czwartek, 02 kwietnia 2015

Rozpoczynamy cykl wykładów "Czy zrosło się to, co do siebie należy? - Niemcy w Europie 25 lat po zjednoczeniu"

Nowy cykl wykładów w Centrum Willy'ego Brandta

Po 3 października 1990 roku podzielone Niemcy w końcu stają się jednością. Nie był to jednak koniec integracji lecz zaledwie jej początek. Bezpośrednio po upadku muru Willy Brandt powiedział: "Obecnie zrasta się to, co do siebie należy" przewidując tym samym długi okres integracji. Po 25 latach od zjednoczenia Centrum Willy'ego Brandta przybliża temat w serii wykładów. Co pozostało z różnic między zachodnimi a wschodnimi Niemcami? Jak sytuacja przedstawia się dzisiaj?

Odpowiedzi na powyższe pytania będą się zawierały w całorocznym cyklu, składającym się z wielu wykładów o różnej tematyce i spoglądających na zagadnienie z różnych perspektyw. Nasze Centrum będzie miało zaszczyt gościć wielu znakomitych ekspertów, którzy przedstawią swoje wnioski na temat wewnętrznego zjednoczenia Niemiec.

Zrzut_ekranu_2015-04-08_o_12.46.49.png

Pobierz plakat cyklu wykładów tutaj.

Wykład inaugurujący cykl zaprezentuje Prof. Dr. Jochen Roose:

Jedno, dwa, wiele - co oznacza integracja społeczeństw w odniesieniu do Niemiec i Europy?

Podczas ostatnich 25 lat Niemcy były ukierunkowane nie tylko na integracje dwóch stanów - Federalnej Republiki Niemieckiej i Niemieckiej Republiki Demokratycznej - ale i dwóch społeczeństw. Jednakże z punktu widzenia nauk społecznych zagadnienie tworzenia się jednej grupy społecznej jest bardziej złożone niż mogłoby się to wydawać.

Zrzut_ekranu_2015-04-08_o_14.47.15.png

Co sprawia, że grupa ludzi staje się społeczeństwem? Pytanie dotyczy zarówno dwóch byłych państw niemieckich, jak i Unii Europejskiej. W jaki sposób są spełnione omawiane kryteria - zarówno dla Niemiec, jak i dla Europy? Wykład zaprezentuje kilka koncepcji wzbogaconych o doświadczenia własne.

Prof. Dr. Jochen Roose jest kierownikiem Katedry Nauk Spłecznych w Centrum Studiów niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się europeizacji, tranformacjach socjologiczno-ekonomicznych oraz metodach badać społecznych.

Kiedy? 21.04.2015, g. 17:00

Gdzie? Centrum Willy'ego Brandta, ul. Strażnicza 1-3

Wykład w języku angielskim

Pobierz plakat wykładu - Jedno, dwa, wiele - Co oznacza integracja społeczeństw w odniesieniu do Niemiec i Europy?

Czytany 7078 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 kwietnia 2015 08:30