czwartek, 03 marca 2011

Spotkanie z kinem niemieckim. „Jenseits der Grenzen“ w reżyserii Gerda Roschera Wyróżniony

W czwartek 10 marca, o godz. 18.00 Centrum Willy'ego Brandta,

bardzo serdecznie zaprasza na film „Jenseits der Grenzen“

i spotkanie jego z reżyserem Gerdem Roscherem

Film poświęcony jest ostatnim dniom życia Waltera Benjamina.

Walter Benjamin (urodzony w 1842, zmarł w 1940), niemiecki filozof żydowskiego pochodzenia, teoretyk kultury, krytyk literacki, tłumacz, eseista. Jeden z najważniejszych intelektualistów XX wieku. Jego prekursorskie analizy kultury masowej są inspiracją i źródłem namysłu dla współczesnych badaczy tego zjawiska i filozofów.

We wrześniu 1940 r., Walter Benjamin odebrał sobie życie podczas ucieczki przed wojskiem nazistowskim.

Film rekonstruuje ostatni dzień jego życia, reżyser pokazuje nam drogę Benjamina przez Pireneje. W licznych dziełach Benjamin, w miarę upływu czasu wspomina niebezpieczne momenty: przeszłość wdziera się w wydarzenia – dzieciństwo w Berlinie, następnie życie na emigracji w Moskwie  i na wygnaniu w Paryżu.

Film jest koprodukcją „Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) i „Nordeutscher Rundfunk (NDR)“ i otrzymał w 1991 r. na 33. międzynarodowym festiwalu filmów dokumentalnych i animowanych w Lipsku nagrodę specialną jury.

Gerd Roscher, urodzony 1943, ukończył studia Germanistyki i Filozofii u Oskara Negta i Theodora W. Andorno, przedstawicieli szkoły frankfurckiej w Monachium i we Frankfurcie. W latach1972-2008 pracował w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Hamburgu specjalizując się w filmach dokumentacyjnych i filmach wideo.

W tym okresie był opiekunem wielu obecnie znanych tworców filmów,

jak Hermine Huntgeburt (Biała Masajka, Effi Briest), Fatih Akin ( Gegen die Wand, Auf der anderen Seite) i Veith Vollmer (Kleines Arschloch).

Istotą nauki lat siedemdziesiatych były tak zwane filmy dla docelowych grup i nowe medium wideo.

W latach osiemdziesiatych zajmował się sztuką wideo, filmami  eksperymentalnymi oraz debatą o filmach eseistycznych.

W latach dziewiedziesiatych skupił się dodatkowo na wizualnej antropologii. Gerd Roscher może poszczycić się licznymi naukowymi publikacjami na temat filmowej fotografii oraz o filozofii filmu, które wieńczą jego prace.

"Jenseits der Grenzen"; reżyseria i kamera: Gerd Roscher, scenariusz: Lisa Fittko, BRD 1990, 56 min., 16mm, po niemiecku i z polskimi napisami.

Spotkanie odbędzie się 10 marca 2011r. (czwartek), w sali im. Lutza (nr 13) w CSNE o godz. 18.00.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

Czytany 22574 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 marca 2011 17:26