piątek, 25 maja 2012

10lecie CSNE im. Willy'ego Brandta

Mamy 10 lat! Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta we Wrocławiu świętuje w maju okrągłą rocznicę powstania.

10 lat konferencji, warsztatów, spotkań, publikacji. 10 lat, w czasie których staraliśmy się, by to Wrocław stał się czołowym miejscem badań niemcoznawczych. By to stolica Dolnego Śląska była  naukową bramą dla Niemców szukających wiedzy o Polsce, ale też Polaków próbujących "rozgryźć" zachodniego sąsiada. Chcielibyśmy opowiedzieć, co nam się udało, co nie (ale się staramy :) ) i co zrobić, by Wrocław - także dzięki pracy Centrum - poprawił swoje międzynarodowe notowania.

Wrocław ma największą uniwersytecką germanistykę w Polsce. Wrocław na liście UNESCO reprezentuje Hala Stulecia (czy Ludowa?), Wrocław to najwięcej w Polsce poniemieckich budynków (a może jest miastem "gdzie nawet kamienie mówią po polsku"?), Wrocławscy nobliści którymi się szczycimy to raczej nobliści Breslau. Wrocław - jak słusznie napisał Norman Davis - to "mikrokosmos", choć najmocniej chyba "polsko-niemiecki mikrokosmos".

Między innymi z powodu międzynarodowego klimatu "miasta spotkań" to właśnie tutaj usytuowano nasz niezwykły międzynarodowy instytut. Instytut, gdzie ręka w rękę pracują polscy, niemieccy i europejscy naukowcy, doktoranci i studenci. Instytut zgodnie finansowany przez niemiecką organizację DAAD i Uniwersytet Wrocławski. Miejsce otwarte na dyskusje dotyczące nawet tych najbardziej drażliwych tematów związanych z naszym "zaodrzańskim" sąsiadem.

Ale jak wskazuje pełna nazwa Centrum - fascynują nas nie tylko tematy niemieckie, ale i europejskie. Dlatego wspólnie z Wydziałem Nauk Społecznych otworzyliśmy elitarny kierunek Dyplomacja Europejska. Na zaproszenie Centrum do Wrocławia przyjeżdżają naukowcy, politycy, "świadkowie historii", nobliści. Ale też zwykli studenci z całej Europy, którzy na naszej "szkole letniej" od ubiegłego roku poznają Wrocław, ale też skomplikowaną tematykę relacji międzynarodowych.

Centrum w ciągu 10 lat stało się pośrednikiem między Polską a Niemcami. Zajmujemy się różnymi aspektami historii i współczesności Niemiec i Europy. Dziś Centrum to wysokiej klasy politolodzy, historycy, germaniści, kulturoznawcy i socjolodzy. Wrocławski "Willy Brandt" - jak mówią o nas potocznie -  to część międzynarodowej naukowej sieci Centrów Badawczych powołanych przez DAAD w świecie. Dzięki temu możemy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu sieci kooperujących ze sobą instytutów zajmujących się podobnymi problemami. Efekty badań Centrum publikowane są w osobnych seriach wydawniczych w Polsce i Niemczech.

Przy okazji świętowania naszej 10 rocznicy powstania postanowiliśmy zaprosić do Wrocławia crème de la crème europejskiego i światowego niemcoznawstwa, ale też światowych specjalistów od polityki międzynarodowej i relacji społecznych. Na 25-26 maja  2012 r. zaplanowaliśmy we Wrocławiu konferencję pt. „Projekt ‘Europa’: potencjał i wyzwania”. Chcemy, by było to spotkanie pokazujące ostatnią niezwykle ciekawą dekadę w polityce międzynarodowej, ale też, by stawiało pytania o przyszłość. Na wrocławskie sympozjum mamy zgłoszenia z całego świata, ale chcemy, by w debatach politologów, socjologów i historyków światowej klasy brali też udział zwykli wrocławianie.

Jedną z dyskusji panelowych poprowadzi red. nacz. radia TOK FM. Ewa Wanat będzie rozmawiała z wybitnymi dziennikarzami z Polski, Niemiec i Rosji na temat roli mediów we współczesnej Europie. Akurat w tym panelu weźmie udział m.in. Walerij Mastierow z Moskiewskieje Nowosti. Również inne panele obsadzone są specjalistami w swoich dziedzinach - politologami, historykami, socjologami. W konferencji wezmą udział także goście ministerialnego szczebla.

Chcemy skonfrontować największych specjalistów z opinią publiczną, wspólnie szukać odpowiedzi na pytania nurtujące Europę. Stawiać pytania i na nie odpowiadać. Stoimy przecież w historycznym momencie, który rozstrzygnie o dalszym kierunku „wspólnej europejskiej podróży”, z którą przecież Polacy w ostatnich dwóch dekadach związali tyle marzeń i planów.

Wszystkie panele dyskusyjne będą otwarte dla publiczności! Program do pobrania

Konferencja ma być jednym z najważniejszych naukowych wydarzeń we Wrocławiu w 2012 roku.

Polskie Radio TOK FM objął Patronatem nasz jubileusz i "Projekt: 'Europa'.

logo-male pat-1

Czytany 23137 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 lipca 2013 13:10