Strona wykorzystuje pliki cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

WBZ

poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Spotkanie z europoseł Różą Thun i europosłem Piotrem Borysem Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dnia 4 kwietnia 2011 roku w sali im. Lutza, w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta odbyła się pierwsza debata z cyklu spotkań z europosłami, dotyczących przygotowań Polski do objęcia prezydencji w  Radzie Unii Europejskiej. Uczestnicy, wśród których znaleźli się między innymi studenci Dyplomacji europejskiej – nowo powstałego, elitarnego kierunku studiów, mieli możliwość zapoznania się z poglądami zaproszonych gości - polskich przedstawicieli w Europarlamencie: Róży Thun i Piotra Borysa. Debatę rozpoczął dyrektor Centrum, prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, witając wszystkich zgromadzonych. Następnie prowadzący spotkanie, dr Monika Sus (Katedra Politologii Centrum im. Willy'ego Brandta) oraz mgr Michał Matlak (doktorant Centrum), przedstawili sylwetki zaproszonych europosłów. Po krótkim wprowadzeniu, głos oddano Pani Róży Thun. Europosłanka pokrótce przedstawiła swój niezwykle barwny życiorys, po czym zagłębiła się w tematykę spotkania. Za najistotniejszy element polskiej prezydencji uznała prowadzenie obrad Rady w taki sposób, by korzyści płynęły dla wszystkich krajów Unii. Dzięki temu, polska prezydencja może być uznana przez inne kraje za dobrą. Ponadto, Polska może stać się istotnym podmiotem na arenie międzynarodowej, z którym wielkie potęgi europejskie będą musiały się liczyć. A co z priorytetami przedstawionymi przez rząd Polski? Thun poruszyła zagadnienia, którymi zajmuje się na co dzień w Parlamencie. Euroedputowana jest zwolennikiem stanowiska, iż współpraca krajów europejskich nie może się rozwijać efektywnie z powodu licznych barier na rynku. Jednolity Rynek Europejski ma uregulować wzajemne relacje przedsiębiorstw i konsumentów, tak by każdy z nich odnosił jak największe korzyści z członkostwa. Mówiąc o polityce wschodniej, kolejnym wspomnianym przez posłankę aspekcie przewodnictwa, parlamentarzystka zwróciła uwagę na obecną sytuację polityczną (wydarzenia w Afryce Północnej), które bezsprzecznie odsuną na dalszy plan prace nad Partnerstwem Wschodnim. Polska musi wywiązać się również ze zobowiązań, którym nie sprosta prezydencja węgierska. Na koniec, Pani Thun określiła oczekiwane skutki półrocza: zmiana w świadomości Polaków, dzięki której Europa stanie się bliższa. Europa to my, nie oni.

"Get the Flash Player" "to see this gallery."

   Europoseł Piotr Borys przedstawił sposób, w jaki postrzega się Polskę w Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę na zauważalny postęp w ocenie naszego kraju, na co znaczny wpływ miał wybór Jerzego Buzka na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Uznał, iż Polacy mogą szczycić się wieloma wybitnymi politykami, takimi jak Bronisław Geremek, czy obecny polski komisarz Janusz Lewandowski. Jeżeli chodzi zaś o świadomość Polaków, miał podobne poglądy do swojej przedmówczyni. Poseł obawia się, że jesienne wybory parlamentarne w Polsce, mogą zaburzyć aktywność naszych polityków w realizacji priorytetów prezydencji. Z drugiej strony nie możemy do tego dopuścić, gdyż sytuacja na arenie międzynarodowej nakłada na nas nowe wyzywania. Polska bowiem może stać się ekspertem w tworzeniu podstaw demokracji, w ogarniętych rewolucjami krajach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Pan Borys w ciepłych słowach wypowiadał się o polskim premierze, który dzięki udanej prezydencji może w najbliższych latach stać się jednym z ważniejszych polityków europejskich. Po dwóch mało wyrazistych prezydencjach Polska ma również szansę być ważnym elementem w "europejskich rozgrywkach".

    Podczas drugiej części spotkania publiczność miała możliwość zadawania pytań gościom. Wśród uczestników największą aktywnością wykazali się studenci pierwszego roku Dyplomacji europejskiej UWr. Pytania dotyczyły takich problemów jak: jednolity rynek europejski, europejska tożsamość, ustalanie budżetu na lata 2014-2020, z uwzględnieniem ważnego dla Polski Europejskiego Funduszu Społecznego. Nie zabrakło także pytań o możliwość rozpoczęcia kariery w instytucjach unijnych. Odpowiedzi usatysfakcjonowały słuchaczy. Europosłowie ujawnili niezwykłe poczucie humoru, zadowoliła ich także aktywność młodej części publiczności, żywo zainteresowanej tematyką spotkania.

    Na zakończenie, przedstawiciele Koła Studentów Dyplomacji Europejskiej podziękowali przybyłym gościom, wręczając skromne pamiątki książkowe. Studentom Dyplomacji udało się także namówić panią poseł na zrobienie wspólnej, pamiątkowej fotografii.

 

 

 

 

Magdalena Szpak, Piotr Stasiak,

studenci Dyplomacji Europejskiej

Czytany 10630 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 czerwca 2012 05:20