poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Międzynarodowa konferencja: „Piłka nożna na celowniku polityki”. Wyróżniony

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza w dniach 23-25.04.2012 na międzynarodową konferencję konferencję naukową „Piłka nożna na celowniku polityki”.

Sport w XX wieku stał się niezwykle ważnym elementem życia człowieka, przejmując pewne sfery percepcji i postrzegania zarezerwowane dotąd jedynie dla kultury. Współczesny sport, w szczególności te jego dziedziny, które – jak piłka nożna – gromadzą na trybunach tłumy kibiców, wyzwala szczególne emocje. Znaczenie piłki nożnej w Europie sprawiało, że często starano się ją instrumentalizować – odpowiednie wykorzystanie i ukierunkowanie przeżyć związanych z widowiskiem piłkarskim miało do spełnienia określone cele o charakterze politycznym bądź społecznym. Zagadnienia te są jednak zwykle marginalizowane i niedoceniane. Publiczne debaty na temat piłki nożnej pozostają zazwyczaj w cieniu wielu innych sfer życia społecznego a wydarzeniom piłkarskim odmawia się prawa do wywierania wpływu na kształtowanie świadomości szerokich grup obywateli poszczególnych państw.

Przyznanie Polsce i Ukrainie prawa do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku w pewnym stopniu zmieniło tę sytuację. Problemy piłkarskie stały się odtąd częstszym tematem poważnych dyskusji publicznych.

Dlatego Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego organizuje międzynarodową konferencję naukową „Piłka nożna na celowniku polityki”.

Uczestnikami konferencji będą naukowcy zajmujący się piłką nożną, a także dziennikarze, publicyści, działacze sportowi i byli piłkarze z Polski, Niemiec, Ukrainy, Austrii i Stanów Zjednoczonych.

Program konferencji do pobrania

Czytany 21439 razy Ostatnio zmieniany piątek, 30 listopada 2012 09:29