Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

środa, 12 marca 2014

„Narodowy socjalizm w kinie zjednoczonych Niemiec” Joanny Trajman: nowa publikacja w serii „Niemcy – Media – Kultura”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Narodowy socjalizm w kinie zjednoczonych Niemiec Joanny Trajman 1000 415 cropp

W serii „Niemcy – Media – Kultura", uruchomionej przez CSNE w 2011 roku, ukazała się nowa, siódma już książka: „Narodowy socjalizm w kinie zjednoczonych Niemiec" Joanny Trajman.

Ukazuje ona filmowy rozrachunek z nazizmem w kontekście zmian zachodzących w niemieckiej kulturze pamięci, starając się m.in. wyjaśnić przyczyny nawrotu dyskursu niemieckich ofiar.
Obszerna, licząca 550 stron publikacja składa się z dwóch części. W pierwszej w sposób syntetyczny przedstawiono rozrachunek Niemców z przeszłością nazistowską w aspekcie historycznym (do 1989 roku, w podziale na NRD i RFN) oraz współczesnym

(po 1989 roku). Druga, zasadnicza część książki, dotyczy szczegółowego ujęcia tej problematyki w kinie zjednoczonych Niemiec, koncentrując się na konkretnych dziełach filmowych, pogrupowanych w sześć rozdziałów: Nieprzezwyciężona przeszłość, Filmowy powrót Hitlera, Niemiecka katastrofa, Niemieccy bohaterowie, Trzecia Rzesza w konwencji melodramatu, Uwiedzione pokolenie.


Atutem publikacji jest usytuowanie zaprezentowanej tematyki w szerokim kontekście społeczno-kulturowym, z przywołaniem najważniejszych debat historycznych i sporów wokół samych filmów, które nierzadko w Niemczech wzbudzały kontrowersje. Autorka sięgnęła po imponujący zasób źródeł, zarówno filmowych (filmografia wymienia ponad 340 tytułów), jak też obszerną (w tym najnowszą) literaturę przedmiotu, recenzje prasowe i wywiady z twórcami. Interdyscyplinarny charakter pracy sprawia, że rozmachem dalece wykracza ona poza horyzont filmoznawczy, stanowiąc istotny wkład do debaty na temat trudnego dziedzictwa Niemców. Wobec ograniczonej dostępności filmów niemieckich w Polsce, jak też sporów wokół wybranych produkcji (np. „Upadek"), ta przywołująca bogate dyskursy publikacja może stanowić cenną pomoc dla polskiego czytelnika

(i widza), chcącego zrozumieć procesy tożsamościowe zachodzące u naszego zachodniego sąsiada.


Do książki dołączono płytę DVD z filmem „Zimowy ojciec" (Niemcy-Polska 2010) Johannesa Schmida. To jedna z niewielu niemieckich produkcji ukazująca polskie ofiary wojny, nie stroniąca od trudnych tematów z przeszłości polsko-niemieckiej,

ale też niosąca nadzieję na ich nowy, pokojowy wymiar. Pomimo dofinansowania przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Centrum Kultury w Gdyni, film nie trafił do regularnej dystrybucji kinowej w Polsce. Niniejsza publikacja naprawia to zaniechanie, na co film Schmida – zarówno ze względu na sam temat, jak i sposób jego ujęcia – w pełni zasługuje.


„Jeśli zważyć, że Joanna Trajman jako pierwsza odważnie wkroczyła na ten pozbawiony wcześniejszych prób syntezy obszar badawczy, to w pierwszym rzędzie należy zwrócić uwagę na imponującą poznawczymi aspiracjami skalę tego przedsięwzięcia. Jego realizacja wymagała bowiem wielostronnych kompetencji: niemcoznawczych, historycznych, politologicznych, kulturoznawczych, ale także historycznofilmowych. Jednakże same kompetencje, choć godne uznania, na niewiele by się zdały, gdyby nie szły w parze z talentem naukowym oraz intelektualną wyobraźnią Autorki, którym to zaletom jej książka zawdzięcza harmonijną, spójną, poznawczo efektywną i rozległą wizję podjętego tematu."

z recenzji prof. Tadeusza Szczepańskiego

 

 

Joanna Trajman jest absolwentką kierunków: stosunki międzynarodowe oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Studiów Międzynarodowych tejże uczelni. Autorka artykułów poświęconych kinu niemieckiemu oraz problematyce kobiet w polityce międzynarodowej.

Czytany 30827 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 marca 2014 11:07