wtorek, 12 kwietnia 2011

Ponadnarodowa historia? Warsztaty autorów w ramach przygotowań do „Niemiecko-Polskiej Historii”

1 i 2 kwietnia 2011 roku spotkali się po raz drugi autorzy i wydawcy Niemiecko-Polskiej Historii. Celem tego spotkania była dyskusja nad prowadzonym przez nich projektem, który został zainicjowany przez Niemiecki Instytut Historii.

Organizatorem spotkania był Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z Centrum Studiów Niemieckich
i Europejskich im. Willy’ego Brandta. Dyskusja odbyła się pod hasłem „Ponadnarodowa historia?”

W części oficjalnej dr Peter Oliver Loew zaprezentował teoretyczny koncept owego projektu. Prof. dr Eduard Mühle, dyrektor Niemieckiego Instytutu w Warszawie, przedstawił swoje rozważania i uwagi do niemiecko-polskiej „historii interakcji” w średniowieczu.
Dr Przemysław Wiszewski nakreślił obraz Dolnego Śląska w dziełach historiografii miejskiej, a Prof. Dr Krzysztof Ruchniewicz omówił niemiecko-polską historię na początku XXI wieku.

Niemiecko-Polska Historia ma ukazać się na przełomie 2013 i 2014 roku w Wydawnictwie Naukowego Towarzystwa Książkowego (Verlag der Wissenschaftlichen Buchgesellschaft) w Darmstadt.

Dalsze informacje o projekcie: http://www.deutsches-polen-institut.de/Publikationen/Deutsch-Polnische-Geschichte/index.php

Czytany 39086 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 czerwca 2012 05:28