wtorek, 31 maja 2016

Zwyczajna migracja? Kulturowe, historyczne i współczesne wymiary migracji - doświadczenia polsko-niemieckie w świetle traktatu dobrosąsiedzkiego

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta oraz Instytut Federalny ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Środkowo-Wschodniej serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję, która odbędzie się w dniach 7–9.06 2016 r. w dwóch miastach: w Dreźnie oraz we Wrocławiu. Tytuł konferencji to „Zwyczajne migracje?“/„Normalfall Migration?“ a udział w dyskusji weźmie wielu znanych naukowców i znawców tematu z różnych części świata.

Title.Migration

Nic nowego?

Rzadko które słowo jest w ostatnim czasie tak często używane, jak zwrot "kryzys". Towarzyszą mu zwykle obrazy przepełnionych łodzi pontonowych, zrozpaczonych ludzi i zamkniętych przejść granicznych. Te widoki spowszedniały i już nas nie szokują.

Jeśli spojrzymy wstecz na naszą historię, możemy dojść do wniosku, że ucieczki i migracje należą do niewielu stałych czynników europejskiej historii i kultury. Czy to spojrzenie wstecz będzie dla nas pomocne? Czy migracje można określić mianem społecznej "normalności"? Jakie następstwa miałaby odpowiedź na to pytanie w

odniesieniu do aktualnych problemów?

W trakcie konferencji "Zwyczajna migracja?" spróbujemy odpowiedzieć na tak postawione pytania z perspektywy dwóch odmiennych, ale także ściśle powiązanych ze sobą miast partnerskich: Wrocławia i Drezna. W ramach trzech kluczowych zagadnień tematycznych: "Migracje", "Przybycie", "Przyjęcie" zostaną poruszone historyczne i współczesne wymiary ucieczek i migracji z polskiej, niemieckiej i europejskiej perspektywy.

Konferencja ma charakter otwarty. Na część organizowaną we Wrocławiu zapraszamy 09.06 (czwartek). Zaczynamy od 9:00 w CSNE przy Strażniczej 1-3 – tutaj odbędą się trzy panele tematyczne: Migracje, Przybycie oraz Przyjęcie. Z kolei wieczorem o godz. 19:00 zapraszamy do Oratorium Marianum, w którym odbędzie się dyskusja panelowa pt. „Zwyczajna migracja?“.

Szczegółowy program do pobrania TUTAJ.

POBIERZ PLAKAT

Partnerami konferencji są:

• Fundacja Współpracy Pollsko-Niemieckiej
  • Miasto Drezno
  • Miasto Wrocław
  • Institut für Migrationsforschung und Interkulturelle Studien der Universität Osnabrück
Czytany 6069 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 czerwca 2016 08:51