Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

poniedziałek, 17 maja 2010

Historia kina niemieckiego_„Życie na podsłuchu" Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

 Kadr z filmu12 maja 2010r., w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, odbyło się spotkanie filmowe, w trakcie którego uczestnicy obejrzeli dzieło reżysera Floriana Henckela von Donnersmarcka: „Życie na podsłuchu” („Das Leben der Anderen “).

 

 

Kadr z filmu

 

Film powstał w 2005r. Jego premiera odbyła się rok później. Natomiast w 2007r. zdobył Oscara dla filmu nieanglojęzycznego.

 

„Życie na podsłuchu” traktuje o życiu we wschodnioniemieckim systemie komunistycznym, o metodach działań służby bezpieczeństwa. Akcja rozgrywa się w środowisku agentów Stasi, którzy zajmowali się inwigilacją ludzi. Jeden z nich, Gerd Wiesler (w tej roli Ulrich Mühe) otrzymuje zadanie śledzenia pary słynnych artystów: pisarza Georga Dreymanna (Sebastian Koch) i jego partnerki, aktorki Christy-Marii Sieland (Martina Gedeck), których poglądy i styl życia nie zawsze zgadzały się z doktryną Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności Dreymana W ich domu założony zostaje podsłuch. Agent Stasi coraz lepiej poznaje sekrety swoich ofiar, ich życie zaczyna coraz go bardziej fascynować i wciągać. W trakcie swojego zadania zyskuje coraz więcej współczucia dla swoich ofiar i zaczyna działać na ich korzyść, ochraniając przed Stasi.

 

Kadr z filmu

 

 

 

Dyskusję po zakończeniu prezentacji filmu poprowadził dr Dariusz Wojtaszyn. Uczestnicy zastanawiali się m.in. nad tym, co rzeczywiście spowodowało przemianę Wisslera. Próbowano także odpowiedzieć na pytanie czy próba realistycznego opisu połowy lat 80. XX wieku z perspektywy funkcjonariusza Stasi była udana, prawdziwa lub chociaż wiarygodna dla widza?

 

Tekst: Justyna Bednarek 

 

Czytany 32028 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 grudnia 2010 09:06