piątek, 03 lipca 2009

Adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych

śr.:

godz. 12.00 - 13.00

Monika Sus (ur. 1980). Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (temat doktoratu „Doradztwo w polityce zagranicznej Polski i Niemiec. Między nauką a polityką”) . Stypendystka m.in. Fundacji im. Roberta Boscha, Niemieckiej Wymiany Akademickiej DAAD (pobyt badawczy na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie), Fundacji Hertie (pobyt badawczy na Uniwersytecie w Chemnitz), Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (pobyt badawczy w Fundacji Nauka i Polityka w Berlinie), laureatka nagrody Charles V European Award, przyznawanej młodym naukowcom przez fundację Yuste European Academy. Od 2009 r. adiunkt w Katedrze Politologii Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta

Polityka zagraniczna Unii Europejskiej, europeizacja polskiej polityki zagranicznej, doradztwo w polityce zagranicznej, Polska i Niemcy w Unii Europejskiej

• Doradztwo w polityce zagranicznej Polski i Niemiec. Analiza wybranych ośrodków eksperckich. Inspiracje dla Polski, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2011
  • Think tanki w polskiej polityce zagranicznej. Geneza i współczesne wyzwania, [w:] Zagadnienie think tanków w ujęciu interdyscyplinarnym, A. Bąkowski, J. Szlachetko, Ośrodek Analiz Polityczno-Prawnych, Gdańsk 2011
  • Der größte Feind: Ignoranz. Die gegenseitige Wahrnehmung von Deutschen und Polen nach 1989, [w:]  Erwachsene Nachbarschaft. Die deutsch-polnischen Beziehungen 1991 bis 2011,  D. Bingen, P.O.  Loew, K. Ruchniewicz, M. Zybura (red.), Veröffentlichungen des Deutschen Polen-Instituts, Bd. 29, Wiesbaden 2011, s.425-434.
  • Prezydencja czyli europejska matura, [w:] M. Matlak (red.), Polska w Europie. Europa w Polsce. Rozmowy na kwiatowym dywanie, Wrocław 2011, s.13-21.
  • The Polish EU Council Presidency: Poland as a mediator; Friedrich Ebert Stiftung, Berlin 2011 (wraz z I.P. Karolewskim)
  • Trudne początki. Nowa unijna dyplomacja a Partnerstwo Wschodnie; Seria Analizy i Opinie, Instytut Spraw Publicznych. Analizy i Opinie nr 120, maj 2011 (wraz z E.Kacą)
  • Wokół Partnerstwo Wschodniego – pomysły i inicjatywy polskich ośrodków doradztwa politycznego w latach 2002 – 2010, [w:] Partnerstwo Wschodnie – wielka szansa Europy, J. Sawczuk (red.), Poznań 2011
  • Think Tanks für die polnische Außenpolitik, PolenAnalyen Nr 60, 3.11.2009, Deutsches  Polen Institut Darmstadt, s.2-6. http://www.laender analysen.de/polen/pdf/PolenAnalysen60.pdf
  • Foreign Policy and Think Tanks on the example of Poland and Germany, [w:]  J. Elvert, S. Schirmann (eds), Changing Times: Germany in 20th-Century Europe, Bruxelles, Bern, Berlin, Frankfurt am Main, New York, Oxford, Wien 2008, s.321-339.
  • Doradztwo w niemieckiej polityce zagranicznej – geneza i systematyka, [w:]  R. Gelles (red.), Od podziału do jedności. Powojenne Niemcy 1945-1949-1989-2009,  Seria: Niemcoznawstwo  Nr. XVII, Wrocław 2009,  s.129-149.

Stypendystka programu LPP- Erasmus na Freie Universität w Berlinie (2002-2003), stypendystka DAAD na Freie Universität w Berlinie (2006-2007), laureatka Charles V European Award 2006 – Research and Mobility Grant Fundacji Akademia Europea de Yuste (2007), laureatka stypendium badawczego Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej (2007), wykonawczyni grantu promotorskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Naukowe doradztwo polityczne w polityce zagranicznej Niemiec” (2007-2008), stypendystka Fundacji Hertie w programie wspierania młodych naukowców na Technische Universität Chemnitz (2007 – 2009), recenzentka naukowa dla periodyku politologicznego „Zeitschrift für Politikberatung“ (od 2009), dwukrotna stypendystka w konkursie dla młodych doktorów w ramach programu „Rozwój potencjału oferty edukacyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego szansą zwiększenia konkurencyjności Uczelni (2011), współwykonawczyni grantu Narodowego Centrum Nauki „Potencjał transformacyjny Unii Europejskiej w latach 2004-2012. Wybrane obszary polityczne na przykładzie Polski” (2011-2013); członkini „Progresywna sieć Polska - Niemcy 2020” Fundacji Friedricha Eberta (od 2011).

• Integracja Europejska/Studia nad Unią Europejską
  • Polityka zagraniczna i stosunki międzynarodowe
  • Doradztwo polityczne – między nauką a polityką

• Europeizacja polskiej polityki zagranicznej