wtorek, 03 grudnia 2013

Obrazy historii – Historia jako kobieta – kobieta jako legenda w ramach 7. edycja przeglądu filmowego

Kolaże5_780x283_scaled_cropp.jpg

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na 7. edycję przeglądu filmowego z cyklu: Obrazy historii – Historia jako kobieta – kobieta jako legenda

Gliwice-Kraków-Katowice-Wrocław 23.11-19.12. 2013

Tegoroczna edycja przeglądu filmowego "Obrazy historii", zainicjowanego w 2007 roku w Krakowie, odbędzie się w czterech miastach w różnym stopniu i sensie związanych z kulturą niemiecką. Cykl rozpocznie się 23 listopada w Gliwicach, a zakończy 19 grudnia we Wrocławiu. Motywem przewodnim wszystkich filmów prezentowanych w tym roku jest postać kobiety w historii europejskiej dwudziestego wieku. Autentyczne i fikcyjne, choć oparte na prawdziwych wypadkach, życiorysy kobiece związane z takimi przełomowymi wydarzeniami jak początki Republiki Weimarskiej, zakończenie II wojny światowej, wypędzenia, rewolta studencka w roku 1968 oraz powojenny podział Niemiec, doczekały się na gruncie filmu niemieckiego wielu ciekawych i zróżnicowanych opracowań i interpretacji.

Wybór tytułów, którego w tym roku dokonali organizatorzy dowodzi tej różnorodności. W programie przeglądu znalazły się filmy fabularne i dokumentalne, dokonania klasyków kina niemieckiego, jak choćby Rainera Wernera Fassbindera czy Volkera Schlöndorffa, a także reżyserów mniej znanych w Polsce, takich jak Alexander Kluge, którego przejmujące "Pożegnanie z dniem wczorajszym", oparte na awangardowej, paradokumentalnej narracji, niepokoi i intryguje miłośników kina do dziś. Podczas przeglądu zostaną także zaprezentowane filmy współtworzone bądź w całości wyreżyserowane przez kobiety, takie jak "Utracona cześć Katarzyny Blum", "Niekompletna" czy "Leonie Ossowski". Ostatni ukazuje historię osoby, której biografia jest doskonałym przykładem dwudziestowiecznego burzliwego losu kobiety silnej i samodzielnie myślącej, jednoczącego w sobie poniekąd pierwiastki polskie i niemieckie, a przez to w szczególny sposób stanowiącego o związkach między obiema kulturami. Organizatorzy z przyjemnością przedstawią publiczności także filmy pokazywane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach, również tych odbywających się w Polsce, jak na przykład "Jeśli nie my, to kto?" Andresa Veiela czy "Nie zapomnij mnie" Davida Sievekinga.

Podczas przeglądu odbędą się również spotkania i dyskusje z gośćmi z Polski i Niemiec – twórcami i znawcami filmu oraz ujętej w ten sposób problematyki kobiecej.

Zachęcamy do zapoznania się z programem i serdecznie zapraszamy na pokazy!

Wrocław 13-19.12 DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FILMOWE

• 13.12 piątek, 19.00 – "Małżeństwo Marii Braun" R.W. Fassbinder (120 min.)

Po filmie odbędzie się spotkanie z prof. Andrzejem Gwoździem dotyczące postaci kobiet w kinie niemieckim ze szczególnym uwzględnieniem twórczości R.W. Fassbindera

• 14.12 sobota, 19.00 – "Nie zapomnij mnie" D. Sieveking (92 min.)
  • 15.12 niedziela, 19.00 – "Niekompletna" N. Krebitz (10 min.) i "Jeśli nie my, to kto?" A. Veiel (126 min)

Po filmie odbędzie się rozmowa z Verą Schmidt reprezentującą stowarzyszenie OSTPOL w Lipsku na temat filmów oraz postaci kobiet we współczesnym kinie niemieckim

• 16.12 poniedziałek, 19.00 – "Utracona cześć Katarzyny Blum" V. Schlöndorff, M. von Trotta (106 min.)
  • 17.12 wtorek, 19.00 – "Róża Luxemburg" M. von Trotta (123 min.)
  • 18.12 środa, 19.00 – "Leonie Ossowski" L. Janowitz (73 min.)
  • 19.12 czwartek, 19.00 – "Pożegnanie z dniem wczorajszym" A. Kluge (88 min.)

DO POBRANIA OPIS FILMÓW

NA WSZYSTKIE PROJEKCJE WSTĘP WOLNY!

Projekt finansowany przez:

Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej