wtorek, 13 maja 2014

"Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy”. Pokaz filmu Michała Majerskiego z udziałem reżysera

Jedność w różnorodności – mniejszości narodowe i etniczne w międzynarodowej perspektywie.

ich

CSNE im. Willy'ego Brandta zaprasza na pokaz filmu "Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy" Michała Majerskiego w dniu 20 maja 2014 r. o godz. 17.30 do CSNE. Po pokazie odbędzie się dyskusja z reżyserem i prof. Krzysztofem Ruchniewiczem.

Film jest autorskim spojrzeniem na problematyczną sytuację społeczną i kulturalną na Górnym Śląsku jako konsekwencja drugiej wojny światowej. Nie wyrządziła ona tutaj szkody budynkom, hutom i kopalniom, lecz nie oszczędziła ani ludzi, ani granic. Wielokulturowych ze swej natury Górnoślązaków obrabowano z ich domostw, biografii, nazwisk, języka oraz tradycji. Dotychczasowa wspólnota została rozerwana. Tu, gdzie od wieków koegzystowały wspólnoty kulturowe, tolerancja stała się obcą praktyką, słowem nieznanym, a milczenie o wspólnych losach polityczną poprawnością. Teraz znikają także historyczne gmachy fabryk, szyby kopalniane, zużyte, wykorzystane, niepotrzebne. Niekochane domy po wypędzonych Niemcach, które zajęli nowi mieszkańcy, rozpadają się. W tym górnośląskim dymiącym wciąż Inferno dojrzewają nowe generacje. Całe powojenne generacje na Górnym Śląsku mają ojców już bez śląskich korzeni, same są wykorzenione. Ale teraz ludzie zaczęli nagle szukać ukrywanej prawdy o Górnym Śląsku. Chcą wiedzieć więcej o miejscu, gdzie żyją, pracują, kochają i cierpią?.

Pytają: co się tutaj działo? Ale na ich pytania nikt nie odpowiada.

Michał Majerski należy do cenionych współczesnych dokumentalistów filmowych szeroko rozumianego pogranicza polsko-niemieckiego. Majerski wychował się na Śląsku, w rodzinie polsko-niemiecko-górnośląskiej, obecnie od 30 lat mieszka w Berlinie.Trudno się więc dziwić, że wreszcie wziął się za bary z trudną tematyką śląską. W najnowszych dwóch filmach – „Oberschlesien, kołocz na droga" z 2010 roku oraz „Oberschlesien, tu gdzie się spotkaliśmy" z 2013 roku – Majerski przedstawia środowisko autonomistów.

W pierwszym oddaje im głos. Obraz drugi zaskakuje nową u Majerskiego artystyczną formą, jak również tym, że reżyser próbuje stawiać mocne pytania o losy Górnego Śląska zaraz po wojnie i współcześnie. Pytania kierują się raczej do młodego pokolenia, trzeciego pokolenia na polskich Ziemiach Zachodnich. Michał Majerski nigdy nie lubił tematów łatwych, jednak opowiadał o ludzkich losach z ukrycia, po prostu je zapisywał. Tak właśnie, zapisywał świat i jego głosy.

Teraz atakuje, próbuje całkiem świadomie i bezpośrednio interweniować w nasze losy. Żąda przełamania milczenia o historii i wierzy, że tą drogą poprowadzi nas do szczęścia – świata uporządkowanego i przewidywalnego.

Film jest autorską odpowiedzią na traumę zapomnienia, jaka toczy powojenną Europę, szczególnie naszą jej część. Ale wpisuje się też w nową wielką falę odpominania historii, widoczną tymczasem również w naszej części Europy.

Z jednymi obrazami i wypowiedziami się zgodzimy, inne nas odrzucą. Jak w życiu... W każdym razie nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, „krainy nierozładowanego napięcia" (Dziennik Zachodni), oglądać będą ten film w napięciu. (Jan M. Piskorski)

„Oberschlesien- tu, gdzie się spotkaliśmy" jest pełnometrażowym filmem dokumentalnym, który przełamuje milczenie o powojennych wydarzeniach w Europie wschodniej i wpisuje się w do tej pory nieznaną falę „odpominania" swojej historii.

Autor z szokującą otwartością podejmuje przemilczane i delikatne problemy na Górnym Sląsku wynikające z migracji i wypędzeń po wojnie. Są to głownie nietolerancja i nacjonalizm, dotyczą one także i innych części Europy.

Zasługą filmu jest zwrócenie na nie uwagi w dobie dyskusji o integracji w ramach wspólnej Europy.

W kwietniu 2013 film otrzymał główną nagrodę Erasmus European Media Awards z następującym uzasadnieniem: „The Documentary satisfied the international jury of European Media Awards with its outstanding performance in all award categories and particularly for its communicative value addressing relevant perspectives of the development of the European society".

Zapowiedź filmu: http://youtu.be/pwmSsNVAM9k

Data: 20.05.2014 r., godz. 17.30

Miejsce: CSNE im. Willy'ego Brandta, sala nr 13, ul. Strażnicza 1-3, Wrocław

Film jest w wersji dwujęzycznej a dyskusja odbędzie się po polsku. Wstęp wolny!

Organizatorzy:

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu

Institut für Auslandsbeziehungen

Partner: CSNE im Willyego Brandta

Pokaz filmu jest finansowany ze środków Auswärtiges Amt (Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych)

Czytany 6155 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 maja 2014 13:52