środa, 07 marca 2012

Johann Arnason: Norbert Elias i Shmuel N. Eisenstadt Wyróżniony

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta zaprasza wszystkich pracowników i studentów Uniwersytetu Wrocławskiego na Cykl wykładów im. Norberta Eliasa w roku akademickim 2011-2012

Johann Arnason (Uniwersytet Karola w Pradze): Norbert Elias i Shmuel N. Eisenstadt

III wykład z cyklu odbędzie się w dniu 07.03.2012, w godz. 16:00-18:00 w Oratorium Marianum

Z okazji jubileuszu 200-lecia utworzenia Uniwersytetu Wrocławskiego Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta zaprasza na cykl wykładów im. Norberta Eliasa, których pomysłodawcą i inicjatorem był ś.p. prof. Willfried Spohn.

Ideą tych przewidzianych na rok akademicki 2011-12 spotkań jest przybliżenie sylwetek wielkich myślicieli nauk humanistycznych, którzy wywarli znaczący wpływ na międzynarodową socjologię, kulturoznawstwo, czy nauki historyczne

i wywodzili się z kręgu kulturowego Europy Środkowo-Wschodniej. Nierzadko byli oni żydowskiego pochodzenia, emigrowali i dopiero z dala od kraju ojczystego tworzyli swoje najważniejsze dzieła. Tak było też w przypadku Norberta Eliasa, urodzonego we Wrocławiu, którego postać i dorobek zostały zaprezentowane podczas pierwszego wykładu w semestrze zimowym.

W semestrze letnim przyjrzymy się sylwetkom i pracom Ernesta Gellnera, Wernera Sombarta i Floriana Znanieckiego.
Wykłady odbywają się w języku angielskim.

Johann Arnason (Uniwersytet Karola w Pradze) - przed długi okres czasu był profesorem w La-Trobe-University w Melbourne, (Australia);  jest jednym z najważniejszych na świecie teoretyków analizy cywilizacji. Napisał szereg dzieł o teorii analizy cywilizacji, o rzymsko-greckiej i japońskiej cywilizacji, a także o Rosji i Europie Środkowo-Wschodniej. Należy do grona niewielu naukowców, którzy potrafią porównywać dwóch myślicieli: Norberta Eliasa z Shmuelem Eisenstadtem.

Czytany 24349 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 listopada 2012 11:20