poniedziałek, 14 grudnia 2009

Malwina Orepuk

Przebieg pracy naukowej:

Absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie Opolskim (1999 – 2004) oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim (2002 – 2005).
Praca magisterska pt. "Das Bild von Polen in der deutschen Presse in den Jahren 2000-2003 am Beispiel der Wochenzeitschrift Der Spiegel" napisana pod kierunkiem prof. dr hab. N. Honszy.
Praca licencjacka pt. „Urząd prezydenta w systemie politycznym Republiki Federalnej Niemiec”, powstała pod kierunkiem dr Katarzyny Gelles.

Od października 2006 roku doktorantka w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim.

Temat dysertacji: „Drezno w niemieckiej kulturze pamięci. Współczesny dyskurs o nalotach alianckich na przykładzie uroczystości rocznicowych”

Opiekun pracy doktorskiej: prof. dr hab. Izabela Surynt (Wydział Filologiczny, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego)

Stypendia naukowe:

• stypendystka DAAD na Technische Universität Dresden (01.06.2008 – 31.10.2008)
  • stypendystka Fundacji Herberta Quandta na Technische Universität Dresden (01.11.2008 – 30.03.2009)
  • uczestniczka Międzynarodowego Kolegium Doktoranckiego Deutschland und das neue Europa im Zeitalter der Entgrenzungen na Technische Universität Dresden (2009)

Zainteresowania badawcze:

• Badania nad pamięcią zbiorową, kulturową (konstruowanie pamięci/ instrumentalizacja pamięci/ mediatyzacja i medializacja pamięci)
  • Badania nad stereotypami i mitami
  • Kontakty międzykulturowe

Wybrane publikacje:

• Obraz Polski i Polaków w prasie niemieckiej w latach 2000-2003 na przykładzie czasopisma „Der Spiegel”, [w:] Z Gorzanowa w świat daleki. Studia i materiały ofiarowane Profesorowi Arno Herzigowi w 70-lecie Urodzin, red. Krzysztof Ruchniewicz/ Marek Zybura, Wrocław 2007
  • Skażona pamięć o bombardowaniach Drezna, „Kultura Współczesna” 2008 nr 4 (58)
  • Erinnerte Zerstörung Dresdens als Quelle des Selbstbildes der Stadt, [w:]  Narrative des Nationalen. Deutsche und polnische Nationaldiskurse im 19. Und 20. Jahrhundert, red. Izabela Surynt/ Marek Zybura, Studia Brandtiana 2, Fibre Verlag 2010
  • „Łańcuch ludzkich rąk” w obronie pamięci, czyli o drezdeńskich próbach usensowiania bez- i nie-sensu

w kontekście obchodów upamiętniających bombardowania , [w:] do uzupełnienia (publikacja przewidziana na wiosnę 2011, pod redakcją Krzysztofa Ruchniewicza)

Tłumaczenie z języka niemieckiego:

Stanisław Ignacy Witkiewicz jako dramatopisarz, [w:] Heinrich Kunstmann. Pisma wybrane, red. Marek Zybura, Polonica Leguntur, Universitas Kraków 2009

Języki pracy naukowej: polski, niemiecki

Informacje dodatkowe:

• Udział w berlińsko-wrocławskim seminarium Wizualizacja historii na przykładzie Berlina i Wrocławia, zorganizowanym przez Fundację im. Friedricha Eberta, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta we Wrocławiu oraz Uniwersytet Kassel. Wygłoszony referat pt. „Der alte jüdische Friedhof in Wrocław als Erinnerungsort” (29.03. – 04.04. 2007)
  • Udział w Akademii Letniej Worte und Werte. Schlüsselkonzepte in den Kulturen Mitteleuropas nach 1989, zorganizowanej przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie (20.08. – 31.08. 2007)
  • Udział w międzynarodowej konferencji Literatur und Literaturwissenschaft im Zeichen der Globalisierung, zorganizowanej przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, referat pt. „ Das Mosaik der Erinnerung an den Tod einer Stadt. Zur Intermedialität und Interkulturalität am Beispiel der Erzählung vom zerstörten Dresden“ (19 – 21.10. 2009)
  • Moderowanie spotkania dyskusyjno-filmowego w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta na Uniwersytecie Wrocławskim (17.02. 2010), Dyskusja na temat filmu pt. „Dziś w nocy umrze miasto”
  • Udział w polsko-niemieckim seminarium Erinnerungskulturen in Polen nach 1945, zorganizowanym przez Uniwersytet w Heidelbergu oraz Marburgu, przy współpracy z Centrum w. Brandta UWr. (23 – 31.03.2010)
  • Udział w I Zjeździe Niemcoznawców we Wrocławiu (09 – 11.05.2010), Moderowanie dyskusji (wraz z Piotrem Przybyłą) w ramach interdyscyplinarnego Forum Dyskusyjnego Młodych Badaczy.
  • Dydaktyka w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, dotychczas prowadzone zajęcia (2009/2010): Wpływ mediów masowych na obrazy przeszłości: indywidualizacja, wizualizacja, wirtualizacja, digitalizacja, dynamizacja, pluralizacja, hybrydyzacja, komercjalizacja i trywializacja kultur(y) pamięci; Społeczne i kulturowe oddziaływanie mediów; Komunikowanie międzynarodowe i międzykulturowe

Czytany 40610 razy Ostatnio zmieniany piątek, 23 września 2011 04:54
Więcej w tej kategorii: « Magdalena Mróz