wtorek, 29 kwietnia 2014

EUROPA UNA – NOWY CYKL OTWARTYCH DEBAT SPOŁECZNYCH WE WROCŁAWIU

Plakat EU.pdf 2014-04-29 12-06-07 2014-04-29 12-06-10Czy odpowiedzialność za wybuch I wojny światowej ponoszą tylko Niemcy? Co na ten temat sądzą dziś historycy?

I czy niemieccy historycy podzielają powszechne sądy? - o tym między innymi będzie się można dowiedzieć z wykładu prof. Horsta Möllera pt. "I wojna światowa - prakatastrofa XX wieku".

Wykład prof. Möllera, który odbędzie się 12 maja 2014r. o godz. 18.00 w Sali klubu Uniwersyteckiego w Gmachu Głównym UWr., zapoczątkuje cykl debat społecznych EUROPA UNA. POLSKA I ŚWIAT WOBEC WYZWAŃ "KRÓTKIEGO STULECIA". PERSPEKTYWA XXI WIEKU, którego współorganizatorem jest Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Cykl został przygotowany we współpracy z Academia Europaea Knowledge Hub, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego we Wrocławiu i Instytutem Politologii UWr. Całemu przedsięwzięciu patronuje Gazeta Wyborcza.

Horst Möller, to urodzony we Wrocławiu emerytowany profesor Uniwersytetu Monachijskiego i długoletni dyrektor monachijsko-berlińskiego Instytutu Historii Współczesnej. W swej pracy naukowej zajmował się zarówno historią Prus,jak i Republiki Weimarskiej, ale także historią Francji czy Europy doby międzywojnia. Z jego inicjatywy ukazała się m.in. krytyczna edycja dzienników Josepha Goebbelsa.

Horst Moeller

W swym wrocławskim wykładzie prof. Möller skupi się jednak na I wojnie światowej. Co odróżnia I wojnę światową od wszystkich wcześniejszych wojen? Jakie miała wewnątrzpolityczne konsekwencje dla państw europejskich, a jakie dla stosunków międzynarodowych w latach 20. i 30? Jakie znaczenie ma I wojna światowa dla periodyzacji historii XX wieku? - to tylko niektóre pytania, na które prof. Horst Möller spróbuje odpowiedzieć w swojej prelekcji.

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne!
Serdecznie zapraszamy!