środa, 12 września 2012

Seria: Niemcy-Media-Kultura. Książka: Przestrzenie intermedialności Wyróżniony

Napisane przez  Alicja Kuropatwa

Seria: "Niemcy-Media-Kultura" pod patronatem Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Książka: Przestrzenie intermedialności. Adaptacje literatury niemieckojęzycznej

Red. Kalina Kupczyńska i Magdalena Saryusz-Wolska

Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2012

Autorzy książki, wśród których znajdują się badacze zarówno polscy, jak i zagraniczni, omawiają adaptacje literatury krajów niemieckojęzycznych jako fenomen usytuowany między kulturami oraz mediami. Wybór adaptowanych utworów literackich uwzględnia dorobek kultur i państw niemieckiego obszaru językowego od początku XIX wieku do czasów współczesnych, natomiast zrealizowane na podstawie tych dzieł filmy reprezentują kinematografie tak różne, jak niemiecka czy chińska.

Tom pod redakcją łódzkich badaczek stanowi udaną próbę symbiozy filmoznawstwa i niemcoznawstwa w perspektywie badań interkulturowych. Spotykają się w nim autorzy różnych środowisk i pokoleń, co gwarantuje konfrontację odmiennych szkół i tradycji badawczych, owocując różnorodnością stylów i strategii analityczno-interpretacyjnych.

Prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź

Kalina Kupczyńska jest adiunktem w Katedrze Literatury i Kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii na Uniwersytecie Łódzkim. Stypendystka DAAD oraz programu im. Franza Werfla. Autorka książki „Vergeblicher Versuch das Fliegen zu erlernen“. Manifeste des Wiener Aktionismus (Würzburg 2012), licznych publikacji na temat niemieckiej i austriackiej awangardy, intermedialności we współczesnej literaturze niemieckojęzycznej oraz literatury eksperymentalnej i graficznej.

Magdalena Saryusz-Wolska jest adiunktem w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej na Uniwersytecie Łódzkim, ekspertem w Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Stypendystka m.in. Zeit-Stiftung oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Autorka monografii Berlin: filmowy obraz miasta (Kraków 2007), Spotkania czasu z miejscem. Studia o pamięci i miastach (Warszawa 2011), redaktorka antologii Pamięć zbiorowa i kulturowa. Współczesna perspektywa niemiecka(Kraków 2009).

Czytany 30860 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 lipca 2013 12:49