Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

wtorek, 04 kwietnia 2017

Porozumienie o Współpracy pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a Fundacją „Erinnerung, Verantwortung, Zukunft” (EVZ)

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

uwr kopia


 

W dniu 04.04.2017 o godz. 12.30 w sali obrad Senatu UWr zostanie podpisane Porozumienie o Współpracy pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a Fundacją „Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”. Jego pierwszym efektem będzie organizacja we Wrocławiu międzynarodowej konferencji pt. „Koniunktury Pamięci. Praca przymusowa w Europie podczas II Wojny Światowej”, która odbędzie się w dniach 27- 30 września 2017. Organizatorem konferencji jest Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Uniwersytetami w Bochum, Wiedniu i Tel Awiwie. 

 

Tematem konferencji jest problem wykorzystania pracy przymusowej przez III Rzeszę i pamięć o niej dzisiaj. Z inicjatywą organizacji wyszła niemiecka fundacja „Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”, która była odpowiedzialna m.in. za wypłatę świadczeń finansowych dla tej grupy poszkodowanych. 

 

Zainteresowanie tematem robotników przymusowych podlegało w przeszłości różnym koniunkturom. Szerzej podjęto go w latach 80-tych w Europie Zachodniej, a wraz z upadkiem komunizmu w 1989 r. i udostępnieniem archiwów, nowe możliwości badawcze otworzyły się również dla naukowców z Europy Środkowo-Wschodniej. Wypłata pomocy finansowej dla poszkodowanych, do której doszło na przełomie XX i XXI wieku, zakończyła problem zabiegów o bezpośrednie zadośćuczynienie pokrzywdzonym. Jednak dyskusja o stosunku Niemiec do wydarzeń z okresu II Wojny Światowej, a w szczególności w sprawie wynagrodzenia pracy przymusowej, z której korzystało niemieckie państwo, przedsiębiorcy, rolnicy, instytucje świeckie i kościelne, trwa nadal. 

 

Konferencja podejmuje próbę zmierzenia się z pytaniem, czy wraz z upływem czasu zagadnienie pracy przymusowej staje się powoli tematem historycznym, czy też może budzić nadal żywe zainteresowanie opinii publicznej. 

 

Wrocław jako miejsce konferencji wybrano nieprzypadkowo. Stolica Dolnego Śląska jest atrakcyjną lokalizacją, w ubiegłym roku była Europejską Stolicą Kultury. Uniwersytet Wrocławski od lat organizuje wielkie międzynarodowe konferencje, także poświęcone problemom planowanego spotkania naukowego. W konferencji wezmą udział badacze różnych generacji, naukowcy, multiplikatorzy oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się podtrzymaniem pamięci o doświadczeniu pracy przymusowej. W trakcie forum odbywać się będą panele, dyskusje oraz posiedzenia grup i sekcji. Organizatorzy liczą także na udział szkół z Wrocławia i regionu, których zainteresuje temat konferencji.

 

Uczestnicy będą szukać odpowiedzi na kilka zasadniczych pytań:

  • Co sprawiało, że temat robotników przymusowych z czasu II Wojny Światowej podlegał różnym koniunkturom?
  • Jaki wpływ miał ten temat na społeczną pamięć o pracy przymusowej i jej ofiarach?
  • Jaka jest obecność tematu pracy przymusowej w przestrzeni publicznej w różnych krajach (symbolice państwowej, w miejscowościach i in.)
  • Czy istnieje pamięć pokoleniowa w rodzinach i jak się z nią obchodzi?
  • Czy istnieją różnice między pamięcią na ten temat na wschodzie i zachodzie Europy?
  • Jaką rolę pełni wiedza o wypłacie finansowego wsparcia dla ofiar systemu pracy przymusowej?
  • Czy nowe media mogą zainicjować podjęcie i kontynuowanie tej problematyki?

 

Niektóre punkty programu konferencji będą otwarte dla szerokiej publiczności.

 

Projekt konferencji otrzymał dotację w wysokości 80.000 Euro.

 

----------------------

Kontakt dla prasy:

Agnieszka Grzeszczuk

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta UWr

ul. Strażnicza 1-3

50-206 Wroclaw

Tel.: 48 71 375 95 03

www.wbz.uni.wroc.pl

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytany 3217 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 kwietnia 2017 07:12