wtorek, 23 maja 2017

Spotkanie z prof. Barbarą Thériault oraz dr Anną Kurpiel w ramach nowego cyklu wykładów CSNE

Wykłady CSNE Kurpiel baner

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego wspólnie z Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na spotkanie z prof. Barbarą Thériault (Uniwersytet Montrealski) oraz dr Anną Kurpiel (Uniwersytet Wrocławski) w ramach nowego cyklu wykładów CSNE. Tematem wystąpienia będą kłopotliwe słowa - „Problem Words. Sociological Glossary of an East German and a Polish Town”. Wykład odbędzie się 31.05.2017 o godz. 12:30 w sali 208 Instytutu Muzykologii UWr (Szewska 36, 50-139 Wrocław).

Wykład jest częścią trwającego projektu badawczego, który  Barbara Thériault prowadzi w Erfurcie, a Anna Kurpiel w Kaliszu. W obliczu problemów w związku z użyciem słowa "burżuazja" w swoim poprzednim artykule, Barbara i Anna postanowiły stworzyć słownik socjologiczny. Zainspirowane jednym z esejów Milana Kundera, poprosiły uczestników projektu o zdefiniowanie wybranych terminów, ale także o komentarze do kwestii stylu życia (co to znaczy „dobrze zjeść”, „być dobrze ubranym”, „być pięknym”). Odpowiedzi, w połączeniu z obserwacjami i odniesieniami do teoretycznej literatury, tworzą podstawę słownikowych haseł. Tworzeniu słownika towarzyszy refleksja nad poszukiwaniem nowych słów ułatwiających komunikację z uczestnikami badań.

Barbara Thériault,  profesorka w Instytucie socjologii Uniwersytetu w Montrealu. Wykłada niemiecką socjologię klasyczną, tłumaczy niemieckie felietony na język francuski (takich autorów jak: Georg Simmel, Norbert Elias, Joseph Roth, Siegfried Kracauer), pisze na temat teorii socjologii, religii i policji w Niemczech. Inspirację metodologiczną  jej projektów stanowią prace Maxa Webera. Autorka książek: The Cop and the Sociologist (Bielefeld 2013), “Conservative Revolutionaries”: Protestant and Catholics Churches in Germany after Radical Political Changes in the 1990s (New York/Oxford 2004)

Anna Kurpiel, adiunkt w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta UWr., absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Wrocławski), badacz terenowy, koordynator i uczestnik licznych projektów dotyczących przede wszystkim historii lokalnej i regionalnej. Interesuje ją dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska, historia mówiona i życie codzienne.  Autorka książki Cztery nazwiska, dwa imiona. Macedońscy uchodźcy wojenni na Dolnym Śląsku (Poznań 2015).

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Plakat do pobrania TUTAJ