poniedziałek, 13 lipca 2009

historia biblioteki csne

Biblioteka CSNE powstała w 2002r. W tym celu pozyskano dwie znaczące darowizny: księgozbiór prof. Andrzeja Kamińskiego, badacza dziejów Niemiec i stosunków polsko-niemieckich oraz część księgozbioru prof. Władysława Bartoszewskiego, byłego ministra spraw zagranicznych RP. Jednocześnie złożono wnioski na zakup najnowszej literatury naukowej w Deutsche Forschungsgemeinschaft oraz w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Obie instytucje wsparły budowę i rozbudowę księgozbioru Biblioteki również w następnych latach.

Zbiory biblioteki uzupełniane są także dzięki kolejnym darczyńcom. Książki przekazali do biblioteki CSNE m.in.:
prof. Helmut Bleiber (†), prof. Włodzimierz Borodziej (Warszawa), prof. Władysław Bartoszewski (Warszawa), prof. Winfried Böttcher (Aachen), prof. Arno Herzig (Hamburg), dr Margareth Jochimsen, prof. Andrzej Kamiński (†), prof. Manfred Kerner (Berlin), prof. Caspar Kulenkampff (†), Gabrielle Leser (Warszawa), dr Christoph von Marshall (New York), Theo Mechtenberg, prof. Ernst Nolte, prof. Siegfried Schmidt (Münster), prof. Willfried Spohn (†), prof. Arnold Sywottek (†), prof. Mieczysław Tomala (Warszawa), prof. Stefan Troebst (Leipzig / Berlin), prof. Johannes Tuchel (Berlin), prof. Heinrich August Winkler (Berlin), a także pracownicy Centrum.

Nasi darczyńcy to również instytucje: Fundacja Roberta Boscha (Stuttgart), Fundacja Konrada Adenauera (Warszawa/Sankt Augustin), Sächsiche Landeszentrale für politische Bildung (Drezno), DAAD (Warszawa/Bonn), Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas (Lipsk), ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius (Hamburg), Hannah-Arendt-Institut für Totalitarismusforschung (TU Dresden), Institut für Demoskopie Allensbach, Martin-Opitz-Bibliothek (Herne), Niemiecki Instytut Historyczny (Warszawa).

Biblioteka CSNE posiada w swoich zbiorach tytuły nieosiągalne bądź trudno dostępne w innych polskich bibliotekach, np.: stenogramy niemieckiego Bundestagu i Bundesratu (Verhandlungen des Deutschen Bundestages und des Bundesrates), Roczniki Instytutu Badania Opinii Publicznej Allensbach (Allensbacher Jahrbuch der Demoskopie), kompletne wydanie „Der Spiegel“, czasopismo „Journal of Common Market Studies“ (Blackwell Publishings) oraz Jahrbuch der Europäischen Integration (Nomos Verlag).

We wrześniu 2009r. zbiory biblioteki powiększyły się o prawie 6 tys. tytułów książek i czasopism (dar wdowy po prof. Reimucie Jochimsenie); pozycje te są sukcesywnie opracowywane i włączane do katalogu biblioteki. Z powodu ograniczonej przestrzeni głównego pomieszczenia biblioteki zreorganizowano układ księgozbioru – wydawnictwa ciągłe zostały przeniesione do oddzielnej sali. W 2009r. rozpoczęto wdrażanie systemu bibliotecznego Koha, przetłumaczono na język polski interfejs użytkownika; dokonano też konwersji części rekordów ze starego systemu. Uruchomiona została nowa wersja katalogu dostępna w trzech wersjach językowych (angielski, niemiecki, polski). Pod koniec 2009r. DAAD przyznało CSNE dotację na zakup literatury naukowej w wysokości 66 tys. euro. W 2010r. CSNE uzyskało dotację na zakup literatury naukowej od DFG w wysokości ponad 8 tys. euro.

Biblioteka w 2010r. włączyła się w system praktyk studenckich Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa.
W związku z otwarciem przez centrum nowego kierunku, zwiększyła się liczba odwiedzin w bibliotece i ilość udzielanych informacji.

W 2012r. biblioteka pozyskała księgozbiór prof. Willfrieda Spohna. Spuścizna zawiera około 2 tys. wol. i okazała się jednym z najcenniejszych darów, jakie pozyskano. Księgozbiór obejmuje trudnodostępne na polskim rynku księgarskim publikacje z zakresu historii, politologii, religii i socjologii w językach: niemieckim, angielskim i polskim. W chwili obecnej trwają prace nad katalogowaniem tej kolekcji, która będzie udostępniona studentom, doktorantom i pracownikom naukowym.

Dzisiaj księgozbiór naszej biblioteki liczy około 10 tys. woluminów książek i blisko 1 tys. wol. czasopism. Posiadamy również dostęp do czasopism elektronicznych oraz baz danych Biblioteki Uniwersyteckiej UWr.

Czytany 69170 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 czerwca 2013 09:39