Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

środa, 19 września 2012

Międzynarodowa konferencja: „Swobodny przepływ pracowników między Polską i Niemcami – bilans interdyscyplinarny po 1,5 roku” Wyróżniony

Napisane przez  Alicja Kuropatwa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Otwarty i transgraniczny rynek pracy pomiędzy Polską a Niemcami funkcjonuje od 1 maja 2011. Przyjęcie polskich pracowników przez naszych sąsiadów zza Odry wiąże się nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale ma również wpływ na inne obszary życia codziennego, jak na przykład: model podatkowy w obydwu gospodarkach czy zmiany w sferze kulturowej, w dziedzinie migracji, języka, polityki i religii.
 

W związku z tymi przeobrażeniami, Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Uniwersytetu Europejskiego Viadrina oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta przy wsparciu Polsko-Niemieckiej fundacji na rzecz Nauki zapraszają wszystkich chętnych 11 października na międzynarodową konferencję pt. „Swobodny przepływ pracowników między Polską i Niemcami – bilans interdyscyplinarny po 1,5 roku”, która odbędzie się we Frankfurcie nad Odrą.


Podczas konferencji zostaną przedstawione badania wpływu nowych uregulowań rynku pracy na życie rodzinne, rozwój demograficzny oraz na liczbę małżeństw mieszanych w regionie. Osoby prowadzące spotkanie będą udzielały informacji dotyczących rozmieszczenia polskich pracowników w Niemczech szczególnie tych, którzy znaleźli zatrudnienie w regionie Odry.

 

Jaki odsetek niemieckich pracowników nie chce pracować w swoim kraju i szuka zatrudnienia w Polsce? Na jakie sektory gospodarki otwarcie rynku pracy ma największy wpływ? Z jakimi najczęściej problemami możemy spotykamy się w kontekście transgranicznego rynku pracy?


Do tej pory brakowało interdyscyplinarnych badań nad tego rodzaju zagadnieniami. Tematyka dotycząca konsekwencji otwartego rynku pracy między Polską a Niemcami, w szczególności dla regionu Odry, była rzadko poruszanym tematem. W następstwie tego, organizatorzy konferencji chcą zaprosić znanych reprezentantów ze świata polityki i gospodarki oraz młodych badaczy z różnych dyscyplin naukowych, którzy zajmują się tym tematem.

 


Podstawowe informacje o konferencji:

 

 

 

Czytany 22110 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 lipca 2013 12:38