Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

czwartek, 28 lutego 2013

Sprawozdanie z konferencji „Tożsamość zbiorowa a praktyki obywatelstwa w krajach postkomunistycznych” Wyróżniony

Napisane przez  Alicja Kuropatwa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 22-23 lutego 2013 w CSNE odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Collective Identity and Practices of Citizenship in Postcommunism” (Tożsamość zbiorowa i praktyki obywatelstwa w krajach postkomunistycznych).
Została ona zorganizowana i przeprowadzona przez prof. I.P. Karolewskiego, kierownika katedra politologii CSNE oraz  dr Timofey’a Agarina, z Queen’s University Belfast. Konferencja odbyła się we współpracy z Uniwersyteckim Stowarzyszeniem Współczesnych Studiów Europejskich (University Association of Contemporary European tudies - UACES), które reprezentowała na konferencji dr Ada-Charlotte Regelmann.

 

Konferencja poświęcona była analizie praktyk obywatelstwa w krajach postkomunistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki tożsamości zbiorowej. W kontekście konferencji obywatelstwo pojmowane było w szerokim znaczeniu społeczno-politycznym, takim jak np. możliwości udziału mniejszość społecznych w sferze publicznej czy też relacja między obowiązkami a prawami obywatelskimi w krajach postkomunistycznych. Szczególna uwaga została zwrócona na kraje, które doświadczyły znaczących zmian instytucjonalnych w wyniku procesów tworzenia się państwa, zmian w przebiegu granic, dużej dynamiki ludności (np. w wyniku migracji powojennych) oraz zmian w reżimie obywatelstwa (np. zmiana obywatelstwa z federacyjnego na etniczne). Poza analizami praktyk obywatelstwa w poszczególnych państwach (np. Rosja, Rumunia, Węgry) uczestnicy konferencji przedstawili analizy porównawcze np. Estonia-Ukraina, Gruzja-Azerbejdżan czy Białoruś-Mołdawia. 

 

Specjalnym gościem konferencji był prof. Dimitry Kochenov z Uniwersytetu w Groningen w Holandii, który wygłosił rozpoczynający konferencję wykład pt. „Dlaczego nic nie jesteśmy winni państwu: Mit obowiązków obywatelskich a zniewolenie” (Why one cannot owe to a state: The myth of duties and unfreedom).

 

Uczestnicy konferencji przybyli do CSNE z Belgii, Bośnii-Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Federacji Rosyjskiej, Holandii, Libanu, Litwy, Niemiec, Rumunii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 

Rezultatem konferencji będą dwie angielskojęzyczne publikacje. Pierwsza to specjalna edycja periodyku Journal of Social Science Education (ze współpracy z Uniwersytetem w Bielefeldzie) - http://www.jsse.org/index.php/jsse, druga to publikacja zbiorowa. Językiem konferencji był jęz. angielski. 

 

Zobacz galerię zdjęc z konferencji.

Czytany 23971 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 marca 2013 13:35