wtorek, 27 stycznia 2015

"Skreśleni" uhonorowani

22 stycznia tego roku w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się uroczystość pt. „Skreśleni. Odbieranie tytułów naukowych przez Schlesische Friedrich-Wilhelms-Universität zu Breslau w latach 1933-1945”.

Wydarzenie miało na celu upamiętnienie naukowców, którzy w okresie dyktatury nazistowskiej zostali pozbawieni stopni i tytułów naukowych przez Śląski Uniwersytet im. Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu. Pomysł, poprzedzony badaniami naukowymi, przede wszystkim młodego niemieckiego historyka, Kaia Kranicha, powstał i był realizowany we współpracy pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem w Kolonii, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Urzędem Miasta Wrocławia. Do przygotowania uroczystości włączyła się również Fundacja Bente Kahan oraz Gmina Żydowska we Wrocławiu. Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego koordynowało całe przedsięwzięcie.

IMG 7784

Uroczystość miała miejsce w Auli Leopoldina. Swoje przemówienia wygłosili Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Pani Konsul Generalna RFN Elisabeth Wolbers, JM Rektor Uniwersytetu w Kolonii prof. Axel Freimuth, JM Rektor UWr prof. Marek Bojarski oraz prof. Gideon Greif. Całość prowadził Dyrektor CSNE - prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz. Biogramy wybranych „Skreślonych” odczytali doktoranci z Polski i Niemiec.

IMG 8044

Kluczowym elementem uroczystości było podpisanie wspólnego Oświadczenia wydanego przez Uniwersytet w Kolonii i Uniwersytet Wrocławski przez obu rektorów. Oświadczenie oficjalnie potępia haniebny okres w dziejach uniwersytetu wrocławskiego, podczas którego ponad 260 naukowców zostało pozbawionych tytułów naukowych, jako godzący w prawa człowieka, jak i autonomię uniwersytetów, które powinny być wolne od polityki oraz ideologii. Egzemplarz Oświadczenia został uroczyście przekazany obecnej w Auli Leopoldina pani Beatrice Danziger-Greif, córce pozbawionych obywatelstwa niemieckiego i stopni doktorów żydowskich lekarzy.

IMG 7996

oświadczenie podpisane

Oświadczenie do pobrania w wersji pdf TUTAJ.

W ramach projektu powstała publikacja książkowa oraz wystawa – dostępna dla zwiedzających w holu przed Oratorium Marianum. Publikację, wystawę oraz tekst Oświadczenia można znaleźć na oficjalnej stronie skreśleni.pl. pod tym LINKIEM

Tekst: Anna Kurpiel i Artur Jóskowiak

Zdjęcia: Biblioteka CSNE