wtorek, 13 kwietnia 2010

Piszą o nas Wyróżniony

Zjazd Niemcoznawców w mediach:

Portal Onet.pl i Interia.pl

Pierwszy w Polsce zjazd niemcoznawców

Ponad 200 naukowców z Polski i zagranicy weźmie udział w I Zjeździe Niemcoznawców, który w maju odbędzie się we Wrocławiu. To pierwsze tego rodzaju spotkanie organizowane w Polsce.

Udział w zjeździe zapowiedzieli m.in. koordynator Rządu RFN ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej Cornelia Pieper oraz pełnomocnik Premiera RP ds. Dialogu Międzynarodowego Władysław Bartoszewski.

Jak powiedział w środę podczas konferencji prasowej dyrektor Centrum im. Willy'ego Brandta prof. Krzysztof Ruchniewicz, w zjeździe wezmą udział przedstawiciele rożnych dyscyplin naukowych m.in. historycy, politolodzy, germaniści, medioznawcy, filozofowie. Wszystkich ich łączy zainteresowanie szeroko pojętą problematyką niemiecką.

"Zjazd ma pomóc w integracji środowiska niemcoznawców. Do tej pory odbywały się konferencje gromadzące przedstawicieli poszczególnych dziedzin naukowych, nie było jednak forum, gdzie zainteresowani tematyką niemiecką mogliby wymienić doświadczenia i wziąć udział w dyskusjach" - podkreślił profesor.

Celem zjazdu ma być również dokonanie bilansu badań nad problematyką niemiecką. "Nie interesują nas przy tym stricte relacje polsko-niemieckie, bo takich konferencji odbyło się wiele, interesuje nas, w jaki sposób w Polsce bada się problematykę niemiecką czy, innym słowy, jak postrzegane są Niemcy" - tłumaczył Ruchniewicz.

Polscy badacze będą mieli okazję wymienić doświadczenia z niemcoznawcami z zagranicy. Do Wrocławia przyjadą naukowcy m.in. z Niemiec, Francji, USA, Kanady, Ukrainy i Izraela.

W trakcie trzydniowego zjazdu zostanie zaprezentowanych ok. 150 referatów podczas 20 sekcji naukowych. Problematyka poruszanych tematów ma być bardzo szeroka, od zagadnień społeczno-kulturalnych przez politykę, gospodarkę, po historię.

Organizatorzy podkreślają, że zjazd ma być również szansą dla młodych naukowców, którzy wezmą udział w Forum Młodych Badaczy. Poprowadzą je wrocławscy doktoranci. Przedmiotem forum będą wyzwania badań niemcoznawczych, jako dziedziny interdyscyplinarnej.

Do udziału we wrocławskim zjeździe zaproszono również ponad 40 wydawnictw, które w ostatnich latach publikowały książki na temat Niemiec i relacji polsko-niemieckich.

Imprezie będą towarzyszyć dwie wystawy. Na pierwszej zostanie pokazana 20-letnia historia polsko-niemieckiego magazynu "Dialog", druga zaprezentuje 35-letnią historię Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.

Zjazd odbędzie w dniach 9-11 maja. Jego organizatorem jest Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.

W przyszłości zjazd ma się odbywać w cyklu dwuletnim. Kolejne takie spotkanie zaplanowano w Poznaniu.

Polskie Radio Wrocław

W dniach 9-11 maja do Wrocławia przyjedzie większość naukowców i wielu dziennikarzy zajmujących się na co dzień tematyką niemiecką w Polsce.

Zaproszenie do udziału w zjeździe zostało wystosowane do historyków, kulturoznawców, politologów, germanistów, prawników, ekonomistów, medioznawców, socjologów, filozofów, jak i reprezentantów innych dyscyplin, zajmujących się szeroko pojętą problematyką niemiecką.

Już teraz swój udział w imprezie potwierdziło 200 naukowców z Polski, Niemiec, Francji, USA, Kanady, Ukrainy i Izraela, reprezentujących liczące się ośrodki naukowe zajmujące się tematyką niemcoznawczą. Nadchodzą kolejne zgłoszenia.

Patronami honorowymi zjazdu zostali politycy, którzy na co dzień są odpowiedzialni za relacje polsko-niemieckie:

ze strony polskiej Władysław Bartoszewski - Sekretarz stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej ds. Dialogu Międzynarodowego, a
ze strony niemieckiej Cornelia Pieper - Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN, Koordynator Rządu RFN ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W ciągu trzech dni zaplanowano obrady 20 sekcji naukowych. Ponadto zjazdowi towarzyszyć będzie szereg imprez towarzyszących: panele dyskusyjne polityków, naukowców, przedstawicieli mediów, młodych badaczy, wystawy, wieczór autorski.

Dodatkowo na I Zjeździe Niemcoznawców kilkanaście fundacji, instytucji oraz wydawnictw zajmujących się tematyką niemcoznawczą, zaprezentuje swój wieloletni dorobek.

W czasie Zjazdu 10 maja 2010 zaplanowano też DEBATĘ MEDIALNĄ. Do udziału w niej zaproszono czołowych polskich i niemieckich dziennikarzy i publicystów zajmujących się na co dzień tematyką niemiecką i relacjami między oboma krajami. Dyskusja koncentrować się będzie na prasowym dyskursie polsko-niemieckim ostatnich lat i obrazie Niemiec w polskich mediach. Zaproszenie organizatorów przyjęły redakcje miedzy innymi Newsweeka, Polityki czy Deutsche Welle. Spotkanie w poniedziałkowy wieczór 10 maja 2010 w amfiteatrze Wydziału Prawa ma charakter otwarty.

Wrocławianie zaproszeni są także:

- 9 maja na dyskusję wokół książki prof. Huberta Orłowskiego Moje Niemcy - moi Niemcy. Odpominania polskie, w gmachu Instytutu Prawa UWr,

- 10 maja na spotkanie autorskie z prof. Władysławem Bartoszewskim w nowo otwieranym budynku Ossolineum, na wrocławskim Rynku.

Szczegółowe informacje na temat zjazdu łącznie z programem i zaproszonymi gośćmi znaleźć można na stronach organizatorów.

Czytany 34964 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 02 grudnia 2010 11:41
Więcej w tej kategorii: Centrum w TVP »