wtorek, 22 grudnia 2009

Nowa publikacja o Günterze Särchenie

Ukazała się nowa publikacja Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta, autorstwa dr Rudolfa Urbana "Patron. Życie i dzieło Güntera Särchena dla pojednania niemiecko-polskiego".

okładka ksiązki Rudolfa Urbana Patron. Günter SärchenGünter Särchen (1927-2004) poświęcił swe życie polsko-niemieckiemu pojednaniu, na rzecz którego pracował w ramacj Kościoła katolickiego w NRD. Poprzez swoje różnorodne działania, m.in. organizowanie pielgrzymek pokutnych do byłych obozów koncentracyjnych, Seminariów Polskich, wydawanie "Zeszytów Informacujnych" i tworzenie duszpasterstwa dla Polaków na terenie diecezji magdeburskiej, Günter Särchen stał się w NRD prekursorem pojednania między sąsiadującymi narodami. Był także mocno zaangażowany w prace utworzonej przez Lothara Keyssiga "Akcji Znak Pokuty".

Jego praca nie zawsze spotykała się z aprobatą. Musiał przezwyciężyć niechęć wielu ludzi, w tym hierarchów kościelnych. Ponadto był pod stałą obserwacją enerdowskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego.

Książka ta opowiada o życiu i dziele Güntera Särchena, z uwzględnieniem istniejących wtedy napięć wewnątrz kościoła katolickiego w NRD oraz w stosunkach między Wschodnimi Niemcami a PRL.

Rudolf Urban (1980) ukończył w 2004 r. germanistykę na Uniwersytecie Opolskim. Był doktorantem Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta, a w 2007 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego obronił rozprawę doktorską poświęconą Günterowi Särchenowi. Od 2006 r. jest kierownikiem redakcji niemieckojęzycznej audycji Schlesien Aktuel emitowanej na antenie Radia Opole.

Książka ukazała się nakładem Oficyny wydawniczej ATUT.

Czytany 25604 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 29 maja 2012 01:49