 roku, José Camilo Celi, który wyznał z rozbrajającą szczerością, że „gdyby sam miał o tym decydować, też by ją sobie przyznał”.

(Ze wstępu)

 

 

Niemieckojęzyczni laureaci literackiej Nagrody Nobla, pod red. Krzysztofa Ruchniwicza i Marka Zybury, Poznań 2019, 422 s.


 

Najważniejsze informacje w skrócie: 

 

Prezentacja książki „Niemieckojęzyczni laureaci literackiej Nagrody Nobla” 

i wernisaż wystawy Damiana Pietrka, pt. „Po drodze. Szkice i portrety”

17.04.2019, godz. 17:00,

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta UWr (s. 13), ul Strażnicza 1-3,

Czytany 3089 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 11 kwietnia 2019 11:36